National Instruments spotyka się z przedstawicielami świata nauki
| Gospodarka ArtykułyNI Academic & Research Days 2010 to cykl trzech spotkań zorganizowanych w połowie maja przez firmę National Instruments, które adresowane były do pracowników uczelni technicznych, jednostek naukowych oraz osób zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe. Głównym ich celem było pokazanie, w jaki sposób można wykorzystać w pracy naukowej najnowsze technologie i produkty związane z systemami pomiarowymi oraz nowoczesnym oprogramowaniem do realizacji sterowania i pomiarów.
Konferencje zorganizowane zostały w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie największych w kraju uczelni technicznych. Oprócz możliwości uczestniczenia w wykładach spotkanie było też okazją do dyskusji spotkania w szerszym gronie wykraczającym poza kontakty z codziennej pracy zawodowej. Każda z imprez trwała jeden dzień i składała się z wykładów o ogólnym charakterze oraz pasma specjalistycznych kursów, które trwały równolegle w różnych salach.
Dało to możliwość wyboru spośród trzech różnych tematów, raczej niespotykaną na innych krajowych imprezach seminaryjnych, które w ogromnej większości są jednowątkowe. Wykłady uzupełniały demonstracje stanowisk pomiarowych i systemów, które prowadzone były przez przedstawicieli National Instruments i firm partnerskich. Ponad połowę z wymienionych prezentacji prowadzili zaproszeni goście, w tym wiele znanych postaci ze świata nauki i firm zajmujących się zbliżoną tematyką.
|
Omawiane były konkretne projekty (przykładowo „Bezczujnikowe bezpośrednie sterowanie momentem silnika indukcyjnego z zastosowaniem matryc FPGA”, które w Krakowie prowadził dr inż. Jacek Lis z Politechniki Wrocławskiej) lub zrealizowane pomysły wykorzystania sprzętu w laboratoriach i zadaniach naukowych, co podkreślało utylitarność rozwiązań. Frekwencja dopisała, gdyż w każdym z miejsc pojawiło się około 100 osób. Academic & Research Days świata nauki były też nieczęsto zdarzającą się okazją do poznania tego środowiska, którego znaczenie na rynku i wpływ na gospodarkę stale rosną.
Coraz większy udział programów rozwijających nowe technologie jest dzisiaj jednym z ważniejszych i pozytywnych bodźców prowadzących do zacieśnienia kontaktów i lepszej współpracy nauki z przemysłem, i jak widać, przynosi efekty.
Robert Magdziak
Zbigniew Piątek