Opóźnienie rozbudowy elektrowni w Opolu

Wybudowanie dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole nadal stoi pod znakiem zapytania. Podczas ostatniej rozprawy Naczelny Sąd Administracyjny zadecydował o ponownym skierowaniu sprawy dotyczącej wydania pozwolenia na budowę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Posłuchaj
00:00

Koszt rozbudowy, należącej do Polskiej Grupy Energetycznej SA, elektrowni w Opolu oceniany jest na 11,5 mld zł brutto. W listopadzie 2011 r. wybrano ofertę konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa. Powstać mają dwa bloki opalane węglem kamiennym, o mocy 900 MW każdy. Umowa dotycząca ich budowy została podpisana w lutym 2012 r.

Ekologiczna organizacja ClientEarth zaskarżyła decyzję środowiskową wydaną dla nowych bloków, w wyniku czego w styczniu 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny podjął decyzję o jej uchyleniu. Oznaczało to, że Elektrownia Opole nie mogła starać się o otrzymanie pozwolenia na rozbudowę. Kolejnym krokiem było więc złożenie przez Polską Grupę Energetyczną Elektrownia Opole odwołania od decyzji sądu wojewódzkiego do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Według podpisanej przez PGE umowy pierwszy z nowych bloków ma powstać w ciągu 54 miesięcy od dnia wystawienia polecenia rozpoczęcia prac, a drugi w terminie 62 miesięcy. Polecenie takie może być jednak wydane dopiero po uzyskaniu przez Elektrownię Opole pozwolenia na budowę.

Obecna decyzja sądu może oznaczać co najmniej kilkumiesięczne opóźnienie rozbudowy elektrowni w Opolu. Konsekwencją tej decyzji może być nawet uniemożliwienie realizacji inwestycji ze względu na zbyt duże jej przesunięcie w czasie. Jednak jaki ostatecznie będzie to miało wpływ na działanie elektrowni wyjaśni się po dokładnym rozpatrzeniu interpretacji decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego.

źródło: energianews.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Do budowanej Elektrowni Opole dotarł gigantyczny generator
Alstom walczy o kontrakt w elektrowni PGE Opole
Ruszyła budowa zakładu ifm Ecolink w Opolu
Nowy system oczyszczania spalin w Elektrowni Opole

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów