Zdecydowana większość inwestorów pozytywnie ocenia specjalne strefy ekonomiczne

Aż 78% ankietowanych przedsiębiorców, którzy zlokalizowali swoje firmy w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) dobrze ocenia ich funkcjonowanie. Niemal 60% spośród tych inwestorów planuje w najbliższych 2-3 latach zrealizować nowe przedsięwzięcia. Dane takie uzyskała firma doradcza KPMG, prowadząca badania we wrześniu i październiku 2012 r.

Posłuchaj
00:00

Według opracowanego raportu "Specjalne Strefy Ekonomiczne. Edycja 2012", w porównaniu z latami poprzednimi liczba firm negatywnie oceniających działalność stref zmniejszyła się z 7% w 2011 r. do 4% w roku 2012. W latach 2009-2012 najwyższe oceny uzyskały strefy łódzka, katowicka i wałbrzyska. Z kolei w samym 2012 r. najlepiej wypadła strefa starachowicka i warmińsko-mazurska, gdzie zadowolenie z funkcjonowania wykazało ponad 90% przedsiębiorców.

Nakłady inwestycyjne w polskich SSE w 2012 r. mogą wzrosnąć do 7,3 mld zł i osiągnąć najwyższy poziom na przestrzeni 3 ostatnich lat. Zarządcy stref ekonomicznych przewidują, że największy wzrost inwestycji wystąpi w strefie krakowskiej i wyniesie aż 334%.

Z raportu KPMG wynika, że mimo iż ustawa o Specjalnych Strefach Ekonomicznych ma obowiązywać jedynie do 2020 r., firmy obecne w strefach optymistycznie patrzą na potencjalne inwestycje. 58% badanych inwestorów rozważa uruchamianie nowych przedsięwzięć w ciągu najbliższych 2-3 lat. Również w tym samym czasie około 60% firm planuje zwiększyć zatrudnienie. Jak napisano w raporcie, największy wzrost zatrudnienia planowany jest na terenie strefy krakowskiej, kamiennogórskiej oraz legnickiej.

Opracowanie firmy doradczej wykazuje, że 25% przedsiębiorców przed podjęciem decyzji o inwestycji w polskich SSE analizowało uwarunkowania panujące w takich strefach w innych krajach, a prawie wszystkie zarządy stref badały warunki funkcjonowania inwestorów na podobnych obszarach w regionie Europy Środkowowschodniej.

Według analiz KPMG wydłużenie okresu działania SSE o 6 lat mogłoby spowodować łączny wzrost nakładów inwestycyjnych nawet o 40 mld zł, a na nowe inwestycje zdecydowałoby się aż 73% przedsiębiorców.

źródło: biznes.onet.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowy rozdział w OMRON: specjalistyczny zespół od robotyki dla lepszej obsługi klientów
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Aktualności
ABB planuje wydzielenie działu robotyki jako samodzielnej spółki
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Powiązane treści
Specjalne strefy ekonomiczne współpracują ze szkołami
Specjalne strefy ekonomiczne stopniowo zwiększają zasięg
Rosną specjalne strefy ekonomiczne
Jeszcze przez rok korzystniejsze zasady inwestowania w SSE
Specjalne strefy ekonomiczne będą działać do 2026 r.
Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" otrzymała statuetkę "Rzetelni w Biznesie"
Miliardowe inwestycje w specjalnych strefach Agencji Rozwoju Przemysłu
Nowe pozwolenia na działalność w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej
Nowi inwestorzy w podstrefie Szczecin SSE
W Specjalnej Strefie Ekonomicznej niedaleko Wrocławia powstanie największa w Europie fabryka katalizatorów BASF
Bezterminowy czas dla funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów