Control-Tech 2007, czyli w świecie techniki pomiarowej
| Gospodarka ArtykułyCoroczne targi Control-Tech to okazja do spotkania kilku branż związanych z szeroko rozumianą branżą pomiarową. Tegoroczna, wrześniowa edycja obfitowała w liczne nowości, ciekawe seminaria i spotkania nauki z biznesem.
Podczas siódmej edycji Control-Tech – imprezy organizowanej przez Targi Kielce, w dwóch obszernych pawilonach odbywały się równocześnie cztery imprezy targowe:
- Targi Metal poświęcone branży odlewniczej, które zgromadziły 380 firm,
- Targi Spawalnictwo w ramach których na 1340m2 zaprezentowało się 52 wystawców,
- Wystawa Technologii, Przetwórstwa i Zastosowania Metali Nieżelaznych Nonfermet,
- Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej Control-Tech.
W przypadku tych ostatnich na powierzchni ponad 800m² zaprezentowały się 164 firmy z 18 krajów. Według szacunków organizatorów przez trzy dni ekspozycję zwiedziło blisko 3 tys. osób, a łączna powierzchnia wystawiennicza była o 15% większa, w stosunku do zagospodarowanej w roku ubiegłym, co świadczy o stale rosnącym zainteresowaniu tą wystawą.
Na targach...
Targi Control-Tech nie przewyższały pozostałych tego typu imprez liczbą stoisk czy zajmowaną powierzchnią. Nie były one też specjalnie wyróżnione spośród pozostałych targów. Co więcej – należące do nich stoiska zlokalizowano w dwóch sąsiadujących pawilonach. Jednak jako targi metrologii przemysłowej były tematycznie komplementarne z pozostałymi i w związku z tym wyróżnianie ich nie było potrzebne. Mimo to, dawało się zauważyć zagęszczenie zwiedzających w obszarze Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej. Stoiska te prezentowały się bowiem okazale i zawierały bardzo często interesujące oraz atrakcyjne wizualne i nowoczesne produkty. Z tego względu koncentrowały na sobie uwagę przedstawicieli wielu branż.
Technologie
Na wystawie licznie reprezentowana była branża termowizyjna. Kamery termograficzne wystawiane były w stoiskach Flir, InfraTec, IrTech, Testo i Vigo. Uwagę zwracały poręczne kamery FlexCam firmy Fluke, szybkie urządzenia Titanium (Cedip), przyrządy wysokorozdzielcze, w tym nagrodzona medalem targowym VarioCAM (Jenoptik Laser), oraz kamery Testo 660 i polska kamera VIGOcam v50. Drugą dziedziną bardzo widoczną na targach były systemy pomiarowe 3D. Wliczają się w to urządzenia do pomiarów współrzędnościowych realizowane często na potężnych maszynach pomiarowych, ale i także na systemach przenośnych. Produkty te można było oglądać na stoiskach Carl Zeiss, Faktor, Faro, Hexagon, ITA i Smarttech.
Bogato reprezentowaną dziedziną pomiarów przemysłowych były przyrządy do pomiaru czynników środowiskowych, a przede wszystkim temperatury. W tej dziedzinie liczne były produkty polskie wytwarzane przez firmy takie jak np. Alf-Sensor, Ampero Thermo-Est, Czaki Thermo-Product i Termo-precyzja. Wśród modeli zagranicznych wyróżniały się urządzenia firmy Yokogawa. Ciekawie prezentował się monitor temperatury w obróbce cieplnej Datapaq na stoisku Eurotom oraz cyfrowy Digitemp-E do pomiaru temperatury w płynnych metalach (stoisko Hereaus). Nie brakowało ofert w zakresie czujników i ich aplikacji, czego przykładem było stoisko Wobit z czujnikami MicroEpsilon.
Na targach nie mogło zabraknąć pomiarów i badań optycznych, a w tym mikroskopii. Warto wymienić atrakcyjnie zaaranżowane stoisko Olympus Polska z wyróżnionym już w zeszłym roku konfokalnym mikroskopem skaningowym i tegorocznym – wyróżnionym przenośnym wideoskopem przemysłowym. Japońskie mikroskopy firmy Meiji Techno zaprezentowano na stoiskach Ecotone. Szeroką i ciekawą ofertę optycznych systemów kontrolnych przedstawiono również w stoisku Pixel. Bogata była także oferta targowa aparatury do badań materiałów, poprzez pomiary rentgenowskie, maszyny wytrzymałościowe i twardościomierze.
Control-Tech 2007 - medale i wyróżnienia
W ramach targów Control-Tech wręczono kilka wyróżnień dla najlepszych produktów.
Niewielkie, ale wartościowe
Podsumowując skromne pod względem liczby stoisk targi Control-Tech należy zwrócić uwagę na ich bogactwo w obszarze reprezentowanych firm, metod i systemów pomiarowych. Szkoda tylko, że targi nie objęły aparatury do metrologii elektronicznej, która idealnie wpasowałaby się w ich tematykę.
Andrzej Tumański