Control-Tech 2007, czyli w świecie techniki pomiarowej

| Gospodarka

Coroczne targi Control-Tech to okazja do spotkania kilku branż związanych z szeroko rozumianą branżą pomiarową. Tegoroczna, wrześniowa edycja obfitowała w liczne nowości, ciekawe seminaria i spotkania nauki z biznesem.

Control-Tech 2007, czyli w świecie techniki pomiarowej

Podczas siódmej edycji Control-Tech – imprezy organizowanej przez Targi Kielce, w dwóch obszernych pawilonach odbywały się równocześnie cztery imprezy targowe:

  • Targi Metal poświęcone branży odlewniczej, które zgromadziły 380 firm,
  • Targi Spawalnictwo w ramach których na 1340m2 zaprezentowało się 52 wystawców,
  • Wystawa Technologii, Przetwórstwa i Zastosowania Metali Nieżelaznych Nonfermet,
  • Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej Control-Tech.

W przypadku tych ostatnich na powierzchni ponad 800m² zaprezentowały się 164 firmy z 18 krajów. Według szacunków organizatorów przez trzy dni ekspozycję zwiedziło blisko 3 tys. osób, a łączna powierzchnia wystawiennicza była o 15% większa, w stosunku do zagospodarowanej w roku ubiegłym, co świadczy o stale rosnącym zainteresowaniu tą wystawą.

Na targach...

Targi Control-Tech nie przewyższały pozostałych tego typu imprez liczbą stoisk czy zajmowaną powierzchnią. Nie były one też specjalnie wyróżnione spośród pozostałych targów. Co więcej – należące do nich stoiska zlokalizowano w dwóch sąsiadujących pawilonach. Jednak jako targi metrologii przemysłowej były tematycznie komplementarne z pozostałymi i w związku z tym wyróżnianie ich nie było potrzebne. Mimo to, dawało się zauważyć zagęszczenie zwiedzających w obszarze Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej. Stoiska te prezentowały się bowiem okazale i zawierały bardzo często interesujące oraz atrakcyjne wizualne i nowoczesne produkty. Z tego względu koncentrowały na sobie uwagę przedstawicieli wielu branż.

Technologie

Na wystawie licznie reprezentowana była branża termowizyjna. Kamery termograficzne wystawiane były w stoiskach Flir, InfraTec, IrTech, Testo i Vigo. Uwagę zwracały poręczne kamery FlexCam firmy Fluke, szybkie urządzenia Titanium (Cedip), przyrządy wysokorozdzielcze, w tym nagrodzona medalem targowym VarioCAM (Jenoptik Laser), oraz kamery Testo 660 i polska kamera VIGOcam v50. Drugą dziedziną bardzo widoczną na targach były systemy pomiarowe 3D. Wliczają się w to urządzenia do pomiarów współrzędnościowych realizowane często na potężnych maszynach pomiarowych, ale i także na systemach przenośnych. Produkty te można było oglądać na stoiskach Carl Zeiss, Faktor, Faro, Hexagon, ITA i Smarttech.

Bogato reprezentowaną dziedziną pomiarów przemysłowych były przyrządy do pomiaru czynników środowiskowych, a przede wszystkim temperatury. W tej dziedzinie liczne były produkty polskie wytwarzane przez firmy takie jak np. Alf-Sensor, Ampero Thermo-Est, Czaki Thermo-Product i Termo-precyzja. Wśród modeli zagranicznych wyróżniały się urządzenia firmy Yokogawa. Ciekawie prezentował się monitor temperatury w obróbce cieplnej Datapaq na stoisku Eurotom oraz cyfrowy Digitemp-E do pomiaru temperatury w płynnych metalach (stoisko Hereaus). Nie brakowało ofert w zakresie czujników i ich aplikacji, czego przykładem było stoisko Wobit z czujnikami MicroEpsilon.

Na targach nie mogło zabraknąć pomiarów i badań optycznych, a w tym mikroskopii. Warto wymienić atrakcyjnie zaaranżowane stoisko Olympus Polska z wyróżnionym już w zeszłym roku konfokalnym mikroskopem skaningowym i tegorocznym – wyróżnionym przenośnym wideoskopem przemysłowym. Japońskie mikroskopy firmy Meiji Techno zaprezentowano na stoiskach Ecotone. Szeroką i ciekawą ofertę optycznych systemów kontrolnych przedstawiono również w stoisku Pixel. Bogata była także oferta targowa aparatury do badań materiałów, poprzez pomiary rentgenowskie, maszyny wytrzymałościowe i twardościomierze.

Control-Tech 2007 - medale i wyróżnienia

W ramach targów Control-Tech wręczono kilka wyróżnień dla najlepszych produktów.

