Prognoza dla rynku oprogramowania PAM i PLM
| Gospodarka ArtykułyOprogramowanie PAM (plant asset management) i PLM (product lifecycle management) z powodu licznych zalet staje się stopniowo obowiązkowym komponentem systemów zarządzania zakładami przemysłowymi. Te pierwsze pozwala m.in. ograniczyć liczbę przestojów, zmniejszyć koszty operacyjne oraz zapewnić personelowi bezpieczeństwo na stanowisku pracy.
Z kolei systemy PLM ułatwiają i przyspieszają projektowanie nowych produktów oraz rozwój dotychczasowej oferty, co pozytywnie wpływa na konkurencyjność firm i sprzyja wprowadzaniu innowacji. Według Frost & Sullivan z powyższych powodów europejski rynek oprogramowania obu rodzajów będzie stale rósł, zwiększając swoją wartość w latach 2010 – 2017 z 300,9 mln euro do 506,6 mln euro w przypadku systemów PAM i z 2,64 mld euro do 4,33 mld euro w wypadku PLM.
Warunkiem koniecznym dla spełnienia tych prognoz jest jednak zdaniem analityków zapewnienie przez dostawców oprogramowania PAM i PLM takich rozwiązań, dzięki którym integracja tych aplikacji z innymi używanymi w danym zakładzie będzie możliwa i łatwa.
JM