SCHUNK organizuje "dni ekspertów"

| Gospodarka Artykuły

Spotkania w siedzibie niemieckiego dostawcy osprzętu do robotów, w których uczestniczą przedstawiciele przemysłu i nauki, należą do regularnie odbywających się konferencji branżowych. W tym roku wydarzenie "SCHUNK Expert Days" miało miejsce po raz szósty i skupione było wokół robotyki usługowej.

SCHUNK organizuje "dni ekspertów"

W Hausen, gdzie mieści się siedziba firmy, spotkało się pod koniec lutego ponad sto osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele branży motoryzacyjnej (np. BMW), producentów robotów (ABB, Kuka) oraz manipulatorów i systemów mechatronicznych (m.in. Bosch). Wzięli oni udział w dwudniowym evencie poświęconym robotyce, manipulatorom, chwytakom i pokrewnym im produktom oraz rozwiązaniom.

Robotyka usługowa w centrum zainteresowania

Schunk - dni ekspertówPodczas seminarium omówiono aktualnie prowadzone prace badawcze, trendy i szanse rozwojowe związane z robotyką usługową. Dotyczyło to zarówno wykorzystania robotów w życiu codziennym, jak też w przemyśle, gdzie pracować one mogą wspólnie z personelem. Dyskutowano przy tym możliwości zastępowania ludzi przez maszyny w niektórych czynnościach przy zachowaniu istniejącej infrastruktury produkcyjnej. O ile bowiem roboty stosowane są np. w branży motoryzacyjnej już od dawna, o tyle, zdaniem prelegentów konferencji, zakres ich aplikacji rozszerzyć można na obszary przypisane dotychczas typowo ludziom. W szczególności dotyczy to prac powtarzalnych, montażu i przenoszenia towarów.

Perspektywicznym obszarem jest też sektor logistyczny, na potrzeby którego firma rozwija produkty takie jak pięciopalczasta dłoń, która pozwolić ma w przyszłości na kierowanie pojazdami. W panelu poświęconym robotyce usługowej przedstawiciel hiszpańskiego Robotnik Automation zaprezentował dokonania firmy, z kolei reprezentant KUKA Laboratories omówił bieżące prace nad algorytmami sterującymi oraz lekką robotyką.

Współpraca robotów i ludzi

Omawiane spotkanie było również okazją do dyskusji na tematy około-techniczne - np. związane z kwestiami społecznymi dotyczącymi robotyzacji, ekonomią wykorzystania tych maszyn, a także innowacyjnością, na temat której mówił przedstawiciel monachijskiego Uniwersytetu Technicznego. Komentarze dotyczące przyszłości robotyki zawarli w swoich wystąpieniach też przedstawiciele ABB oraz BMW.

Pierwszy podzielił się z uczestnikami spotkania opinią w zakresie współpracy robotów i ludzi w przemyśle, drugi - omawiał potrzebę zwiększania udziału robotyki w montażu końcowym samochodów. Ten element produkcji, w przeciwieństwie do procesów zgrzewania czy spawania, jest bowiem cały czas zautomatyzowany w bardzo niewielkim stopniu. Podczas konferencji dyskutowano także kwestie wykorzystania robotów w gospodarstwach domowych oraz w służbie zdrowia.

Zbigniew Piątek