Surfcom 2000 - urządzenie do pomiaru konturu, chropowatości i odchyłek kształtu

Carl Zeiss – Warszawa

Złoty Medal Targów Kielce

Urządzenie wyposażono w jedną głowicę z przetwornikiem indukcyjnym mierzącą zarówno kontur oraz chropowatość w jednym przebiegu pomiarowym. Jej rozdzielczość w osi z wynosi 8nm dla zakresu 0,5mm, 32nm dla zakresu 2mm i 80nm dla zakresu 5mm. Dzięki eliminacji konieczności wymiany wielu głowic uproszczono obsługę urządzenia i zmniejszono czas pomiaru, umożliwiając zautomatyzowany proces kalibracji. W napędzie użyty został silnik liniowy dzięki czemu poziom generowanych drgań jest niewielki, przy jednoczesnej zachowaniu dużej prędkości pomiarowej. Podobnie jak w przypadku innych urządzeń SF&G (Surface Finish & Geometry) firmy Carl Zeiss ich programowanie i obsługa odbywa się za pomocą pakietu TIMS działającego pod kontrolą Windows XP.

VarioCAM – kamera termograficzna o dużej rozdzielczości

InfraTec – Wrocław

Złoty Medal Targów Kielce

Mobilna kamera termograficzna o dużej rozdzielczości jest najnowszym urządzeniem z serii produktów VarioCAM High Resolution niemieckiego producenta Jenoptik Laser. Wyposażono ją w niechłodzony mikrobolometryczny detektor FPA umożliwiający wraz z zastosowaną precyzyjna optyką światłoczułą uzyskiwanie obrazów o rozdzielczości geometrycznej od 786x576 do 1280x960 pikseli. Kamera z pełnym wyposażeniem waży 1,5kg i ma liczne funkcje automatyczne. Zaprojektowana została ona z myślą o intuicyjnej, jednoręcznej obsłudze. Jej funkcje pozwalają na zaawansowaną multimedialną analizę pomiarów termograficznych, urządzenie ma zintegrowaną pamięć do zapisu termogramów, umożliwia zapis komentarzy w formie plików audio.

Equotip 3 – przenośny twardościomierz do metali

Viateco – Katowice

Wyróżnienie

Twardościomierz produkcji szwajcarskiej firmy Proceq to poręczny przyrząd, który pozwala na pomiary w trudno dostępnych miejscach o ograniczonej przestrzeni. Umożliwia on szybkie badanie twardości z dużą dokładnością (±4HL) i możliwością konwersji do wszystkich powszechnie używanych skal twardości dla różnych, w tym nietypowych materiałów. W zestawie dołączana jest duża liczba wymiennych wbijaków. Przyrząd ma pamięć o pojemności do ok. 100 tys. wartości pomiarowych i duży, podświetlany wyświetlacz QVGA LCD. Umożliwia transmisję danych do komputera, a także bezpośredni wydruk z transmisją poprzez porty USB, Ethernet lub RS-232.

Iplex FX – wideoskop przemysłowy

Olympus Polska – Warszawa

Wyróżnienie

Wyróżniony wideoskop to przenośne urządzenie o ciężarze 6,4kg, czyli znacznie lżejsze niż typowe wideoskopy stacjonarne, które ważą ponad 20kg. Służy on do szybkiej stereowizualizacji endoskopowej z użyciem giętkich sond optycznych, pozwalając na oglądanie obiektów, miejsc i obszarów trudno dostępnych. Stosowany może być m.in. w energetyce, motoryzacji oraz przy badaniach silników lotniczych. Wideoskop ma wymienne obiektywy z wbudowanymi białymi diodami HBLED. Przyrząd wyposażony jest również w wymienne sondy endoskopowe o średnicach zewnętrznych 4mm i 6mm. Mechanizm sterowania wyginaniem końcówki sondy pozwala na precyzyjne ustawienie. Zapewniona jest możliwość rejestracji wyników inspekcji na różnego rodzaju nośnikach pamięci z zachowaniem bardzo dobrej jakości i dokładności zapisów postaci filmów lub zdjęć.

HandyScan – ręczny, samopozycjonujący się skaner laserowy

Smartech – Łomianki

Wyróżnienie

Ręczny system pomiarowy produkcji kanadyjskiej firmy HandyScan 3D – umożliwia on wykonywanie bezdotykowych pomiarów obiektów trójwymiarowych. System wspomaga między innymi szybkie prototypowanie, kontrolę jakości oraz ma zastosowanie w technikach multimedialnych – np. do archiwizacji dzieł sztuki czy w medycynie. Urządzenie ma niewielkie wymiary i waży 980g. Jego wydajność pomiarowa to 18 tys. pomiarów na sekundę z rozdzielczością 0,1mm i dokładnością do 0,05mm.

Niewielkie, ale wartościowe

Podsumowując skromne pod względem liczby stoisk targi Control-Tech należy zwrócić uwagę na ich bogactwo w obszarze reprezentowanych firm, metod i systemów pomiarowych. Szkoda tylko, że targi nie objęły aparatury do metrologii elektronicznej, która idealnie wpasowałaby się w ich tematykę.

Andrzej Tumański

Zobacz również