Grupa EDP zbuduje drugą farmę wiatrową na Atlantyku

Na Oceanie Atlantyckim powstanie kolejna elektrownia wiatrowa. Inwestycja EDP będzie korzystała z doświadczeń farmy Windfloat, powstającej u brzegów Portugalii, niedaleko miasta Povoa de Varzim. Rozpoczęcie prac budowlanych przy drugim parku turbin wiatrowych przewidziane jest na 2015 r. W odróżnieniu od pierwszego obiektu konstrukcje nowych wiatraków będą wykonywane z materiałów tańszych niż stal.

Posłuchaj
00:00

EDP zamierza inwestować w budowę wiatraków na pełnym morzu z uwagi na większą wydajność turbin. W porównaniu z urządzeniami lądowymi generują one o 30% energii więcej. Miejsca typowane pod nową elektrownię znajdują się w Portugalii. Wody przybrzeżne tego kraju mają dużą głębokość, co stanowi warunek konieczny przy instalacji wiatraków na pełnym morzu.

Farmę wiatrową Windfloat buduje od 2011 r. konsorcjum, w skład którego wchodzą portugalskie spółki EDP, InovCapital i A. Silva Matos, hiszpańskia firma Repsol, duński Vestas Wind Systems oraz amerykański Principle Power.

źródo: cire.pl

Powiązane treści
Uruchomiono wszystkie turbiny największej lądowej elektrowni wiatrowej w Europie
Największa morska farma wiatrowa na świecie rozpoczęła produkcję energii
Uruchomiono morską elektrownię wiatrową z wirnikiem o największych na świecie łopatach
Produkcja wież wiatrowych w Stoczni Gdańsk
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Polska w grze o unijną Gigafabrykę AI. Miliard euro wsparcia na budowę potężnego centrum obliczeniowego
Roboty
Fizyczna AI w przemyśle: Apptronik uruchamia Robot Park o powierzchni ponad 8 tys. m²
Przemysł 4.0
W Poznaniu rośnie logistyczny gigant Unilevera
Silniki i napędy
Modułowe i energooszczędne systemy napędowe NORD dla technologii środowiskowych
Roboty
Chińskie humanoidy zmierzają do Europy. Ant Group finansuje ekspansję Zeroth
Przemysł 4.0
Schneider Electric przejmie Cognite za 3,1 mld dolarów

Cyberbezpieczeństwo OT - od technicznego tła do elementu odporności organizacji

Systemy automatyki przemysłowej, budynkowej i infrastrukturalnej przez lata funkcjonowały jako środowiska techniczne, których kluczowym zadaniem było zapewnienie ciągłości działania procesów. Projektowane z myślą o niezawodności i stabilności, pozostawały relatywnie odseparowane od szerszej dyskusji o cyberbezpieczeństwie. Nie oznaczało to jednak, że bezpieczeństwo stanowiło kwestię drugorzędną. Wręcz przeciwnie – było wpisane w samą naturę tych systemów. Dziś zmienia się przede wszystkim to, że zaczynamy tę zależność świadomie identyfikować i wprost nią zarządzać.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów