Wytrzymałe enkodery do aplikacji heavy-duty

Przenikanie cząsteczek stałych lub cieczy do wnętrza obudów enkoderów oraz wibracje i przeciążenia mechaniczne są głównymi przyczynami ich uszkodzeń.

Posłuchaj
00:00

 Trudne warunki środowiskowe wykluczają z zastosowania lub znacznie skracają życie większości dostępnych na rynku produktów tego typu. Większość, ale nie wszystkie…

Seria Magres hermetic

Wieloobrotowe enkodery absolutne nowej serii Magres hermetic firmy Baumer Electric zostały zaprojektowane do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych. Są zamykane w szczelnych obudowach o stopniu ochrony IP 68 i IP 69K. Wysoki stopień ochrony uzyskano dzięki zastosowaniu uszczelnień Simmerling zabezpieczonych przed promieniowaniem UV odpornymi na udary metalowymi pierścieniami. 

Zapewniają one ochronę przed pyłami i cieczami nawet przy wysokich ciśnieniach. Obudowy wykonanie ze stali nierdzewnej zapewniają odporność na agresywne środowiska kwasowe i zasadowe, a zastosowanie odpornych łożysk kulkowych pozwala na obciążenie wałka enkodera siłą do 280N. Enkodery serii Magres są wysoce odporne na wahania temperatury, co w połączeniu z wyżej wymienionymi cechami czyni je doskonałym rozwiązaniem do aplikacji heavy-duty w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, rafinerafineriach itp. Dostępne są interfejsy SSI, CANopen, DeviceNet, Profibus-DP i EtherCAT. 

Cechy charakterystyczne:

  • absolutny, wieloobrotowy enkoder w hermetycznej obudowie,
  • opatentowana, magnetyczna metoda detekcji położenia,
  • wytrzymałe łożysko kulkowe z uszczelnieniem ochronnym,
  • obudowa ze stali nierdzewnej,
  • stopień ochrony IP 68 i IP 69K.

Produkty Baumer Hubner

Wyjątkowo wytrzymałe enkodery firmy Baumer Hubner również są polecane do zastosowań w aplikacjach określanych mianem heavy-duty. Zostały skonstruowane z myślą o pracy w ekstremalnych warunkach, m.in. w środowisku morskim, w zakresie niskich temperatur oraz w obecności wibracji, zapylenia i wilgoci.

Ich kluczowe cechy to: 

Solidna obudowa – metalowa obudowa odporna na wstrząsy. 

Specjalne łożyska – umieszczenie łożysk na dwóch końcach wałka zapewnia zwiększoną wytrzymałość na działanie sił wzdłużnych i poprzecznych. Elektronika znajduje się pomiędzy łożyskami. Dzięki takiemu rozwiązaniu w łatwy sposób można zamontować kolejne urządzenie i stworzyć tzw. kombinację enkodera z tachoprądnicą, wyłącznikiem odśrodkowym lub drugim enkoderem. 

Ochrona przed prądami łożyskowymi – opiera się przede wszystkim na izolowanych łożyskach zamontowanych w enkoderze. Kolejnym elementem ochrony jest przewód uziemiający wyprowadzony z obudowy urządzenia. 

Dysk optyczny – zamontowany na izolowanej piaście, dostępny w wersji o rozdzielczości do 10 000 impulsów. Większe rozdzielczości może zapewnić interpolator. – Enkodery – oferowane są również w układzie z redundancją.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
CtrlX AUTOMATION – nowa era automatyzacji przemysłu
Obudowy, złącza, komponenty
Rynek korytek kablowych - 13 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Festo świętuje 100-lecie i prezentuje „Niesamowitą Maszynę”
Aktualności
Wchodzi SOLIDWORKS CPQ - rozwiązanie biznesowe oparte na AI, zapewniające szybką i dokładną konfigurację produktów, wycenę i ofertowanie
Przemysł 4.0
Rockwell Automation zaprezentuje Emulate3D Factory Test na targach Hannover Messe 2025
Roboty
LG przejmuje Bear Robotics

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów