Wydajność i oszczędność według Mitsubishi Electric

| Gospodarka Artykuły

Mitsubishi Electric to firma znana polskim automatykom m.in. dzięki działalności krakowskiego MPL Technology, który do niedawna pełnił rolę autoryzowanego dystrybutora jej produktów. Zmiany, które wiązały się z przejęciem w maju dwóch firm z Grupy MPL przez Mitsubishi Electric, a także przyszłe plany koncernu powinny sprzyjać dalszej popularyzacji japońskich produktów i rozwiązań na naszym rynku. 

Wydajność i oszczędność według Mitsubishi Electric

Dobrą okazją do bliższego poznania tych ostatnich i spotkania z przedstawicielami firmy było październikowe seminarium techniczne, które odbyło się w kopalni soli w Wieliczce. Przedstawione zostały na nim nowe produkty oraz omówione przykładowe rozwiązania wspierające oszczędność energii i umożliwiające zwiększanie wydajności systemów produkcyjnych.

„Changes for the better” według Mitsubishi Electric – to hasło przewodnie seminarium, które otworzył Seiji Oguro, prezes zarządu firm MPL Technology i MPL Tech Group. Seminarium zgromadziło blisko 100 przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu, którzy poznać mogli plany firmy, jej główne obszary działania na rynkach lokalnych oraz oferowane produkty. Do tych ostatnich należy szeroka paleta urządzeń i maszyn dla przemysłu, w szczególności sterowników PLC, paneli operatorskich, falowników, serwonapędów, CNC, oprogramowania oraz aparatury łączeniowej NN. Mitsubishi Electric jest też dostawcą robotów i im również poświęcona była istotna część spotkania.

SPOSOBY NA OSZCZĘDNOŚCI ENERGII…

Fot. 2.Seminarium było okazją do obejrzenia i dyskusji na temat robotów i innych produktów Mitsubishi Electric

Koszty wytwarzania produktów i optymalizacja procesów produkcyjnych były pierwszym z tematów omawianych na konferencji. Firma proponuje w tym zakresie skorzystanie z urządzeń pomiarowych do kontroli pracy instalacji przemysłowych, czego przykładem są mierniki zużycia energii montowane przy poszczególnych maszynach produkcyjnych. Z tego typu podzespołów tworzone mogą być sieci rozproszone, natomiast do ich komunikacji wykorzystywana jest m.in. promowana przez Mitsubishi Electric sieć CC-Link. 

Firma proponuje również skorzystanie z współpracującego z systemem oprogramowania do analizy danych i tworzenia raportów. Jako przykłady tego typu aplikacji omówione zostały wdrożenia z wentylatorami i pompami, w tym wdrożenie zwiększające wydajność stacji uzdatniania wody w zakładzie z branży kwiatowej w Polsce Innym proponowanym przez Mitsubishi Electric sposobem na oszczędność energii i jednocześnie nowością w ofercie jest FR A701 – przetwornica częstotliwości ze zwrotem energii do sieci. 

W stosunku do klasycznych falowników różni się ona przede wszystkim budową stopnia wejściowego, a dzięki wbudowanemu dławikowi jakość powstającej energii jest odpowiednia do jej bezpośredniego zwrotu do sieci. Urządzenie zawiera również sterownik PLC i charakteryzuje się kompaktowymi wymiarami. Tego typu napędy sprawdzają się dobrze m.in. w napędach suwnic, windach, podnośnikach oraz innych aplikacjach o cyklicznej zmianie kierunku obrotów.

…I ZWIĘKSZANIE WYDAJNOŚCI

Fot. 3.W spotkaniu udział wzięło blisko 100 osób z różnych firm z całej Polski

Ważnym elementem oferty Mitsubishi Electric są napędy (motion) i serwonapędy (serwo), które oferowane są w wersjach – jako standardowe, bazujące na PLC lub na komputerach przemysłowych. Zdaniem przedstawicieli firmy głównymi trendami w tej branży są obecnie miniaturyzacja oraz zwiększanie wymogów co do krótkich czasów odpowiedzi. 

Podczas spotkania wskazano na możliwości wykorzystanie technologii komunikacyjnych – sieci rozproszonych bazujących na CC-Link oraz światłowodowych sieci dedykowanych do rozwiązań napędowych – SSCNET. Zaprezentowano również wdrożenia związane z maszynami etykietującymi, systemami transportowymi oraz jedno z typowych i wymagających zastosowań rozwiązań serwonapędowych, którym jest aplikacja z nożem obrotowym tnącym folię w locie.

ZINTEGROWANA PLATFORMA IQ

Początki produkcji sterowników programowalnych przez Mitsubishi Electric sięgają 1985 roku. Polskim klientom dobrze znany powinien być w tym zakresie system Q, natomiast nowością firmy jest zintegrowany system sterowania o nazwie iQ. Jest to w rzeczywistości platforma, która pozwala na stworzenie systemu sterowania dostosowanego do potrzeb aplikacji. Na płycie bazowej umieścić można PLC, sterowniki napędów i różne inne podzespoły. W porównaniu do swojego poprzednika, iQ cechuje się większymi szybkościami pracy – m.in. wchodzące w jej skład PLC są, zdaniem przedstawicieli firmy, najszybszymi sterownikami programowalnymi na rynku (9,5 ns na wykonanie instrukcji logicznej, 19ns na wykonanie instrukcji MOV). 

