First LEGO League - nauka przez zabawę

| Gospodarka Artykuły

15 listopada w Audytorium Novum Politechniki Gdańskiej odbyły się zawody First LEGO League. Jest to turniej budowy robotów, w którym dzieci i młodzież bawiąc się poznają świat nauki i nowych technologii. Głównym organizatorem polskiej edycji konkursu jest Fundacja Fabryka Talentów. Zawody te pokazują młodym ludziom jak zdobywać i praktycznie wykorzystywać wiedzę techniczną. Kto wie – być może dla niektórych uczestników udział w FLL stanie się zachętą do studiowania na kierunkach technicznych.

First LEGO League - nauka przez zabawę

Fot.1. Roboty skonstruowane i zaprogramowane przez uczestników turnieju (fot. Maciej
Tegoroczna impreza była już drugą polską edycją turnieju First LEGO League. Zakończony konkurs był finałem regionalnym. Jego zwycięzcy zakwalifikowali się do finałów Europy Centralnej w Szwajcarii. Pięć najlepszych drużyn z finału w Zurychu zakwalifikuje się na Światowy Finał FLL w Atlancie w USA. Należy mieć nadzieję, że znajdzie się tam także drużyna z Polski.

W tym roku w konkursie wzięło udział 11 drużyn. Zespoły składały się z od 5 do 10 młodych konstruktorów, w wieku od 10 do 16 lat. Część praktyczna turnieju polegała na zaprojektowaniu, skonstruowaniu oraz zaprogramowaniu robota w taki sposób, aby wykonał on punktowane zadania. Robot musiał być zbudowany z zestawu LEGO Mindstorms (kostka RCX lub NXT). W czasie gry zawodników obowiązywały dość ostre reguły.

Przy stole konkursowym mogło przebywać wyłącznie dwóch członków drużyny. W tym czasie dokonywanie wszelkich zmian w konstrukcji robota (w tym napraw) było zabronione. W kolejnych konkurencjach roboty zaprojektowane przez zawodników zmagały się m.in. z przesuwaniem elementów na macie pola gry. Na roboty czekały np. zadania takie jak: zakopywanie dwutlenku węgla – co w praktyce polegało na przeniesieniu szarych kulek do podziemnego zbiornika, konstrukcja wałów przeciwpowodziowych, test wałów przeciwpowodziowych - co było związane z uruchomieniem wheel-rollera symulującego burzę, podniesienie tamy, podniesienie domu, przeniesienie maszyny wiertniczej oraz wydobycie próbki pokrywy lodowej.

Zadaniem zawodników było także przygotowanie projektu badawczego. Co roku zawodom First LEGO League towarzyszy inne hasło przewodnie, które odzwierciedla temat ważny w skali globalnej. W tym roku projekt badawczy nosił nazwę: Climate Connection – Powiązania klimatyczne. Zadanie uczestników składało się z trzech etapów: zidentyfikowanie problemu oddziaływania klimatu na człowieka w skali lokalnej, znalezienie rozwiązania oraz prezentacja wyników. Drużyny były oceniane w 5 kategoriach: robot game, projekt badawczy, praca zespołowa, konstrukcja robota oraz wytrwałość. Pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji zdobyła drużyna RoboBusters z Gdańska. Zespół ten będzie reprezentował Polskę na Finałach Europy Centralnej, które odbędą się już 6 grudnia w Szwajcarii.

Więcej informacji na stronie: www.robonet.pl

(MJ)