Zarządzanie tensometrycznymi czujnikami siły

| Technika

Na ofertę firmy WObit składają się nie tylko dystrybuowane, nowoczesne produkty z dziedziny automatyki przemysłowej czy projektowane i produkowane w Wielkopolsce wózki jezdniowe bez operatora – marki MOBOT, ale również stale rozwijane autorskie urządzenia. Jednym z nich, szeroko stosowanym w różnych gałęziach przemysłu, jest przetwornik ADT42ETH.

Zarządzanie tensometrycznymi czujnikami siły

ADT42ETH to 4-kanałowy przetwornik przeznaczony do współpracy z czujkami tensometrycznymi. Urządzenie może być stosowane do precyzyjnych pomiarów w gramach, jak również do mierzenia dużych obciążeń w tonach. Decyduje o tym zastosowany czujnik siły. Ponadto świetnie sprawdza się w wieloczujnikowych systemach wagowych dzięki możliwości sumowania pomiarów z wybranych kanałów.

Kasy, silosy, naczepy

Zyskujące wciąż na popularności sklepy samoobsługowe używają przetworników firmy WObit w kasach samoobsługowych. Zamontowane na stanowiskach czujniki są podłączane do ADT42ETH, który za pomocą protokołu MODBUS-TCP/IP lub MODBUS-RTU umożliwia jednoczesną komunikację wielu przetworników ze sterownikiem PLC i wyświetlaczem. Dodatkowe dwa wejścia przetwornika pozwalają na zapis pomiaru i jego tarowanie.

Wspomniana na początku możliwość pomiaru dużych obciążeń jest powszechnie używana do ważenia materiału znajdującego się w silosach czy do pomiaru obciążeń osi w naczepach. W obu przypadkach zastosowanie przetwornika ADT42ETH upraszcza budowę stanowiska pomiarowego i ogranicza koszty jego budowy. Przewody zasilające oraz sygnałowe czujników tensometrycznych rozmieszczonych w wielu punktach aplikacji (pod podporami zbiornika lub platformą wagową) należy podłączyć bezpośrednio do przetwornika, który może znajdować się w ich pobliżu. Nie ma konieczności prowadzenia długich wiązek kablowych do punktu, w którym znajduje się jednostka sterująca. Wymagane jest jedynie doprowadzenie przewodów do zasilania przetwornika oraz do komunikacji z jednostką sterującą.

 
Rys. 1. Wpływ filtracji na stabilność i czas ustalania pomiaru

Gdzie zastosujesz ADT42ETH?

 • Wagi elektroniczne
 • Platformy najazdowe
 • Ważenie materiałów sypkich, cieczy itp.
 • Wieloczujnikowe systemy do pomiaru mas i sił
 • Inne systemy pomiarowe

Zastosowanie przetwornika w silosach zapewnia ciągły pomiar masy oraz precyzyjne odważanie i dozowanie wymaganych porcji w sposób ciągły. ADT42ETH pozwala konfigurować częstotliwość pomiarów od 4 do 120 pomiarów/sekundę oraz umożliwia poziom filtracji (1 … 128 próbek) dla każdego kanału niezależnie. Dodatkowo, dzięki użyciu darmowego oprogramowania na PC do przetwornika, użytkownik ma możliwość pomiaru stabilności, który określa, czy mierzona wartość przestała zmieniać się w czasie.

Wzmacniacz w platformie do pomiaru obciążeń osi w naczepach umożliwia pomiar dla każdej z osi oddzielnie, dzięki posiadaniu czterech niezależnych kanałów, a następnie sumowanie pomiarów z wybranych kanałów.

Wysoka częstotliwość próbkowania i wyposażenie przetwornika ADT42ETH w dwa optoizolowane wejścia sprawdzają się w aplikacjach wymagających częstych pomiarów. Pierwsze wejście służy do tarowania wartości pomiaru, a drugie do wyzwalania zapisu pomiarów do pliku w aplikacji ADT42ETH-PC.

 
Przykładowe okno z aplikacji ADT42ETH-PC: a) zakładka pomiary, b) zakładka wykres

Przez port do komunikacji

Przetwornik ADT42ETH wyposażony jest w port RS485/ Ethernet do komunikacji ze sterownikami PC, panelami HMI czy innymi urządzeniami obsługującymi protokół MODBUS-TCP/IP lub MODBUS-RTU i pracującymi jako urządzenie nadrzędne (MASTER). Opisane wymagania spełnia wyświetlacz 6-pozycyjny firmy WObit – DE38. Przetwornik może współpracować jednocześnie z czterema wyświetlaczami. Informacje wyświetlane są niezależnie na każdym DE38. Umieszczenie wyświetlaczy w pobliżu stanowiska pomiarowego umożliwia natychmiastowe dostarczanie użytkownikowi podstawowych informacji. Staje się to niewątpliwą zaletą, gdy jednostka nadzorująca wiele stanowisk znajduje się z dala od stanowiska pomiarowego. Konfiguracja wyświetlacza jest możliwa z poziomu darmowego oprogramowania DE38-MODBUS-PC.

Właściwości urządzenia

 • Pomiar sygnału z czterech tensometrycznych czujników siły
 • Przetworniki A/C 24 bit, efektywna rozdzielczość pomiarowa do 19 bitów, prędkość pomiaru do 120/s.
 • Konwersja mierzonej wartości na siłę w N lub masę w g, kg, t, f
 • Możliwość odczytu z każdego kanału niezależnie oraz sumy z kanałów
 • Funkcje: filtracji pomiarów, pomiaru stabilności
 • 2 optoizolowane wejścia (tara, wyzwalanie rejestracji pomiarów do pliku)
 • 2 optoizolowane wyjścia (sygnalizacja progów pomiarowych)
 • Interfejs Ethernet (Modbus TCP) i RS485 (Modbus RTU) do komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi
 • Złącze USB do konfiguracji przetwornika i akwizycji danych pomiarowych

Szeroka oferta

Firma WObit ma w swojej ofercie szeroki zakres czujników tensometrycznych. W zależności od potrzeb aplikacji dostępne są tensometry mierzące małe siły w zakresie pojedynczych niutonów, jak też czujniki do pomiaru w kiloniutonach. Dostępne czujniki charakteryzują się dużą czułością i dokładnością pomiarów, przy zachowaniu możliwie najmniejszych rozmiarów. Ich zaletami są odporność na drgania i wstrząsy oraz możliwość pracy w wysokich temperaturach i ciśnieniach. Dodatkowo niektóre czujniki mogą być umieszczane na zakrzywionych powierzchniach.

Ewelina Melniczak inżynier bezpieczeństwa/analiz ryzyka w firmie WObit

 

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
Dęborzyce 16, 62-045 Pniewy
wobit@wobit.com.pl
tel. +48 61 22 27 422
fax +48 61 22 27 439
www.wobit.com.pl