Proste, wydajne i przyjazne dla środowiska znakowanie - Atramentowa drukarka oznaczników PrintJet CONN

| Technika

W nowoczesnej produkcji procesy znakowania powinny być tak szybkie, niezawodne, wydajne i elastyczne, jak to tylko możliwe. Producenci oczekują również perfekcyjnych pod każdym względem efektów drukowania. I tu właśnie z pomocą przychodzi nowa, atramentowa drukarka oznaczników PrintJet CONNECT firmy Weidmüller.

Proste, wydajne i przyjazne dla środowiska znakowanie - Atramentowa drukarka oznaczników PrintJet CONN

Wyposażona w wysokiej jakości przemysłową głowicę drukującą, bardzo wydajna drukarka PrintJet CONNECT do dużych nakładów jest najnowszym modelem ze sprawdzonej serii PrintJet. Zaprojektowana, by sprostać zmieniającym się potrzebom przemysłu, w szczególności produkcji szaf elektrycznych, łączy maksymalną sprawność procesu i opłacalność z inteligentną pracą w sieci i spójnym wykorzystaniem danych. Zalety naszej drukarki doceniła Niemiecka Rada ds. Wzornictwa, która w maju 2021 przyznała firmie Weidmüller za PrintJet CONNECT nagrodę German Innovation Award 2021.

PrintJet CONNECT jest odpowiednia do zastosowań przemysłowych i łatwo integruje się ze specyficznymi dla nich sekwencjami funkcjonalnymi. Umożliwia drukowanie na oznacznikach z tworzywa sztucznego lub metalu. Wyznacza nowe standardy łatwości użytkowania i obsługi, jakości wydruku obrazów, w tym symboli ostrzegawczych lub kodów Data-Matrix, szybkości druku oraz trwałości oznaczeń. Charakteryzuje się również dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Wysoka wydajność

Dzięki swojej prędkości umożliwia drukowanie dużej liczby oznaczników. W ciągu godziny można zadrukować np. do 26 tys. oznaczników na przewody DEK 5/5, 10 tys. oznaczników na przewody TM-I lub 5 tys. oznaczników urządzeń ESG. Cały proces może więc bazować na jednej drukarce, co pozwala na standaryzację i oszczędność
zasobów.

 
Fot. 1. PrintJet CONNECT – bardzo wydajna drukarka do efektywnego i wysokiej jakości zadruku dużej liczby oznaczników w zastosowaniach przemysłowych, np. prefabrykacji szaf elektrycznych

Łatwość obsługi

Drukarka charakteryzuje się intuicyjną obsługą za pomocą obracanego o 90°, 7-calowego wyświetlacza dotykowego. Użytkownika wspomagają zainstalowane grafiki, filmy, kody QR i linki do informacji w sieci. Wszystkie informacje można łatwo wybierać i wywoływać, dlatego nawet pracownicy, którzy rzadko korzystają z drukarki, są w stanie szybko nauczyć się jej obsługi. Dzięki zlokalizowanym z przodu zasobnikom, obracanemu wyświetlaczowi i dużej klapie serwisowej zapewniony jest łatwy dostęp w celu obsługi i konserwacji.

Element systemu rozwiązań dla stanowisk pracy

Ta piątej generacji drukarka stanowi część kompleksowego systemu rozwiązań wyposażenia warsztatowego dla stanowisk pracy. W jego ramach oferujemy współdziałające rozwiązania dla zakładów produkcyjnych, dzięki którym każdy etap pracy doskonale łączy się z kolejnym, co pozwala na przyspieszenie procesów o 80% przy zachowaniu 100% niezawodności planowania. Ważnym elementem łańcucha procesów produkcyjnych jest tworzenie oznaczeń, ponieważ są one podstawowym wymogiem dla serwisu, konserwacji i skutecznego usuwania usterek. Żaden system i szafa elektryczna nie powinny być dostarczone bez prawidłowych i kompletnych opisów. Dla tego etapu Weidmüller oferuje kompleksowy system opisowy, obejmujący oznaczniki, drukarki, a także oprogramowanie do tworzenia opisów, z interfejsami CEA.

 
Fot. 2. Urządzenie łączy maksymalną wydajność procesu oraz opłacalność z inteligentną pracą w sieci i pełną spójnością wykorzystania danych

Elastyczne podłączanie i inteligentna praca w sieci

PrintJet CONNECT może być podłączana do sieci w sposób tradycyjny, poprzez sieć LAN, lub bezprzewodowo, poprzez Wi-Fi. Ta druga opcja jest realizowana za pomocą dostarczanego w zestawie urządzenia WiFi stick. Dzięki oprogramowaniu do przygotowywania opisów M-Print PRO od firmy Weidmüller – działającemu z systemem Windows i wyposażonemu w interfejsy CAE – łatwo uzyskuje się dostęp do już istniejących danych, np. z ePLAN, WS- CAD, Zuken e3 lub Microsoft Excel. Pliki do druku można wgrać nawet bez komputera i połączenia z siecią, bezpośrednio przez USB.

Optymalne bezpieczeństwo IT i zdalna konserwacja

Dzięki możliwości pracy w sieci PrintJet CONNECT oferuje szeroki zakres dodatkowych korzyści. Dla przykładu, firma Weidmüller regularnie dostarcza aktualizacje i łatki dotyczące bezpieczeństwa, które można instalować w drukarce zgodnie z wymaganiami IT Twojej firmy. Zintegrowany komputer drukarki działa w oparciu o sprawdzony system operacyjny WIN 10 IoT, umożliwiający instalację aktualizacji zabezpieczeń. Monitorowanie stanu urządzenia może odbywać się nie tylko na samej drukarce, ale również zdalnie. Parametry pracy – takie jak zasilanie, zużycie atramentu, żywotność, wilgotność lub temperatura pomieszczenia – są rejestrowane w urządzeniu i dostępne dla użytkownika w celach konserwacji predykcyjnej. Serwisanci mogą zapewnić ukierunkowane wsparcie online poprzez zdalny dostęp, co pozwala uniknąć awarii sprzętu, jak również napraw wykonywanych na miejscu czy w serwisie. Na wyświetlaczu pojawiają się odpowiednie komunikaty, prezentowane za pomocą oprogramowania M-Print PRO.

 
Fot. 3. Drukarka podłącza się do sieci w sposób tradycyjny, poprzez sieć LAN, lub bezprzewodowo, poprzez Wi-Fi

Niezawodność nawet po długim przestoju

Głowica drukująca PrintJet CONNECT może zostać szybko przygotowana do ponownego wykorzystania, nawet po długim czasie nieużywania. W tym celu kartridże atramentowe należy wymienić na kartridże z płynem konserwującym na czas przestoju, co chroni głowicę przed wyschnięciem.

Idealnie wyśrodkowane wydruki bez ręcznej kalibracji

Urządzenie automatycznie dostosowuje się do tolerancji wielkości nośników druku, dzięki czemu wydruki są idealnie wyśrodkowane na każdym oznaczniku. Wilgotność sprawia, że materiał oznaczników może zmieniać swoje rozmiary, ale PrintJet CONNECT kompensuje ten problem. Zintegrowany czujnik określa dokładny rozmiar karty i odpowiednio dostosowuje wartości ciśnienia. Jest to doskonałe rozwiązanie zapewniające stałą jakość druku.

 
Fot. 4. Obszerne informacje – takie jak grafiki, filmy, kody QR i linki internetowe – można łatwo wybierać i wywoływać za pomocą wyświetlacza dotykowego

Przetwarzanie różnych oznaczników w jednym cyklu

PrintJet CONNECT gwarantuje niezmiennie wysoką jakość druku. Może przetwarzać różne formaty kart MultiCard w jednym zadaniu drukowania. Oznacza to, że nie ma potrzeby zmiany nośników wydruku nawet przy różnych oznacznikach w jednym cyklu. Podajnik jest w stanie pomieścić do 50 różnych kart MultiCard, podobnie jak zasobnik wyjściowy. Dzięki przemyślanej konstrukcji urządzenie może drukować również na połówkach kart MultiCard, co pozwala na ekonomiczne tworzenie nawet małych nakładów czy korekt.

 
Fot. 5. Oprogramowanie do przygotowywania opisów M-Print PRO od firmy Weidmüller, wyposażone w interfejsy CAE, pozwala łatwo wykorzystać do druku już istniejące dane, np. z systemów EPLAN, WS-CAD, Zuken e3 lub Microsoft Excel

Wysoka jakość druku

Technologia atramentowa zapewnia ostrą jak brzytwa jakość druku, wysoką odporność na rozmazywanie i zarysowania oraz drukowanie w unikalnych kolorach. Ten ostatni punkt jest istotny, ponieważ norma DIN EN 60204-1:2006 „Bezpieczeństwo maszyn – Wyposażenie elektryczne maszyn – Część 1: Wymagania ogólne” zaleca stosowanie kodowania kolorami w celu uzyskania jak najlepszej przejrzystości oznakowania. Zastosowanie kartrydży z kolorami CMYK oznacza, że można drukować zarówno w głębokiej czerni, jak i w całej palecie kolorów Windows. Możliwe jest drukowanie grafik lub zadruk na całej powierzchni. PrintJet CONNECT drukuje na wszystkich oznacznikach z tworzyw sztucznych albo metalowych z rodziny MultiCard lub MetalliCard. Urządzenie zapewnia wyjątkowo trwałe, doskonałe rezultaty na wszystkich nośnikach. Rozdziela i zadrukowuje karty MultiCard oraz utwardza atrament w całkowicie zautomatyzowanej sekwencji operacyjnej. Dzięki równoległemu wykonywaniu takich czynności, jak transport, drukowanie i utrwalanie, osiągana jest wysoka prędkość. Zintegrowane podgrzewanie markerów optymalizuje kontrolę przepływu atramentu, co prowadzi do dalszej poprawy jakości druku. Zastosowanie wieloetapowego systemu utrwalania, składającego się z emitera podczerwieni, wentylacji, separacji termicznej i zaawansowanego systemu odprowadzania ciepła, świetnie wspomaga drukowanie dużych ilości oznaczników. Są one gotowe do użytku od razu. Jest to jeden ze sposobów, w jaki to prawdziwie uniwersalne urządzenie zwiększa elastyczność zadań znakowania, poszerzając jednocześnie swój zakres zastosowań.

 

Więcej na stronie: www.weidmuller.pl/printjet

Weidmüller
www.weidmuller.pl