Uniwersytet automatyki w Polsce

| Gospodarka Artykuły

Dwa dni wypełnione bo brzegi zajęciami i prezentacjami, pięć pomieszczeń zajętych przez napędy, sterowniki i różnorodną automatykę, 250 uczestników, jedna firma - tak wygląda skrótowa statystyka dotycząca konferencji Automation University Special, która odbyła się w drugiej połowie września 2012 r. w podwarszawskiej Jachrance. Spotkanie, którego organizatorem był Rockwell Automation, właściwie wykraczało poza formułę konferencji, gdyż było połączeniem cyklu prelekcji, możliwości zapoznania się z pokazowym sprzętem i, przede wszystkim, zajęć praktycznych. Sądząc po liczbie uczestników i ich komentarzach - formuła taka sprawdziła się.

Uniwersytet automatyki w Polsce

Uniwersytet Automatyki - zajęcia praktyczne - laboratoria hands-onRockwell Automation to firma regularnie pojawiająca się w relacja oraz wywiadach publikowanych w APA. Stawia ona przede wszystkim na bezpośrednią współpracę z klientami końcowymi oraz integratorami systemów. O ile nie zobaczymy jej obecnie na targach branżowych w Polsce (produkty Rockwell Automation promują za to jej dystrybutorzy - RAControls, Elmark Automatyka, Introl oraz OEM Automatic), firma regularnie organizuje szkolenia i różnorodne eventy. Największym z tych ostatnich jest w naszym regionie Automation University, którego poprzednia polska edycja odbyła się wiosną 2010 r. w Krakowie.

Uniwersytet automatyki

Automation University to impreza regularnie organizowana w różnych krajach na świecie, przy czym w wydaniu "Classic" stanowi ona stosunkowo duże spotkanie obejmujące kilkanaście sal ze sprzętem do ćwiczeń praktycznych, ponad sześć równolegle odbywających się sesji prezentacyjnych, do tego wystawę produktów Rockwell Automation i partnerów firmy. Z kolei wersja Automation University Special, czyli taka jak ta z Jachranki, to wydarzenie mniejsze, choć jak na polskie warunki i tak imponujące pod względem skali.

Pod Warszawą odbyła się dwudniowa konferencja przeznaczona dla szerokiego spektrum klientów - od techników, poprzez projektantów maszyn i systemów, do kadry zarządzającej. Plan spotkania pozwalał na swobodny wybór pomiędzy uczestnictwem w wykładach i sesjach praktycznych, gdyż każdy z dwóch dni cechował się w miarę podobnym programem.

Uniwersytet Automatyki - prezentacja systemu PlantPAxW przypadku sesji demonstracyjnych prezentowane były m.in. rozwiązania z zakresu sterowania, systemów wysokiej dostępności, napędów oraz urządzeń bezpieczeństwa. Z kolei uczestnicy sesji warsztatowych mogli sprawdzić w praktyce systemy komunikacyjne bazujące na sieciach Ethernet/IP, zapoznać się ze zintegrowaną architekturą i urządzeniami Logix oraz systemami PlantPAx. Ważnym tematem warsztatów było również sterowanie ruchem i technika napędowa.

Uzupełnieniem imprezy była wystawa produktów, czyli tzw. showfloor. Zaprezentowano tutaj szeroka gamę urządzeń Allen-Bradley, ale nie tylko. Ważny element oferty firmy stanowi oprogramowanie marek Rockwell Automation oraz ICS Triplex, a także napędy i silniki Reliance Electric.

Uniwersytet Automatyki - seminarium z zakresu napędów elektrycznychDwa dni wypełnione prezentacjami i warsztatami hands-on, w których udział wzięło około 250 uczestników, według opinii przedstawicieli firmy wiązały się z koniecznością dostarczenia ośmiu ciężarówek ze sprzętem demonstracyjnym. Wysiłek ten jednak opłacił się, gdyż, co już stwierdzili sami klienci, spotkanie było nie tylko możliwością dokładnego poznania oferty Rockwell Automation, ale też praktycznego treningu z wykorzystaniem zainstalowanego sprzętu. Automation University dało również możliwość dyskusji z przedstawicielami amerykańskiego producenta, w tym ekspertami z branży energetyki, petrochemicznej oraz maszynowej.

W konferencji uczestniczyli również partnerzy firmy - ProSoft Technology, eWON, Spectrum Controls oraz ePLAN. Wśród prelegentów znaleźli się zaś przedstawiciele klientów Rockwell Automation, tacy jak przykładowo Endress+Hauser. Przedstawili oni swoje projekty zrealizowane z wykorzystaniem produktów amerykańskiego dostawcy - wystąpienia te cieszyły się szczególnie dużą popularnością wśród uczestników. Warto dodać, że imprezę zorganizowano przy wsparciu katowickiej firmy RAControls.

Rockwell Automation w Polsce

Amerykański producent automatyki jest obecny na naszym rynku bezpośrednio prawie od 15 lat, przy czym wcześniej jego produkty dostępne były poprzez dystrybutorów. W Polsce znajduje się kilka oddziałów firmy, w tym do najważniejszych należy biuro w Warszawie, specjalizująca się w tworzeniu aplikacji jednostka w Sopocie oraz duży oddział w Katowicach. W tym ostatnim prowadzona jest m.in. produkcja przemienników częstotliwości średniego napięcia oraz różne procesy operacyjne przedsiębiorstwa.

Uniwersytet Automatyki - showroom z urządzeniami marki Allen Bradley i innymiO ile działalność firmy przedstawialiśmy w kilku wywiadach publikowanych w APA, o tyle warto jest przytoczyć komentarze jej przedstawicieli dotyczące zmian, które zachodzą obecnie w Polsce. Przede wszystkim znacząco zwiększane są moce produkcyjne katowickiej fabryki, w kraju tworzone są również nowe jednostki R&D. O rozwoju tym planujemy w najbliższym czasie rozmawiać z zarządem firmy, co opublikowane zostanie jako wywiad w jednym z kolejnych wydań APA.

Jeżeli zaś chodzi o plany organizacji następnego Automation University - dotychczas konferencja gościła polskich inżynierów co dwa lata i tak powinno pozostać również w przyszłości. W innych krajach firma również zachowuje cykl dwuletni, co uwarunkowane jest kwestiami związanymi z możliwościami organizacyjnymi, preferencjami uczestników i liczbą nowych produktów pojawiających się w jej ofercie. Osoby, które przeoczyły warszawskie spotkanie, mogą wybrać się do jednego z krajów w Europie, w których również regularnie odbywa się impreza - wiosną 2013 roku będą to Szwajcaria i Francja. Z kolei w Polsce odbędą się wcześniej seminaria poświęcone bezpieczeństwu maszyn. Informacje na ten temat znaleźć można na stronie rockwellautomation.com/events/emea/

Zbigniew Piątek