Jak automatyzacja procesów biznesowych przyspiesza rozwój twojej firmy?

| Technika

RPA, czyli robotyzacja procesów biznesowych, polega na wykorzystaniu rozmaitych technologii informatycznych w celu zastąpienia ludzi w wykonywaniu ręcznych i powtarzalnych zadań w organizacji pracą maszyn. Najważniejszym efektem wykorzystania RPA w praktyce jest wzrost wydajności, ograniczenie ryzyka występowania błędów, a także poprawa zadowolenia klientów i partnerów biznesowych. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak automatyzacja procesów biznesowych może przyspieszyć rozwój firm. Zapraszamy do lektury.

Jak automatyzacja procesów biznesowych przyspiesza rozwój twojej firmy?

Automatyzacja procesów biznesowych, czyli RPA

RPA (ang. Robotic Process Automation) to określenie dla robotyzacji procesów biznesowych. Pojęcie to oznacza wyspecjalizowaną technologię, dzięki której możliwe jest znaczące usprawnienie wykonywania powtarzalnych zadań w ramach przedsiębiorstwa. Istotą RPA jest fakt, iż czynności, które wcześniej wykonywali pracownicy, mogą wykonywać roboty, boty bądź wirtualni asystenci.

Które konkretnie zadania i procesy mogą być objęte automatyzacją? Do tego grona mogą zaliczać się wszelkiego rodzaju procesy, które wyróżniają się występowaniem powtarzalnych sekwencji. Roboty wykorzystywane w ramach RPA są programowane w taki sposób, by przedsiębiorca miał pewność, iż wszystkie czynności zostaną zrealizowane zgodnie z wytycznymi. Każde z urządzeń wykonuje szereg obliczeń, co sprawia, iż zagwarantowana jest precyzyjność w wykonywaniu powierzonych im zadań.

Dzięki temu, iż w ramach RPA można zastąpić pracę ludzi pracą robotów, firma może znacząco zmniejszyć ponoszone koszty operacyjne. Dodatkowo, możliwości, które oferują nowoczesne systemy RPA, są w zasadzie nieograniczone. Nieustannie trwają prace nad usprawnieniem ich funkcjonalności, także o moduły oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu roboty mogą "uczyć się" na swoich błędach i doskonalić realizowane przez siebie czynności, co pozwala na jeszcze szybszą i efektywniejszą prace. Więcej informacji o automatyzacji procesów biznesowych można znaleźć na https://mindboxgroup.com/pl/.

Korzyści wynikające z automatyzacji procesów biznesowych

Firmy, które decydują się na implementację automatyzacji procesów biznesowych, mogą odnieść wiele wymiernych korzyści. Najważniejsze zalety RPA to:

  • Ogromna dokładność wykonywanej pracy. Wszystkie roboty są starannie programowane, dlatego ryzyko, iż popełnią one błędy, jest ograniczone prawie do zera. W przypadku ludzi po kilku godzinach pracy pojawia się zmęczenie, co z kolei skutkuje tym, iż prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest zdecydowanie wyższe,
  • Roboty mogą pracować bez żadnych przerw przez cały rok - 24 godziny na dobę. Wykorzystując możliwości oferowane przez RPA zyskujemy bardzo dużo, ponieważ roboty nie potrzebują przerw, wolnych weekendów czy świat - mogą pracować przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.
  • Procesy mogą być implementowane w bardzo szybkim tempie. Czas potrzebny do zaprogramowania robota jest wyjątkowo krótki - jest on zdecydowanie krótszy niż w przypadku nauki nowego pracownika, który miałby wykonywać te same czynności.
  • Firma zyskuje szereg możliwości na kontrolowanie jakości. Systemy RPA cechują się tym, iż z łatwością można kontrolować jakość wykonywanej pracy. To z kolei sprawia, iż w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości łatwo można podejmować odpowiednie kroki.
  • Pracownikom można powierzyć bardziej ambitne zadania. Te osoby, które wykonywały prace objęte automatyzacją, mogą zostać oddelegowane do innych, bardziej ambitnych czynności, co dla nich również stanowi ogromną szansę i zmniejsza ryzyko wystąpienia tzw. wypalenia zawodowego.

Które działy warto objąć automatyzacją?

W których firmowych działach automatyzacja przynosi najwięcej korzyści? Chodzi tutaj o:

  • marketing i sprzedaż - wykorzystanie w praktyce robotów umożliwia szybką i efektywną komunikację z potencjalnymi klientami; coraz więcej firm na szeroką skalę korzysta z tzw. wirtualnych asystentów, którzy doradzają użytkownikom w podejmowaniu decyzji zakupowych,
  • dystrybucja - jeśli czynności związane z dystrybucją są w pełni zautomatyzowane, ryzyko występowania poważnych braków w asortymencie jest znacząco ograniczone,
  • księgowość i administracja - wykorzystanie robotów powoduje, że prowadzenie procesów rekrutacyjnych czy tworzenie listy płac oraz wielu innych czynności księgowych można zrealizować znacznie szybciej i efektywniej,
  • IT - roboty mogą znacznie szybciej identyfikować błędy w działaniu systemu, dzięki czemu szybciej można podejmować środki zaradcze.

Zachęcamy, by sprawdzić, na czym polega nowoczesna automatyzacja procesów biznesowych na mindboxgroup.com. Mindbox to nowoczesne przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem, które oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie implementacji RPA w firmach.

źródło: Mindbox S.A.