IT w przemyśle

| Gospodarka Artykuły

Imprezy branżowe GigaCon, które organizowane są przez firmę Software-Konferencje, poświęcone są problematyce biznesu i nowoczesnych technologii informatycznych. Tematyka niektórych z nich jest blisko związana z polskim przemysłem, czego przykładem było niedawne seminarium „IT w Przemyśle”, nad którym patronat medialny objęła redakcja APA. Konferencja odbyła się 2 października w Katowicach i uczestniczyło w niej około 60 osób, z czego większość stanowili przedstawiciele polskich firm zainteresowani systemami wspomagającymi operacje biznesowe.

IT w przemyśle

Organizacja

Seminarium podzielone było na wykłady prowadzone przez przedstawicieli firm będących sponsorami wydarzenia, które mają w swojej ofercie oprogramowanie wspomagające różnego rodzaju procesy biznesowe. Wśród nich wyróżniała się firma Bosch – nie tylko była ona gospodarzem dwóch prezentacji, ale jako jedyna promowała urządzenia, a nie tylko pakiety programów. Pozostałymi prelegentami byli pracownicy firm Epicor Software, Codido, BPSC, ELO Digital Office i Apriso. Całość zakończyła się wyborem firmy oferującej najlepszy z prezentowanych produktów oraz rozlosowaniem upominków wśród uczestników spotkania.

Firmy i ich oferta

Produkty tworzone i sprzedawane przez firmy organizujące konferencję należą do grupy rozwiązań do zarządzania produkcją, czyli systemów ERP (Enterprise Resource Planning). Klasycznym przedstawicielem tego typu oprogramowania był pakiet Impuls 5 firmy BPSC. Ta zintegrowana i bardzo rozbudowana aplikacja służy do kompleksowego zarządzania niemal wszystkimi etapami produkcji i kontroli funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pakiet zawiera zarówno moduły do fakturowania, zarządzania logistyką, pracownikami, magazynem, jak i projektowania i nadzorowania procesów technologicznych.

Nieco bardziej wyspecjalizowany jest amerykański system Flexnet firmy Apriso, która sukcesywnie tworzy nowe wdrożenia tego rozwiązania na rynku polskim. W przeciwieństwie do Impuls 5, Flexnet jest pozycjonowany jako program MES (Manufacturing Execution System) i nie zawiera np. modułów do zarządzania sprzedażą.

Dużo mniejszym i tańszym narzędziem jest platforma Codido oferowana przez firmę o tej samej nazwie. W istocie jest to środowisko do tworzenia prostych aplikacji typu CRUD (Create, Read, Update and Delete) uruchamianych poprzez przeglądarkę internetową. O ile mogą one funkcjonować także jako małe systemy ERP, to częściej są tylko dodatkiem do większych baz danych wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa. Produkt ten bardzo spodobał się uczestnikom seminarium i został on nagrodzony „Złotym Bitem” konferencji.

W Katowicach prezentowano także program do wspomagania elektronicznego obiegu dokumentów firmy Elo Digital Office oraz system ERP o architekturze SOA (Service Oriented Architecture), firmy Epicor Software.

    Michał Borzucki - Specjalista ds. kluczowych klientów, Robert Bosch Sp. z o.o.  Security Systems
  • Dlaczego postanowili Państwo zaprezentować produkty firmy Bosch na konferencji „IT w przemyśle”?

Chcieliśmy pokazać, że systemy informatyczne w przemyśle, to nie tylko programy typu ERP czy MES, ale również szeroko rozumiane systemy bezpieczeństwa bazujące na sieciach IT. Prezentowane przez nas produkty i oprogramowanie pozwalają na integrację systemów bezpieczeństwa – takich jak monitoring wizyjny, systemy pożarowe, antywłamaniowe czy nagłośnienie. Ich stosowanie w nowoczesnych zakładach przemysłowych jest niezbędne i jest nie tylko sposobem podniesienia wydajności czy ochrony myśli technologicznej, ale także ma zapewnić to co najważniejsze – bezpieczeństwa osób i mienia.

Ciekawym przykładem systemów w pełni opartych o strukturę IT jest monitoring wizyjny. Oczywiście zazwyczaj służy on do dozoru obszaru zakładu przemysłowego i pozwala na zwiększenie wydajności ochrony. Jednakże coraz częściej kamery i osprzęt służą także do monitorowania procesów technologicznych czy automatyzacji przepływu towarów wewnątrz zakładu. Przykładem są systemy kontroli paczek i materiałów w firmach transportowych i logistycznych – pozwalające na znaczącą redukcję strat i pomyłek.

Podsumowanie

Oprócz kolejnych seminariów, w kuluarach konferencji niemal cały czas trwały rozmowy pomiędzy uczestnikami. Omawiano przede wszystkim potencjalne zastosowania i koszty związane z wdrażaniem poszczególnych rozwiązań biznesowych. Dla niektórych uczestników była to najciekawsza część konferencji, gdyż niemal wszystkie prezentacje miały na celu jedynie pokazanie możliwości poszczególnych produktów z ofert firm.

Marcin Karbowniczek