Higieniczne monitory i komputery firmy ads-tec (made in Germany)

| Technika

Firma ads-tec od ponad czterdziestu lat produkuje komputery przemysłowe i inne urządzenia IT. Jest to sprzęt topowej jakości, słynący z bezawaryjnej pracy przez długi czas. Przedstawiamy rozwiązania higieniczne ze stali nierdzewnej, czyli komputery All in One serii MMT8000 oraz monitory MMD8000 i MMD9000.

Higieniczne monitory i komputery firmy ads-tec (made in Germany)

Szczelność i ergonomia (wersje IP65)

Komputery panelowe (All In One) serii MMT8000 i monitory przemysłowe MMD8000 wykonane są ze stali nierdzewnej i w podstawowej wersji mają stopień ochrony IP65 ze wszystkich stron. Dotyczy to również elementów montażowych i wyprowadzenia złączy. Do wyboru mamy montaż na uchwycie VESA (urządzenie montowane na ścianie) lub na rurze w standardzie 48 mm (48,3 mm), który stosuje np. firma Rittal. Ten sposób montażu jest o wiele bardziej elastyczny niż inne rozwiązania, gdyż pozwala przymocować komputer lub monitor zarówno do podłogi, sufitu, jak i do ściany, słupa, obudowy maszyny czy np. konstrukcji stalowej, a dodatkowo zapewnia dużą swobodę umiejscowienia urządzenia. Jest to także sposób bezpieczny i higieniczny, gdyż wszelkie przewody doprowadza się rurą montażową – w przypadku adaptera VESA przewody przeprowadzane są przez przepusty. Poza tym, adapter montażowy na rurę 48 mm umożliwia regulację w dwóch płaszczyznach – obrót ekranu w zakresie 340° oraz pochylenie maksymalnie do 23° w zależności od modelu. Adaptery można zamówić w wersji montowanej od góry albo od dołu, jednak stosując specjalną rurę montażową lub łączniki, jesteśmy w stanie ustawić ekran w zasadzie w dowolnej pozycji we wszystkich trzech wymiarach. Dostępne są także adaptery krzyżowe, umożliwiające usytuowanie dwóch ekranów jeden nad drugim, niezależnie od tego, czy są to dwa komputery, dwa monitory czy też komputer i monitor.

Urządzenia wyposażono w ekrany o dwóch rozmiarach: 17" (MMT8017/MMD8017) oraz 24" (MMT8024/MMD8024), oba w rozdzielczości Full HD (1920×1080 px). Ważnym aspektem jest bardzo wytrzymały, odporny na uderzenia ekran dotykowy, który mimo wykonania w technologii pojemnościowej (PCAP) może być obsługiwany w rękawiczkach (wymaga przetestowania), a także ma antyrefleksyjną powłokę. Opcjonalnie, ekran może być dodatkowo zabezpieczony przed rozpryskiem odłamków w razie ewentualnego rozbicia (co nie jest łatwe, ale może się zdarzyć). Wówczas zachowa się on jak szyba w samochodzie – będzie popękany, ale pozostanie w jednym kawałku. Jest to opcja szczególnie polecana do aplikacji, w których komputer lub monitor pracują w pobliżu niezapakowanej żywności lub leków albo półproduktów potrzebnych do ich produkcji.

Maksymalna higiena (IP69K)

Do aplikacji wymagających najlepszej możliwej higieny, firma ads-tec przygotowała wersje komputerów MMT8000 i monitorów MMD8000 o stopniu ochrony IP69K (możliwość mycia gorącą wodą pod ciśnieniem). Oczywiście, obudowa dalej zrobiona jest ze stali nierdzewnej. Urządzenia wykonane są zgodnie z zaleceniami EHEDG (European Hygienic Engineering and Design Group), normą DIN EN ISO 14159:2008 oraz ze standardami Instytutu Fraunhofera IPA odnośnie pomieszczeń typu clean room. Opcjonalnie dostępne jest również wykonanie z higieniczną niebieską uszczelką przednią, przystosowaną do czyszczenia COP (Clean out of Place).

