Światowa premiera InTouch 10.0
| Gospodarka ArtykułyNa początku września w warszawskim Hotelu Sheraton miało miejsce spotkanie podczas którego odbyła się premiera oprogramowania Wonderware. Zgromadzeni w różnych miejscach na świecie eksperci branżowi oraz dziennikarze uczestniczyli w telekonferencji z zarządem firmy. Gospodarzem warszawskiej premiery była firma Astor, której przedstawiciele dyskutowali o nowych produktach i odpowiadali na pytania zebranych osób. Oprócz kierownictwa firmy Wonderware, o planach dotyczących Polski i Europy wypowiadał się również obecny na spotkaniu w Warszawie Giuseppe Caltabiano, dyrektor ds. marketingu w regionie EMEA.
Nowości z Wonderware
Amerykańska firma zaprezentowała nowe pakiety oprogramowania, w szczególności InTouch 10.0 HMI. Poszerzona oferta Wonderware ma łączyć oprogramowanie do wizualizacji z platformą informatyczną, która pozwala na zbudowanie praktycznie dowolnej aplikacji przemysłowej, od HMI i SCADA począwszy, a na korporacyjnych systemach MES, zintegrowanych z aplikacjami biznesowymi kończąc. Zamierzeniem firmy było dostarczenie użytkownikowi możliwości łączenia wielu aspektów cyklu produkcyjnego z wykorzystaniem narzędzi integrujących systemy biznesowe z produkcyjnymi.W przedstawione na spotkaniu nowej Platformie Systemowej Wonderware 3.0 informacje pochodzące ze wszystkich maszyn w fabryce przechowywane są w jednym miejscu i mogą być analizowane pod wieloma kryteriami celem globalnej optymalizacji procesów. Oznacza to, że proces optymalizacji dotyczyć może całego zakładu naraz, co przekłada się na poprawę efektywności produkcji. Ważną cechą oprogramowania jest to, że nowe produkty mogą współpracować w ramach dotychczas zainstalowanych systemów informatycznych pochodzących od Wonderware lub innych producentów.
Zmiany w InTouch
Oprogramowanie InTouch 10.0 jest pakietem do wizualizacji i nadzoru operatorskiego HMI. Wersja ta bezpośrednio wspiera technologię .NET, zawiera 200 nowych funkcji i nowe biblioteki. W szczególności pozwala ona na tworzenie skalowalnej grafiki i animacji, która jest niezależna od rozdzielczości ekranu. Możliwe jest również tworzenie programów wielojęzycznych, ułatwiających wdrożenia globalne. Do cech nowej wersji oprogramowania InTouch, które przedstawiane były na spotkaniu, należy również funkcja scentralizowanego zarządzania i zdalnego uruchamiania aplikacji.
To nie wszystko
Na warszawskiej konferencji omawanie były również inne nowe pakiety oprogramowania. Jednym z nich jest Wonderware Development Studio, który pozwala na tworzenie aplikacji do budowy, wdrażania oraz utrzymywania praktycznie każdej informatycznej aplikacji przemysłowej. Mogą one być uruchomione na wielu zakładowych urządzeniach, a sam pakiet jest kombatybilny z ponad 300 serwerami komunikacyjnymi.
Kolejnym dyskutowanym oprogramowaniem była wspomniana Platforma Systemowa Wonderware 3.0. W nowej wersji znacząco poprawiona została wydajność Wonderware Application Server, ponadto wprowadzono wsparcie dla procesorów wielordzeniowych. Platforma dostarcza zestaw usług do tworzenia, uruchamiania i zarządzania rozproszonymi aplikacjami czasu rzeczywistego. Oprócz komunikacji w czasie rzeczywistym i trybie peer-to-peer, udostępnia komunikaty dla wszystkich aplikacji w systemie oraz umożliwia zaawansowane zarządzanie alarmami.
Optymistyczne prognozy
Światowa premiera nowej oferty Wonderware zbiegła się z 20-leciem istnienia firmy, ale też 20-leciem działalności Astora. Obydwie liczą na dalsze postępy w zdobywaniu światowego rynku oprogramowania, a prognozy rozwojowe są optymistyczne. Premiera nowych produktów stanowi w tym przypadku znaczący kamień milowy w historii Wonderware – przyznał prezes firmy, Mike Bradley. Zainwestowaliśmy ponad 100 osobolat, aby umożliwić naszym klientom skuteczne zmierzenie się z jednymi z ich najtrudniejszych wyzwań w zakresie produkcji, techniki i IT – dodał w podsumowaniu.
Katarzyna Wiśniewska