Opóźnienie rozbudowy elektrowni w Opolu
| Gospodarka ArtykułyWybudowanie dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole nadal stoi pod znakiem zapytania. Podczas ostatniej rozprawy Naczelny Sąd Administracyjny zadecydował o ponownym skierowaniu sprawy dotyczącej wydania pozwolenia na budowę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Koszt rozbudowy, należącej do Polskiej Grupy Energetycznej SA, elektrowni w Opolu oceniany jest na 11,5 mld zł brutto. W listopadzie 2011 r. wybrano ofertę konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa. Powstać mają dwa bloki opalane węglem kamiennym, o mocy 900 MW każdy. Umowa dotycząca ich budowy została podpisana w lutym 2012 r.
Ekologiczna organizacja ClientEarth zaskarżyła decyzję środowiskową wydaną dla nowych bloków, w wyniku czego w styczniu 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny podjął decyzję o jej uchyleniu. Oznaczało to, że Elektrownia Opole nie mogła starać się o otrzymanie pozwolenia na rozbudowę. Kolejnym krokiem było więc złożenie przez Polską Grupę Energetyczną Elektrownia Opole odwołania od decyzji sądu wojewódzkiego do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Według podpisanej przez PGE umowy pierwszy z nowych bloków ma powstać w ciągu 54 miesięcy od dnia wystawienia polecenia rozpoczęcia prac, a drugi w terminie 62 miesięcy. Polecenie takie może być jednak wydane dopiero po uzyskaniu przez Elektrownię Opole pozwolenia na budowę.
Obecna decyzja sądu może oznaczać co najmniej kilkumiesięczne opóźnienie rozbudowy elektrowni w Opolu. Konsekwencją tej decyzji może być nawet uniemożliwienie realizacji inwestycji ze względu na zbyt duże jej przesunięcie w czasie. Jednak jaki ostatecznie będzie to miało wpływ na działanie elektrowni wyjaśni się po dokładnym rozpatrzeniu interpretacji decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego.
źródło: energianews.pl