Czy wiesz, czym jest MES?

| Gospodarka Artykuły

Chociaż MES (Manufacturing Execution Systems) to w branży automatyki hasło coraz popularniejsze, wykorzystanie tego typu oprogramowania w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych jest wciąż ograniczone. Firmy decydują się na wdrażanie standardowych systemów SCADA oraz ERP, co jednak często nie rozwiązuje ich problemów w zakresie optymalizacji produkcji.

Czy wiesz, czym jest MES?

W takich sytuacjach korzystne może być wykorzystanie systemów MES, co przedstawiane było na odbywającej się pod koniec lutego warszawskiej konferencji o tej samej nazwie. Spotkanie, którym jednym z patronów medialnych był magazyn APA, zgromadziło się około 40 osób związanych z produkcją przemysłową. Tematem przewodnim były MES, choć w praktyce prezentowane informacje dotyczyły różnych zagadnień związanych z zarządzaniem produkcją i wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Jak to robią inni

Kwintesencję konferencji stanowiło przedstawienie konkretnych systemów, które wdrożone zostały w polskich przedsiębiorstwach. Przykładem omówionej aplikacji był wdrożony w firmie Essilor system FlexNet firmy Apriso. Podczas swojego wystąpienia przedstawiciele krakowskiego oddziału tego amerykańskiego dostawcy oprogramowania MES szczegółowo przedstawili zmiany wprowadzone w produkcji soczewek okularowych w Essilor, które pozwoliły o połowę skrócić czasy dostaw dla klientów końcowych Podobnie ciekawe opisy wdrożeń przedstawił Paweł Czepiel z VIX Automation i Paweł Głazek z Bonair (patrz ramka), jak też Tomasz Romanowski z PSI Polska, który omawiał system MES uruchomiony w SAPA Aluminium. Wszystkie prelekcje były wartościowe i sprowokowały do późniejszych dyskusji, którym sprzyjał kameralny charakter konferencji.

Paweł Czepiel - VIX Automation

Czy istnieje potrzeba organizowania konferencji dotyczących oprogramowania MES?

Obserwując zmiany w branży i tematykę podejmowaną na konferencjach przemysłowych za granicą z całą pewnością mogę przyznać, że jest to bardzo istotne. Użycie oprogramowanie SCADA i baz danych jest standardem, niemniej systemy MES są wciąż dla wielu polskich firm nowością, a spodziewać się można, że ich wykorzystanie będzie w kolejnych latach rosło. Chociaż na świecie występują podobne trendy w Polsce wciąż jesteśmy w zakresie zarządzania produkcją o krok do tyłu. Świadczy o tym choćby fakt, że podczas gdy tematyce MES poświęconych jest na świecie szereg konferencji takich jak bieżąca, spotkanie w Warszawie jest jednym z pierwszych wydarzeń tego typu w Polsce.

Podczas konferencji prezentuje Pan wdrożenie systemu MES w browarach Grupy Żywiec w Warce. Co zostało wykorzystane w tej aplikacji?

Nasz integrator wdrożył jeden z modułów oprogramowania Plant Applications, którym jest Proficy Efficiency. Pozwala on na gromadzenie i przetwarzanie informacji związanych z kontrolą wydajności produkcji w browarze. Jest to dla nas pierwsze wdrożenie w tej branży na rynku polskim, które wykonujemy wspólnie z firmą integratorską Bonair S.A.

Przede wszystkim merytorycznie

Oprócz doświadczeń związanych z wdrażaniem systemów podczas konferencji nie zabrakło również informacji teoretycznych i praktycznych dotyczących optymalizowania projektów, zarządzania procesem produkcyjnym i doborem systemów MES. Zakres omówionych zagadnień obejmował szeroką gamę problematyki związanej z oprogramowaniem przemysłowym, a same informacje były bardzo merytoryczne. Organizatorowi, którym była firma Software Konferencje, należą się wyrazy uznania za zorganizowanie spotkania będącego jak dotychczas pierwsza konferencją o tej tematyce, gdzie przekazywana była rzetelna wiedza i doświadczenia, a nie tylko, co jest częste na spotkaniach o podobnym profilu, informacje marketingowe. Pozostaje czekać na kolejne edycje konferencji MES, na których z pewnością frekwencja wśród uczestników będzie szybko rosła.

Zbigniew Piątek