Uruchomiono wszystkie turbiny największej lądowej elektrowni wiatrowej w Europie

Farma wiatrowa Fântânele-Cogealac w Rumunii została w całości podłączona do sieci energetycznej i znajduje się w fazie eksploatacji próbnej. Ostatnie z 240 turbin rozpoczęły dostarczanie energii elektrycznej w czwartek 22 listopada 2012 r. Łączna zainstalowana moc elektrowni to obecnie 600 MW. Park wiatrowy umożliwi zasilanie ponad miliona rumuńskich gospodarstw domowych rocznie.

Posłuchaj
00:00

Elektrownia Fântânele-Cogealac znajduje się 17 km od Morza Czarnego, na dość unikalnym terenie prowincji Dobrudża, w jednym z dwóch najbardziej wietrznych rejonów Europy. Turbiny o mocy 2,5 MW rozlokowano na obszarze o wymiarach 12 na 6 kilometrów. Każda wieża ma wysokość 100 m i utrzymuje wirnik o średnicy 99 m.

Pierwsza turbina największej europejskiej lądowej elektrowni wiatrowej w rozpoczęła pracę 1 czerwca 2010 r. Ostatnia została podłączona do sieci mniej niż dwa i pół roku po pierwszej. Od chwili startu pierwszej turbiny park wiatrowy wygenerował już 1,646 TWh energii elektrycznej.

Park wiatrowy Fântânele-Cogealac - fot. ČEZGrupa ČEZ nabyła projekt wybudowania parku wiatrowego Fântânele-Cogealac od Continental Wind Partners LLC w sierpniu 2008 r. Łączne inwestycje Grupy ČEZ w tym projekcie osiągnęły 1,1 mld EUR, czyli około 27 mld koron czeskich. Jednak zwrot z inwestycji jest w tym przypadku bardzo wysoki. W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2012 r. farma wniosła do ogólnych wyników finansowych Grupy ČEZ miliard koron.

Firma ČEZ ma zamiar wykorzystać doświadczenia z budowy elektrowni Fântânele-Cogealac w zaplanowanym w Polsce projekcie Eco-Wind. Czeska grupa nabyła większościowy pakiet udziałów wiodącego polskiego dewelopera Eco-Wind Construction Polska, który dysponuje piętnastoma projektami w różnych fazach realizacji. Ich łączna moc ma wynieść 700 MW.

źródło i zdjęcia: CEZ Group

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Pierwszy ośrodek szkoleniowy dla humanoidalnych robotów otwarty w Chinach
Aktualności
Rynek turbin wiatrowych
Bezpieczeństwo
QNX wprowadza platformę bezpieczeństwa funkcjonalnego integrującą systemy bezpieczeństwa i obciążenia AI
Komunikacja
Sieć rzeczy i komputerów nigdy się nie zatrzymuje
Roboty
Roboty wojskowe
Zasilanie, aparatura nn
Magazyn energii PGE
Powiązane treści
Spółka PEP kupuje od Siemensa 29 turbin wiatrowych za 333 mln zł
Mikroturbiny Capstone będą dostępne w Polsce
Energetyka wiatrowa środkowej Europy pozyska do 2020 r. 16 GW mocy
Grupa EDP zbuduje drugą farmę wiatrową na Atlantyku
Drozapol-Profil kupił nowe projekty farm wiatrowych
Największa morska farma wiatrowa na świecie rozpoczęła produkcję energii
Uruchomiono morską elektrownię wiatrową z wirnikiem o największych na świecie łopatach
Rozbudowa sieci warunkiem rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów