Mikroturbiny Capstone będą dostępne w Polsce

| Gospodarka Artykuły

Technologia amerykańskich mikroturbin Capstone wprowadzona zostanie na polski rynek przez włoską firmę IBT Group specjalizującą się od 2000 roku w dostarczaniu rozwiązań efektywnego zarządzania energią. Mikroturbiny pozwalają na 30% zmniejszenie zużycia energii, są bardziej niezawodne od silników spalinowych oraz charakteryzują się zerową emisją spalin. Firma szacuje, że zastosowanie technologii mikroturbin w dziewięciu głównych budynkach w jednym z większych miast Polski pozwoliłoby rocznie zaoszczędzić 1 mld dolarów oraz zmniejszyć produkcję dwutlenku węgla o 8,2 mln ton.

Mikroturbiny Capstone będą dostępne w Polsce

Do największych zalet mikroturbin należy bezolejowa praca podwyższająca dyspozycyjność urządzeń i eliminująca potrzebę kosztownych wymian oleju, ultra niskie emisje szkodliwych gazów NOx i CO2 oraz modulacja wytwarzanej mocy elektrycznej w zakresie od 0 do 100% bez szkody dla turbiny. Mikroturbiny Capstone mogą być zasilane nie tylko metanem, propanem czy olejem napędowym, ale także paliwami odnawialnymi, np. biogazem ze składowisk odpadów lub fermentacji beztlenowych.

Mikroturbina CapstoneDo tej pory spółka IBT Group wdrożyła z sukcesem 150 systemów wykorzystujących technologię firmy Capstone, która ma na swoim koncie ponad 6,5 tysiąca zakończonych projektów na całym świecie. W Polsce IBT Group skupi się na wdrażaniu unikalnych energooszczędnych zastosowań mikroturbin o mocy od 30 kW do 5 MW w branżach, które w największym stopniu mogą skorzystać z ich zalet. Należą do nich firmy i instytucje, które charakteryzują się różnym poborem energii w dzień i w nocy oraz w zależności od pór roku (np. hotele, SPA, baseny, szpitale), branże używające pary w procesie produkcyjnym (np. spożywcza, tekstylna, farmaceutyczna, papiernicza, cementowa), a także tereny rolne i oczyszczalnie ścieków zasilane biogazem zawierającym niskie stężenie metanu.

Plany rozwoju firmy IBT Group w Polsce przewidują osiągnięcie produkcji mocy na poziomie 10 MW do roku 2015, co będzie stanowiło około 20% całościowego obrotu firmy. Wyznaczony cel przybliżają dwa zrealizowane do tej pory projekty w Polsce - instalacja CHP na Uniwersytecie w Sulechowie oraz 1000 kW komora fermentacyjna biogazowni rolniczej na farmie w Klępsku.

źródło: IBT

Zobacz również