Najwęższe na świecie ograniczniki przepięć do zabezpieczenia czterech przewodów w aplikacjach AKPiA

| Technika

Do rodziny ograniczników przepięć TERMITRAB Complete inżynierowie firmy Phoenix Contact dodali nowe modele: dla czterech sygnałów binarnych – 1334594 TTC-6P-4X1-24-PT-I oraz dla dwóch par przewodów – 1334595 TTC-6P-2X2-24-PT-I.

Najwęższe na świecie ograniczniki przepięć do zabezpieczenia czterech przewodów w aplikacjach AKPiA

Są to najwęższe na świecie ograniczniki przepięć z wyciągalnymi wkładkami do zabezpieczenia czterech przewodów/sygnałów binarnych lub dla dwóch dwużyłowych obwodów sygnałowych bez bezpośredniego uziemienia, np. dwie pętle prądowe 0(4) ... 20 mA. Nowe ograniczniki zabezpieczają obwody sygnałowe/pomiarowe, mając jedynie 6 mm szerokości, co zapewnia znaczną oszczędność coraz cenniejszego miejsca w szafach automatyki.

Nowe modele przeznaczone są do aplikacji pomiarowych i kontrolnych, takich jak precyzyjne pomiary temperatury lub wagi, wrażliwych na impedancje obwodu. Dostępne są zarówno w wersji ze złączami śrubowymi, jak i typu push-in, zapewniających montaż bez użycia narzędzi.

Podobnie jak w innych modelach z rodziny TERMITRAB Complete nowe wersje mają mechaniczny wskaźnik statusu, niewymagający dodatkowego zasilania. Pomimo wąskiej konstrukcji urządzenia ochronne o szerokości 6 mm oferują różne technologie połączeń, wersje z wtykiem, odłączniki nożowe i mechaniczny wskaźnik statusu praktycznie do wszystkich obwodów sygnałowych.

Nowe rozwiązania to jedynie dwa z wielu popularnych modeli serii TERMITRAB Complete. Opcjonalnie dostępne są dodatkowe moduły sygnalizujące uszkodzenie/wypracowanie wkładki w formie nadajnika i odbiornika, które mogą monitorować do 40 modułów znajdujących się pomiędzy nimi.

Jeśli wiązka światła zostanie przerwana przez urządzenie odłączające, które przesłoni „tunel komunikacyjny”, styk przestawny zareaguje, dając sygnał z kontrolowanej grupy modułów do urządzenia kontrolnego. Oznacza to, że zawsze jest znany aktualny stan ograniczników, dzięki czemu możemy szybko zastąpić przeciążone urządzenia ochronne. Na zdjęciu powyżej pokazano: TTC- 6-FMRS-PT – zestaw do zdalnej sygnalizacji (nadajnik-odbiornik).

Same wkładki mogą być zamontowane i usunięte w trakcie pracy systemu. Sygnał pomiarowy nie jest zakłócany podczas wymiany. Dodatkowo rozwiązania wtykane mogą być okresowo badane elektrycznie urządzeniem o nazwie CHECKMASTER 2, zgodnie z PN-EN 62305-3.

Jeśli chcemy posiadać moduły sygnalizacyjne w formie nadajnik-odbiornik, to gdy zabezpieczamy obwody EX (na zdjęciu poniżej: modele niebieskie), należy pamiętać, by zastosować dodatkowe ścianki separujące TTC-EX-PP 1011977.

W interesujących dodatkach do ograniczników przepięć serii TERMITRAB Complete znajdziemy również:

  • uchwyty na bezpieczniki topikowe mogące zaoszczędzić dużo miejsca na szynie DIN, które instaluje się bezpośrednio na zaciskach ogranicznika przepięć. Poniżej zaprezentowano uchwyty TTC-6-FC-UT 1054762 mieszczące bezpieczniki 5x20;
  • szybkozłącze ułatwiające prawidłowe podłączenie ekranu: SSA 3-6 2839295 do przewodów o średnicy 3-6 mm lub SSA 5-10 2839512 do przewodów o średnicy 5-10 mm.

Pracę projektantów ułatwia intuicyjny konfigurator, znacznie pomagający w doborze ograniczników przepięć do aplikacji AKPiA, który można znaleźć na stronie https://phoe.co/konfigurator_do_AKPiA.

Po wybraniu poszczególnych opcji – takich jak pętla prądowa/ wejścia cyfrowe, następnie wersja z wkładkami czy też bez – otrzymamy gotowe propozycje spełniające wymagania.

Osoby bliżej zainteresowane tematem ochrony przed przepięciami zapraszamy do pobrania broszury ułatwiającej dobór ograniczników przepięć do aplikacji AKPiA: https://phoe.co/ograniczniki_do_AKPiA

 

Phoenix Contact
www.phoenixcontact.pl