O ile omawiane zmiany wpisują się w ogólny trend zwiększania wydajności obliczeniowej urządzeń automatyki, z pewnością do nowości zaliczyć można możliwość umieszczenia na płycie bazowej iQ również sterownika CNC i kontrolera robota. Dodatkowo oferowany jest moduł MES, który umożliwia komunikację z bazą danych. Może on zastąpić w części aplikacji rozbudowane systemy SCADA, dostarczając informacje ze sterownika bezpośrednio do systemu zarządzania. Istotnym elementem systemu jest również oprogramowanie Melsoft Series GX Works2, które umożliwia programowanie PLC, napędów i paneli operatorskich. 

W tej części konferencji również nie mogło zabraknąć informacji o wdrożeniach. Przedstawiono referencje takie jak automatyzacja linii formierskiej w zakładzie Andoria, aplikację na linii produkcji kształtek z betonu w zakładzie w Ropczycach, implementację systemu wizualizacji w KWK Budryk oraz sterowania procesem transportu żeliwa w Zakładzie Metalurgicznym WSK Rzeszów. Omówiono także pierwszy w Europie projekt zrealizowany z wykorzystaniem iQ – jest nim aplikacja w zakładzie naprawy taboru kolejowego w Magnitogorsku (Rosja). W tym przypadku na jednej płycie bazowej wykorzystano rozwiązania PLC, CNC i sterowania napędami.

Mungo Keulemans

Na zdjęciu Seiji Oguro (po lewej), prezes MPL Technology i MPL Tech Group, oraz Mungo Keulemans, menedżer sprzedaży w Polsce w MPL Technology

Menedżer sprzedaży w Polsce MPL Technology

  • Spotykamy się na seminarium technicznym, lecz przy tej okazji warto porozmawiać o zmianach własnościowych w Grupie MPL, gdyż ostatnio bardzo dużo dzieje się u Państwa w tym zakresie. MPL Tech Group i MPL Technology zostały przejęte przez Mitsubishi Electric, a niedługo nastąpią kolejne zmiany skutkujące powstaniem polskiego oddziału Mitsubishi Electric. Jakie są tego powody i co zmieni to dla polskich klientów?

Głównym celem niedawnego przejęcia dwóch firm z Grupy MPL przez Mitsubishi Electric było zwiększenie możliwości ostatniej z firm w zakresie obsługi odbiorców końcowych w naszym regionie. Chociaż przez ostatnie 14 lat MPL rozwijało rynek krajowy, działając jako przedstawiciel Mitsubishi Electric, miało ono pewne ograniczenia. Teraz mamy szersze możliwości rozwoju biznesu i to nie tylko w Polsce. Chcemy w szczególności zwiększyć dostępność naszych produktów – klienci muszą mieć łatwy dostęp do komponentów i części zamiennych.

  • Czy elementem tych zmian jest zwiększanie współpracy z firmami partnerskimi?

Tak, jednym z planowanych przez nas działań jest rozwój siatki firm dostarczających nasze produkty w kraju. Zamierzamy zwiększać liczbę współpracujących z nami dystrybutorów, ale też, co jest nawet ważniejsze, rozszerzać współpracę z integratorami systemów. Tego typu firmy, oferując kompletne systemy automatyki, zapewniają klientowi wartość dodaną do naszych komponentów. Należy jednak zaznaczyć, że nie angażujemy się sami we wdrożenia – biznes ten pozostawiamy naszym partnerom. Mitsubishi Electric jest dostawcą technologii i ten obszar działalności, w przeciwieństwie do wielu innych dostawców działających na rynku, ostro oddzielamy od usług integracji.

  • Pod szyldem MPL działa prawie dziesięć firm zlokalizowanych w różnych miejscach w Polsce. Jaka będzie struktura grupy po planowanych zmianach?

W maju Mitsubishi Electric przejął dwie firmy – MPL Tech Group i MPL Technology. Obecna transformacja polega na fuzji tych firm, a następnie, na przełomie bieżącego i przyszłego roku, na zmianie nazwy i utworzeniu polskiego oddziału Mitsubishi Electric. Jeżeli chodzi o pozostałe podmioty z Grupy MPL, będą one naszymi partnerami handlowymi i pozostaną pod dawnymi nazwami. Formalnie są to cały czas oddzielne firmy i, choć pełnią dla nas jak najbardziej strategiczną rolę, będziemy traktowali je na równi z nowymi firmami partnerskimi. Myślę, że suma tych wszystkich zmian spowoduje, że obraz Mitsubishi Electric będzie z punktu widzenia polskich klientów branżowych o wiele bardziej przejrzysty.

ROBOTY – WAŻNY ELEMENT OFERTY

Podczas omawiania oferty i rozwiązań Mitsubishi Electric nie mogło zabraknąć robotów. Firma oferuje obszerną rodzinę robotów Melfa obejmującą od niewielkich robotów SCARA i wersji do pracy w zmniejszonym obszarze, do 6-osiowych, dużych robotów ramieniowych o sześciu stopniach swobody. Do cech tych maszyn należą łatwa integracja z systemami wizyjnymi, szczególnie firmy Cognex i łatwość współpracy z pulpitami operatorskimi. 

Nowościami w tej części oferty są sterowniki robotów SQ oraz wspomniana możliwość wykorzystania kontrolera robota, który zaimplementowany jest w systemie iQ (na jednej platformie zainstalować można do trzech sterowników robotów). Takie rozwiązanie pozwala na szybszy transfer danych, zwiększa kompaktowość systemu i zmniejsza konieczne okablowanie. Prezentację robotów zakończyła prezentacja szeregu filmów z wdrożeniami tych maszyn w różnych gałęziach przemysłu – od spożywczego, motoryzacyjnego, poprzez elektroniczny, aż po medyczny. Zaprezentowano tutaj również aplikacje wykonane dla polskich klientów.

Zbigniew Piątek