Astor rozstrzyga konkurs na najlepszą pracę dyplomową

Krakowski Astor po raz kolejny zorganizował konkurs na najlepsze prace dyplomowe opracowane w oparciu o produkty oferowane przez firmę.

W tegorocznej edycji wzięli udział studenci, którzy w swoich pracach dyplomowych podejmowali tematy, takie jak systemy sterowania liniami produkcyjnymi, automatyzacja procesów produkcyjnych, wizualizacja danych procesowych lub robotyzacja.

Posłuchaj
00:00

Dostarczone prace przekazane zostały jury, które w tym roku po raz pierwszy składało się nie tylko z pracowników firmy Astor, ale również z przedstawicieli zakładów przemysłowych. Decyzja o zmianie składu zespołu oceniającego miała na celu bardziej obiektywną ocenę faktycznych możliwości fizycznej realizacji pomysłów zawartych w nadesłanych pracach. Głównymi kryteriami oceny prac dyplomowych były ich innowacyjność i poziom wykonania technicznego. Zwracano przy tym uwagę na praktyczną możliwości realizacyjne pomysłów i liczbę różnych urządzeń znajdujących się w ofercie firmy Astor, które uwzględniono w treści pracy. Nie pominięto przy tym złożoności projektu i integracji poszczególnych elementów systemu, jak również ogólnego stopnia wykorzystania zaawansowanych funkcji poszczególnych urządzeń.

Tegoroczni zwycięzcy

Prezentacja laureata konkursu
Uroczystość wyłonienia laureatów i rozdania nagród odbyła się w dnia 28 listopada 2006 roku w krakowskim hotelu SAS Radisson. Po przedstawieniu wstępnych informacji, takich jak skład jury i omówieniu zasad konkursu, przystąpiono do ogłoszenia laureatów. Trzecie miejsce zajął Jacek Plichta z Politechniki Łódzkiej, tytuł którego pracy brzmiał: „Symulacja pracy jednotorowej stacji mycia z wykorzystaniem sterownika PLC”. Drugą nagrodę otrzymał Adam Herbert z Politechniki Szczecińskiej za pracę „Automatyka wybranego węzła cieplnego na sterownikach PLC”. Laureaci otrzymali odpowiednio odtwarzacz mp3 za miejsce trzecie i voucher na dowolnie wybrane szkolenie w firmie Astor wraz z zestawem podręczników – jako nagrodę za miejsce drugie. Tymczasem pierwszą nagrodę w postaci 3-miesięcznego, płatnego stażu w firmie Astor zdobył Marcin Łukasik z Politechniki Szczecińskiej. W pracy zwycięzcy opisany został projekt stanowiska do testowania oprogramowania sterującego przeznaczonego dla sterowników programowalnych PLC. Ponadto w jej zakres wchodziła praktyczna realizacja stanowiska do nauki programowania sterowników i tworzenia wizualizacji SCADA. Integralną częścią wykonanego stanowiska był układ pneumatyczny podobny do tych, jakie są powszechnie stosowane w systemach sterowania wykorzystywanych w wymagających aplikacjach.

Nagrody wręczone zostały przez Stefana Życzkowskiego – prezesa firmy Astor. Następnie przemówienie wygłosił promotor zwycięzcy - dr inż. Sławomir Jaszczak, po czym rozpoczęła się multimedialna prezentacja prowadzona przez głównego laureata konkursu. Uroczystość zakończyła się po nieco ponad dwóch godzinach zaproszeniem do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Rozstrzygnięcie kolejnego konkursu za rok

Jak dotąd, w sześciu kolejnych edycjach konkursu nagrodzono łącznie 17 osób. Termin nadsyłania prac do kolejnego konkursu mija 30 września 2007 roku – w ramach zgłoszenia należy dostarczyć także streszczenie pracy i recenzję pracownika naukowego. Regulamin konkursu przewiduje również możliwość nie przyznania głównej nagrody w przypadku, gdy zgłoszone prace nie spełniają wymaganych standardów. Ponadto w przypadkach szczególnych jury może przyznać dodatkowe wyróżnienia.

Marcin Karbowniczek

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowy rozdział w OMRON: specjalistyczny zespół od robotyki dla lepszej obsługi klientów
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Aktualności
ABB planuje wydzielenie działu robotyki jako samodzielnej spółki
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów