Bezprzewodowa transmisja danych w przemyśle - seminarium firmy Conel
| Gospodarka ArtykułyBezprzewodowa transmisja danych dla rozproszonych systemów technologicznych - to temat seminarium czeskiego Conelu, które odbyło się na początku listopada w Warszawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele około 40 firm, którzy zapoznać się mogli przede wszystkim z rozwiązaniami do transmisji danych w sieciach GSM.
Do tych ostatnich należą m.in. modemy i routery pozwalające na transmisję w technologiach HSDPA/HSUPA. Firma, która działa na omawianym rynku od blisko 20 lat, jest też producentem innych urządzeń do sieci GSM oraz radiomodemów. Jednym z rozwiązań przestawianych na seminarium był oferowany przez nią system komunikacji oparty o urządzenia radiowe CDX800 (transmisja na małe odległości) oraz CDA70 (duże odległości), modemy GPRS (m.in. CGU04) oraz datalogger DA4. Dopełnieniem systemu stanowiło oprogramowanie Radwin, które zawiera narzędzia diagnostyczne i pozwalające na tworzenie statystyk oraz raportów.
Największym zainteresowaniem uczestników cieszyły się routery ER75i (GPRS/EDGE), UR5 (UMTS/HSDPA) oraz UR5i (UMTS/HSUPA), które oferowane wraz z systemem komunikacyjnym DiGiCluster. Ten ostatni umożliwia szybkie tworzenie wirtualnych sieci prywatnych typu Open VPN oraz zarządzanie nimi, a także konfigurację routerów Conel. Na spotkaniu rozwiązania zaprezentowali również reprezentanci innych firm - przedstawiciel Mitsubishi Electric omówił sterownik z interfejsem GSM/GPRS - Alpha-ER75i, natomiast pracownik Orange - zagadnienia związane z wykorzystaniem APN do tej sieci w aplikacjach przemysłowych.
W trakcie seminarium przedstawiony został także nowy dystrybutor firmy Conel na Polskę, którym jest NaviNet. Dzięki umowie z Orange na subsydiowanie modemów i routerów GSM, NaviNet może zaoferować urządzenia Conelu ze znaczną obniżkę (zależnie od wysokości taryfy w aplikacji M2M). Firma oferuje obecnie kompletne rozwiązania M2M: urządzenia, wsparcie projektowe, dobór taryf i wsparcie techniczna.
Zbigniew Piątek