Terminale MMT/MMD w wersji IP69K, podobnie jak wersje IP65, mogą być montowane na dwa sposoby – poprzez uchwyt VESA lub rurę 48 mm, przy czym adaptery te są innej konstrukcji i nie ma tu możliwości pochylenia ekranu. W dalszym ciągu pozostaje opcja obrotu ekranu na rurze.

Niedawno producent uzupełnił gamę higienicznych monitorów o serię MMD9000, a konkretnie o model MMD9016. Jest to bardzo estetyczny i ergonomiczny monitor z ekranem 15,6" Full HD. Ma szczelność IP69K i również może być montowany na uchwycie VESA lub rurze 48 mm. Co istotne, uchwyt montażowy jest symetryczny, więc monitor da się zamontować z dołu, z góry lub pionowo (obrócony w lewą lub prawą stronę). Dodatkowo do zakupu zachęca atrakcyjna cena, która wynika nie tyle z gorszej jakości (bo ta w dalszym ciągu jest topowa), co z prostoty konstrukcji i popularnego rozmiaru ekranu (15,6").

Razem czy osobno?

Przez kilkanaście lat dostarczania komputerów i monitorów przemysłowych wielokrotnie spotykaliśmy się z pytaniem, co wybrać – komputer All In One czy monitor oraz osobny komputer typu BOX PC. Nie ma tutaj jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi dla wszystkich, ale coraz częściej klienci decydują się na rozdzielenie ekranu (monitora) od komputera. Powodów może być kilka, jednak najczęściej chodzi o większą elastyczność, zarówno przy zakupie i doborze rozwiązania, jak i w razie ewentualnej awarii czy np. fizycznego uszkodzenia ekranu, a także przy modernizacji maszyny lub systemu.

Firma ads-tec daje jeszcze jedną opcję do wyboru – tzw. zdalny monitor. W przypadku opisywanych rozwiązań byłby to monitor MMD8017 lub MMD8024, wyposażony w specjalny moduł (HDBase-T) ze złączem RJ45. Całość może być podłączona do komputera zwykłym kablem ethernetowym (skrętką) na odległość do 100 m. Najlepiej, jeśli będzie to komputer IPC9000 firmy ads-tec z opcją HDBase-T, ale równie dobrze da się wykorzystać dowolny inny model, do którego zostanie podłączony zewnętrzny, niewielki moduł. W efekcie klient może umieścić w strefie czystej lub innym wymagającym środowisku sam monitor, a komputer w innym miejscu i w razie potrzeby wymienić tylko jedno urządzenie (np. komputer z nowszym procesorem i systemem operacyjnym).

Dodatkowe możliwości

Oprócz tego komputery i monitory w wersjach IP65 mogą być wyposażone w dodatkowy panel pod ekranem (fot. 1), w którym można zamontować przyciski (w tym zatrzymania awaryjnego), kontrolki czy przełącznik kluczykowy w standardzie 22,5 mm. W panelu zmieści się także czytnik RFID, a jeśli panel nie jest potrzebny, czytnik da się umieścić od spodu komputera lub monitora.

 
Fot. 1. Komputer MMT8000 i monitor MMD8000 w wersji IP65 z regulowanym uchwytem i opcjonalnym panelem przycisków
 
Fot. 2. Komputer MMT8000 lub monitor MMD8000 oraz MMD9016 w wersji IP69K z montażem na rurze 48 mm lub VESA

Dostępność, gwarancje i testy

Komputery MMT i monitory MMD są dostępne w terminie ok. 4‒6 tygodni od zamówienia, a często nawet szybciej. Dodatkowo sprzęt jest standardowo objęty dwuletnią gwarancją, którą można rozszerzyć do lat pięciu, a także wzbogacić o dodatkowe pakiety gwarancyjne, w tym również gwarancję od uszkodzeń mechanicznych. Chętnie bezpłatnie wypożyczymy sprzęt do testów.

Krzysztof Kuźniarz

INEE Sp. z o.o.
www.inee.pl