OneWireless - bezprzewodowa technologia Honeywell

| Gospodarka Artykuły

Fot.1. Praktyczny pokaz cieszył się dużym zainteresowaniemTematem seminarium, które odbyło się 25 września 2008 w Krakowie, było rozwiązanie OneWireless. Pod nazwą tą kryje się bezprzewodowa sieć komunikująca się z różnymi protokołami i aplikacjami przemysłowymi, która stosowana może być w celu usprawnienia działania i podnoszenia poziomu bezpieczeństwa instalacji przemysłowych.

OneWireless - bezprzewodowa technologia Honeywell

Na całodniowe spotkanie (prócz seminarium w Krakowie zorganizowano je także w Gdańsku i Bydgoszczy) złożyło się kilka wystąpień. Po krótkim przedstawieniu obszarów działalności firmy Honeywell prelegenci omówili zalety stosowania rozwiązań bezprzewodowych. Podkreślono ich przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami – m.in. dużo prostsze tworzenie dokumentacji, szybsze wdrożenie projektu, możliwość prostego dokładania pomiarów i dotarcia do stref dotychczas niedostępnych czy zmniejszenie liczby wymaganych zezwoleń, które trzeba uzyskać.

Fot.2. Zgromadzeni uczestnicy dowiedzieli się o różnorodnych zastosowaniach OneWireless
Po tym wstępie skupiono się nad technicznymi aspektami działania OneWireless, która jest wielofunkcyjną i wielozadaniową siecią bezprzewodową typu mesh, umożliwiającą stosowanie urządzeń bezprzewodowych w warunkach przemysłowych. Obsługuje dwie rodziny przetworników bezprzewodowych XYR serii 5000 i 6000, ale też może być bazą do stosowania urządzeń pracujących w standardzie 802.11. OneWireless, którą tworzą multinody i która jest zarządzana przez jeden pakiet oprogramowania, może być stosowana do monitoringu procesu, jak też do sterowania nadrzędnego. Aby jednak sieć mogła bezawaryjnie spełniać swoją rolę, konieczne jest rozważenie kilku kluczowych kwestii już na etapie jej planowania. Związane są one z właściwym skalowaniem, umiejętnym wykorzystaniem ograniczonych szerokości pasma, właściwą lokalizacją, wyborem anteny i konfiguracją, przez co można znacząco zredukować zakłócenia i straty w przesyłaniu sygnałów.

Omawiana część seminarium zakończyła się omówieniem już działających praktycznych wdrożeń OneWireless. Znajduje ona zastosowanie m.in. w bezprzewodowym monitoringu wideo, elektronicznym zbieraniu danych, jak też jest narzędziem z którego korzystają pracodawcy przy zwiększaniu wydajności pracy.

Po sesji zatytułowanej "Integracja sieci OneWireless z systemami DCS" ostatnią prezentację, podsumowująca część teoretyczną seminarium, poświęcono zastosowaniu OneWireless w przemyśle – monitoringowi szybkości korozji. Honeywell stosuje tu technologię pomiarową o nazwie SmartCET umożliwiającą wyznaczenie szybkości korozji równomiernej, jak też wyznaczanie tzw. współczynnika wżerowości. Podkreślono łatwość zastosowania tej techniki pomiarowej, korzyści związane z uzyskaniem danych, dzięki którym informacje korozyjne mogą stać się danymi dla układów regulacji, sterowania czy optymalizacji procesu. Po części teoretycznej nastąpił demonstracyjny pokaz działania sieci OneWireless, na czym zakończono formalną część spotkania.

Radosław Rudecki

Honeywell

  • Do kogo skierowany jest cykl seminariów Honeywell?
Celem organizowanych przez nas spotkań było przybliżenie przedstawicielom zakładów przemysłowych kluczowych zagadnień związanych z oferowaną przez nas technologią bezprzewodową, a także pokazanie działającej sieci oraz współpracujących urządzeń bezprzewodowych składających się na rozwiązanie OneWireless.
  • Czym charakteryzuje się omawiana technologia?
Przemysłowa sieć wielofunkcyjna OneWireless pozwala na komunikację z różnymi protokołami i aplikacjami przemysłowymi jednocześnie. Istnieje też możliwość integracji danych z urządzeń pomiarowych z systemami sterowania przy jednoczesnym wykorzystaniu ich w innych aplikacjach sieciowych dla zwiększenia niezawodności oraz wydajności systemów. Użytkownik mający do dyspozycji taką sieć bezprzewodową nie potrzebuje już dla swojej instalacji żadnej dodatkowej.
  • W jakich branżach stosowane jest rozwiązanie OneWireless?
OneWireless to uniwersalna, prosta i efektywna infrastruktura, która jest bazą dla wielu różnych typów aplikacji (monitoring procesów, zarządzanie urządzeniami, monitoring personelu) i umożliwia rozwiązywanie specyficznych problemów spotykanych przede wszystkim w przemyśle rafineryjnym, chemicznym, papierniczym, farmaceutycznym oraz w energetyce.

Piotr Perka