Na targach Toolexpo 2007

| Gospodarka Artykuły

Automat tokarski CNC model GS-280MS produkcji Goodway Machinery wzbudzał ogromne zainteresowaniePo udanym czerwcowym poznańskim Salonie Obrabiarek i Narzędzi Mach-Tool odwiedziliśmy kolejną tego typu imprezę targową zorganizowaną w Katowicach. Informacje internetowe o piątych Międzynarodowych Targach Narzędzi i Obrabiarek Toolexpo były raczej skromne i niejednoznaczne. Pewny był tylko termin targów – 11-14. września i lokalizacja – tereny Międzynarodowych Targów Katowickich.

Na targach Toolexpo 2007

Na miejscu okazało się, że jest to w istocie Salon Narzędzi, Obrabiarek i Maszyn Toolexpo 2007 stanowiący fragment Międzynarodowych Targów Górnictwa, Energetyki i Metalurgii. Obszerny katalog targowy okazał się także mylącym źródłem informacji. Wymieniono w nim setki firm, z których tylko nieliczne miały swoje stoiska w dwóch pawilonach wystawowych lub w plenerze. Rozczarowanie okazało się tym większe, że w rzeczywistości liczba stoisk była naprawdę niewielka. Które stoiska stanowiły ów Salon nie sposób było rozróżnić ani za pomocą katalogu ani tablic informacyjnych. A i nazwy „salon” (blaszane pawilony) oraz „międzynarodowy” były przesadne i traktować je można tylko jako chwyt marketingowy. Krótko mówiąc były to targi bardzo skromne i nieadekwatne do ich nazwy. Nie oznacza to jednak, że pobyt na tej imprezie był nie ciekawy.

Jeśli oddzielić oferty materiałowe, energetyczne, usługowe i maszynowe adresowane jednoznacznie do górnictwa to da się wyróżnić ciekawe ekspozycje i oferty narzędziowo – maszynowe o szerokim przemysłowym zastosowaniu. Na przykład automat tokarski CNC firmy Goodway z przechwytem, 12-pozycyjną głowicą, sondą Renishaw i ze sterowaniem CNC Fanuc oferowany w stoisku Gorbex. Innym przykładem były pulsatory pneumatyczne gorzowskiej firmy Invet przeznaczone do usuwania zalegań materiałów sypkich na ścianach zbiorników. Zainteresowanie budziły zautomatyzowane wycinarki laserowe i numeryczne prasy narzędziowe - podstawy oferty usługowej bielskiej firmy ISS Wawrzaszek. Ciekawa była także szeroka oferta poznańskiej firmy FZN Marbaise LS dotycząca systemów napędowych Leroy Somer (w tym m.in. silniki, falowniki, reduktory i motoreduktory). W salonie narzędziowym nie zabrakło dostawców oprogramowania CAD/CAM – np. CAMWorks – oprogramowanie wykorzystujące interfejs znanej amerykańskiej firmy SolidWorks oferowane przez jej polskiego przedstawiciela SolidExpert z Krakowa. Honeywell prezentował się na Toolexpo bardzo skromne, ale za to jego oferta była bardzo bogata – od oprogramowania SCADA, poprzez czujniki inteligentne oraz analizatory, przetworniki pomiarowe (w tym bezprzewodowe), rejestratory aż siłowników elektrycznych.

Firma Kacperek na wszystkich targach zwraca uwagę, że jest polskim producentem i promuje polskie produkty
Dawne poznańskie Zespoły Napędowe ZREMB, teraz jako jedna z firm francuskiego koncernu Leroy-Somer, oferuje szeroką gamę nowoczesnych systemów napędowych.

Podsumowując – rozczarowanie, bo oczekiwano więcej, nieład organizacyjny wynikający z przyjętej formuły dwóch imprez w jednej i nadzieja na przyszłość, gdyż za rok w tym samym miejscu odbędą się HPS – VII Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów.

Andrzej Tumański