Zdecydowana większość inwestorów pozytywnie ocenia specjalne strefy ekonomiczne

| Gospodarka Artykuły

Aż 78% ankietowanych przedsiębiorców, którzy zlokalizowali swoje firmy w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) dobrze ocenia ich funkcjonowanie. Niemal 60% spośród tych inwestorów planuje w najbliższych 2-3 latach zrealizować nowe przedsięwzięcia. Dane takie uzyskała firma doradcza KPMG, prowadząca badania we wrześniu i październiku 2012 r.

Zdecydowana większość inwestorów pozytywnie ocenia specjalne strefy ekonomiczne

Według opracowanego raportu "Specjalne Strefy Ekonomiczne. Edycja 2012", w porównaniu z latami poprzednimi liczba firm negatywnie oceniających działalność stref zmniejszyła się z 7% w 2011 r. do 4% w roku 2012. W latach 2009-2012 najwyższe oceny uzyskały strefy łódzka, katowicka i wałbrzyska. Z kolei w samym 2012 r. najlepiej wypadła strefa starachowicka i warmińsko-mazurska, gdzie zadowolenie z funkcjonowania wykazało ponad 90% przedsiębiorców.

Nakłady inwestycyjne w polskich SSE w 2012 r. mogą wzrosnąć do 7,3 mld zł i osiągnąć najwyższy poziom na przestrzeni 3 ostatnich lat. Zarządcy stref ekonomicznych przewidują, że największy wzrost inwestycji wystąpi w strefie krakowskiej i wyniesie aż 334%.

Z raportu KPMG wynika, że mimo iż ustawa o Specjalnych Strefach Ekonomicznych ma obowiązywać jedynie do 2020 r., firmy obecne w strefach optymistycznie patrzą na potencjalne inwestycje. 58% badanych inwestorów rozważa uruchamianie nowych przedsięwzięć w ciągu najbliższych 2-3 lat. Również w tym samym czasie około 60% firm planuje zwiększyć zatrudnienie. Jak napisano w raporcie, największy wzrost zatrudnienia planowany jest na terenie strefy krakowskiej, kamiennogórskiej oraz legnickiej.

Opracowanie firmy doradczej wykazuje, że 25% przedsiębiorców przed podjęciem decyzji o inwestycji w polskich SSE analizowało uwarunkowania panujące w takich strefach w innych krajach, a prawie wszystkie zarządy stref badały warunki funkcjonowania inwestorów na podobnych obszarach w regionie Europy Środkowowschodniej.

Według analiz KPMG wydłużenie okresu działania SSE o 6 lat mogłoby spowodować łączny wzrost nakładów inwestycyjnych nawet o 40 mld zł, a na nowe inwestycje zdecydowałoby się aż 73% przedsiębiorców.

źródło: biznes.onet.pl