Głównym motorem tego wzrostu będzie przemysł infrastrukturalny , taki jak elektrownie, przemysł ciężki, zakłady petrochemiczne. Wpływ będzie mieć także górnictwo. Analitycy podkreślają, że aby zawojować rynek latynoamerykański, dostawcy muszą bezpośrednio zaistnieć w regionie. Nie da się skutecznie działać bez lokalnych sprzedawców, inżynierów odpowiedzialnych za integrację systemów, konserwację i wsparcie klienta.
Budowa oddziałów firm w Ameryce Łacińskiej jest więc największym wyzwaniem dla firm rozważających konkurowanie na tamtejszym rynku. Największe koncerny z branży już zaczęły działać w tym kierunku. i przejęły kilka lokalnych firm. Przykładem jest ABB, które wykupiło CMS Tecnologia w Chile.
Dodatkowym czynnikiem warunkującym zdobycie dobrych kontraktów w Ameryce Łacińskiej będzie możliwość pełnienia podwójnej roli: dostawcy i MAC - Main Automation Contractor, czyli głównego wykonawcy oferowanego systemu automatyki. Dla klientów jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że łatwiej kontrolować koszty inwestycji oraz przypisać odpowiedzialność za cały projekt.