Jak automatyzacja procesów biznesowych przyspiesza rozwój twojej firmy?

RPA, czyli robotyzacja procesów biznesowych, polega na wykorzystaniu rozmaitych technologii informatycznych w celu zastąpienia ludzi w wykonywaniu ręcznych i powtarzalnych zadań w organizacji pracą maszyn. Najważniejszym efektem wykorzystania RPA w praktyce jest wzrost wydajności, ograniczenie ryzyka występowania błędów, a także poprawa zadowolenia klientów i partnerów biznesowych. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak automatyzacja procesów biznesowych może przyspieszyć rozwój firm. Zapraszamy do lektury.

Posłuchaj
00:00

Automatyzacja procesów biznesowych, czyli RPA

RPA (ang. Robotic Process Automation) to określenie dla robotyzacji procesów biznesowych. Pojęcie to oznacza wyspecjalizowaną technologię, dzięki której możliwe jest znaczące usprawnienie wykonywania powtarzalnych zadań w ramach przedsiębiorstwa. Istotą RPA jest fakt, iż czynności, które wcześniej wykonywali pracownicy, mogą wykonywać roboty, boty bądź wirtualni asystenci.

Które konkretnie zadania i procesy mogą być objęte automatyzacją? Do tego grona mogą zaliczać się wszelkiego rodzaju procesy, które wyróżniają się występowaniem powtarzalnych sekwencji. Roboty wykorzystywane w ramach RPA są programowane w taki sposób, by przedsiębiorca miał pewność, iż wszystkie czynności zostaną zrealizowane zgodnie z wytycznymi. Każde z urządzeń wykonuje szereg obliczeń, co sprawia, iż zagwarantowana jest precyzyjność w wykonywaniu powierzonych im zadań.

Dzięki temu, iż w ramach RPA można zastąpić pracę ludzi pracą robotów, firma może znacząco zmniejszyć ponoszone koszty operacyjne. Dodatkowo, możliwości, które oferują nowoczesne systemy RPA, są w zasadzie nieograniczone. Nieustannie trwają prace nad usprawnieniem ich funkcjonalności, także o moduły oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu roboty mogą "uczyć się" na swoich błędach i doskonalić realizowane przez siebie czynności, co pozwala na jeszcze szybszą i efektywniejszą prace. Więcej informacji o automatyzacji procesów biznesowych można znaleźć na https://mindboxgroup.com/pl/.

Korzyści wynikające z automatyzacji procesów biznesowych

Firmy, które decydują się na implementację automatyzacji procesów biznesowych, mogą odnieść wiele wymiernych korzyści. Najważniejsze zalety RPA to:

  • Ogromna dokładność wykonywanej pracy. Wszystkie roboty są starannie programowane, dlatego ryzyko, iż popełnią one błędy, jest ograniczone prawie do zera. W przypadku ludzi po kilku godzinach pracy pojawia się zmęczenie, co z kolei skutkuje tym, iż prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest zdecydowanie wyższe,
  • Roboty mogą pracować bez żadnych przerw przez cały rok - 24 godziny na dobę. Wykorzystując możliwości oferowane przez RPA zyskujemy bardzo dużo, ponieważ roboty nie potrzebują przerw, wolnych weekendów czy świat - mogą pracować przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.
  • Procesy mogą być implementowane w bardzo szybkim tempie. Czas potrzebny do zaprogramowania robota jest wyjątkowo krótki - jest on zdecydowanie krótszy niż w przypadku nauki nowego pracownika, który miałby wykonywać te same czynności.
  • Firma zyskuje szereg możliwości na kontrolowanie jakości. Systemy RPA cechują się tym, iż z łatwością można kontrolować jakość wykonywanej pracy. To z kolei sprawia, iż w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości łatwo można podejmować odpowiednie kroki.
  • Pracownikom można powierzyć bardziej ambitne zadania. Te osoby, które wykonywały prace objęte automatyzacją, mogą zostać oddelegowane do innych, bardziej ambitnych czynności, co dla nich również stanowi ogromną szansę i zmniejsza ryzyko wystąpienia tzw. wypalenia zawodowego.

Które działy warto objąć automatyzacją?

W których firmowych działach automatyzacja przynosi najwięcej korzyści? Chodzi tutaj o:

  • marketing i sprzedaż - wykorzystanie w praktyce robotów umożliwia szybką i efektywną komunikację z potencjalnymi klientami; coraz więcej firm na szeroką skalę korzysta z tzw. wirtualnych asystentów, którzy doradzają użytkownikom w podejmowaniu decyzji zakupowych,
  • dystrybucja - jeśli czynności związane z dystrybucją są w pełni zautomatyzowane, ryzyko występowania poważnych braków w asortymencie jest znacząco ograniczone,
  • księgowość i administracja - wykorzystanie robotów powoduje, że prowadzenie procesów rekrutacyjnych czy tworzenie listy płac oraz wielu innych czynności księgowych można zrealizować znacznie szybciej i efektywniej,
  • IT - roboty mogą znacznie szybciej identyfikować błędy w działaniu systemu, dzięki czemu szybciej można podejmować środki zaradcze.

Zachęcamy, by sprawdzić, na czym polega nowoczesna automatyzacja procesów biznesowych na mindboxgroup.com. Mindbox to nowoczesne przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem, które oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie implementacji RPA w firmach.

Źródło: Mindbox S.A.

Zobacz więcej w kategorii: Technika
Silniki i napędy
Decentralna technika napędowa
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak projektować interfejsy człowiek-maszyna?
Zasilanie, aparatura nn
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
PLC, HMI, Oprogramowanie
Reakcyjna i predykcyjna regulacja PID
PLC, HMI, Oprogramowanie
Nowe sterowniki PLC u-control M3000 i M4000 z otwartym systemem operacyjnym u-OS dla automatyki przemysłowej
Bezpieczeństwo
Co oznacza ponad 80 lat w świecie przenośnych detektorów gazu? Mnóstwo doświadczenia!
Zobacz więcej z tagiem: Roboty
Gospodarka
PIAP Space ukończył budowę robotycznego ramienia TITAN do prowadzenia orbitalnych napraw satelitów
Gospodarka
EOAS: Innowacyjny system bezpieczeństwa dla cobotów od SICK i Universal Robots
Gospodarka
Roboty usługowe coraz popularniejsze

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów