Gdańska spółka GSG Towers dostarczy 35 wież wiatrowych dla Vestas Wind

Duński Vestas Wind A/S, z którym polska firma podpisała umowę, jest wiodącym producentem turbin wiatrowych. Produkcja wież odbywać się będzie na terenach Stoczni Gdańsk. Kontrakt zakłada zbudowanie 35 w pełni wyposażonych wież wiatrowych o długości 94 metrów i szerokości 4,3 m w podstawie. Każda z nich ważyć będzie około 200 ton. Gotowe produkty zostaną dostarczone na największą farmę wiatrową na Ukrainie.

Posłuchaj
00:00

Realizacja zamówienia dla firmy Vestas ruszy w maju tego roku, na nowej niedawno rozszerzonej linii technologicznej do budowy wież, zlokalizowanej w hali K1 Stoczni Gdańsk. Gotowe konstrukcje bezpośrednio ze stoczniowego nabrzeża zostaną przetransportowane drogą morską do portu na Ukrainie.

Zamówienie od firmy Vestas jest drugim etapem projektu Botievo podpisanego z ukraińską firmą DTEK Group. Spółka DTEK Group od ponad dziesięciu lat działa w branży wydobywczej, a od niedawna także w sektorze odnawialnych źródeł energii. Wieże wyprodukowane w Stoczni Gdańsk będą częścią farmy wiatrowej o mocy 105 MW, gdzie każda z wież osiągnie moc 3 MW. Farma będzie zlokalizowana w regionie Zaporozhye na południowo wschodnim wybrzeżu Dniepru.

- Wstępne oszacowanie naszych zdolności przeprowadzone przez Vestas zakończyło się pomyślnie - to była podstawa do podpisania kontraktu. Jednak jest to dopiero początek naszej współpracy. Istnieją daleko zaawansowane plany rozwoju. Mają one być realizowane wspólnie ze specjalistami z firmy Vestas, co samo w sobie umożliwi nam podjęcie dalszych kroków na rzecz rozwoju GSG Towers jako wiodącego producenta konstrukcji wieżowych dla branży energetyki wiatrowej w Europie - mówił Thomas Gaardbo, wiceprezes GSG Towers.

Zawarty kontrakt jest początkiem długoterminowej umowy o współpracy podpisanej pomiędzy Vestas a GSG Towers.

źródło: Stocznia Gdańsk SA

Powiązane treści
Duński Jupiter Bach rozbuduje zakład koło Polic
GSG Towers podwoi produkcję wież dla elektrowni wiatrowych
Duński Vestas dostarczy 12 turbin dla polskiej farmy wiatrowej
Polskie elektrownie wiatrowe pobiły rekord produkcji energii elektrycznej
Bałtyckie farmy wiatrowe mogą dać polskiej gospodarce miliardowe wpływy
Vestas redukuje zatrudnienie o 2300 pracowników
Uruchomiono kompresorownię w Stoczni Gdańsk
Serwer OPC dla sterowników turbin wiatrowych firmy Vestas
Produkcja wież wiatrowych w Stoczni Gdańsk
W województwie zachodniopomorskim powstanie farma wiatrowa o mocy 42 MW
Transition Technologies wspiera procesy produkcyjne koncernu Vestas
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
Valeo otwiera w Polsce europejskie centrum R&D elektromobilności i rekrutuje ponad 100 inżynierów
Przemysł 4.0
Accenture przejmuje Industries eXcellence Group i wzmacnia współpracę z Siemensem w cyfryzacji przemysłu
Aktualności
Rozbudowa fabryki mebli
Bezpieczeństwo
5. edycja Akademii bezpieczeństwa INSTOM
Bezpieczeństwo
Obuwie ochronne w przemyśle
Przemysł 4.0
Przemysłowa AI: od strategii do skali. Hannover Messe 2026 – relacja z panelu „AI in Industry”

Cyberbezpieczeństwo OT - od technicznego tła do elementu odporności organizacji

Systemy automatyki przemysłowej, budynkowej i infrastrukturalnej przez lata funkcjonowały jako środowiska techniczne, których kluczowym zadaniem było zapewnienie ciągłości działania procesów. Projektowane z myślą o niezawodności i stabilności, pozostawały relatywnie odseparowane od szerszej dyskusji o cyberbezpieczeństwie. Nie oznaczało to jednak, że bezpieczeństwo stanowiło kwestię drugorzędną. Wręcz przeciwnie – było wpisane w samą naturę tych systemów. Dziś zmienia się przede wszystkim to, że zaczynamy tę zależność świadomie identyfikować i wprost nią zarządzać.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów