Technologie energooszczędne i integracja systemów - podsumowanie Hannover Messe 2013

| Gospodarka Artykuły

Hannover Messe to targi będące od lat najważniejszym w Europie miejscem premier nowych produktów i rozwiązań dla przemysłu, energetyki i pokrewnych branż. W tym roku ponad 6,5 tysiąca wystawców przez prawie tydzień prezentowało odwiedzającym swoją ofertę, podczas gdy hasłem przewodnim imprezy był "zintegrowany przemysł". Po miesiącu od zakończenia tegorocznej edycji prezentujemy naszą podsumowującą relację.

Technologie energooszczędne i integracja systemów - podsumowanie Hannover Messe 2013

Odbywające się w Hanowerze targi to w rzeczywistości jedenaście wystaw branżowych obejmujących zagadnienia od przemysłu do energetyki i od obróbki metalu do zielonych technologii w motoryzacji. Ze względu na jej skalę trudno jest właściwie znaleźć obszar techniki oraz związaną z nim branżę rynku, która nie byłaby objęta zakresem tematycznym imprezy.

W sercu przemysłu

W przypadku przemysłu pokazywana była przede wszystkim automatyka, technika napędowa, oprogramowanie oraz rozwiązania z zakresu zasilania i rozdziału energii. Najwięcej związanych z tym produktów oglądać można było na wystawach Industrial Automation oraz Motion, Drive & Automation. Prezentowana była na nich automatyzacja procesów i produkcji towarów, pojawiło się też wiele robotów, czujników i systemów pomiarowych oraz różnego rodzaju oprogramowania. W przypadku napędów zaprezentowane zostały zaś silniki elektryczne, urządzenia napędowe i serwonapędowe, a także napędy hydrauliczne i osprzęt do nich.

Hannover Messe 2013 - silnikiWielu wystawców postawiło na zaprezentowanie produktów pozwalających zwiększanie efektywności energetycznej maszyn i urządzeń. Tak było w przypadku firmy Bosch Rexroth, która promując motto "Rexroth for Energy Efficiency" pokazała energooszczędne napędy oraz rozwiązania z zakresu zasilania i sterowania sprzyjające zmniejszaniu zużycia energii. Firma promowała też Open Core Engineering - koncepcję mającą na celu ułatwienie procesów konstrukcyjnych maszyn i ich integracji. Za tę ostatnią Bosch Rexroth uhonorowany został tegoroczną prestiżową nagrodą Hermes Award 2013.

Na targach warto było również odwiedzić stoisko firmy Rittal - jednego z największych wystawców imprezy. Zaprezentowała ona systemy zasilania dla przemysłu oraz branży IT, w tym nowości w zakresie budowy rozdzielni elektrycznych. Z kolei Eaton, który wystawiał się pod hasłem "Follow the Charge", skupił się produktach związanych z dystrybucją energii w przemyśle oraz jej oszczędzaniem. Na jego stoisku oglądać można było m.in. rozwiązania typu Lean w maszynach produkcyjnych i nowe produkty - rozruszniki EMS, aparaturę rozdzielczą dla sieci średniego napięcia Xiria E i inne.

Integracja automatyki

Hannover Messe 2013O ile przykładów takich jak powyższe można by mnożyć, o tyle warto w tym miejscu zauważyć, że oprócz prezentowania innowacyjnych produktów i położenia przez wystawców nacisku na kwestie energooszczędności, wiele firm skupiało się również na pokazywaniu większych systemów i synergii wynikających z wykorzystania w nich kompatybilnych ze sobą urządzeń. Tegoroczne motto organizatora targów znalazło również odbicie w tematyce odbywających się konferencji i forów branżowych - takich jak przykładowo "IT w przemyśle".

Systemy automatyki, czy to przemysłowej czy budynkowej lub infrastrukturalnej, są z pewnością coraz bardziej zintegrowane. Urządzenia wymieniają ze sobą dane w czasie rzeczywistym, jednocześnie użytkownicy chcą mieć dostęp do coraz większej liczby informacji, tak aby wykorzystywać je do analizy i zwiększania wydajności. Stąd też aspekt integracji, który organizatorzy uczynili osią targów, promując spotkania z dostawcami oraz współpracę firm z różnych sektorów przemysłu, był jak najbardziej słuszny.

Pozostałe wystawy

Omawiając tegoroczne targi hanowerskie należy wspomnieć również o wystawie Energy, gdzie zaprezentowano systemy z zakresu pozyskiwania energii, jej przesyłu oraz dystrybucji. W tym przypadku również wiele z zaprezentowanych technologii dotyczyło oszczędzania energii oraz nadzoru zdecentralizowanych systemów dystrybucyjnych.

Hannover Messe 2013 - ABBW Hanowerze pokazywane były także ogniwa paliwowe oraz produkty i oprogramowanie dla inteligentnych sieci energetycznych. Największym powodzeniem wśród tegorocznych forów dyskusyjnych na Energy cieszyło się "Life Needs Power", gdzie omawiane były aktualne trendy w sektorze energetycznym. Drugim z najczęściej odwiedzanych było to poświęcone odnawialnym źródłom energii, gdzie uzyskać można było informacje o energetyce wiatrowej, solarnej, biomasowej i geotermalnej.

Zakres tematyczny niemieckiej wystawy rozszerzały m.in. targi MobiliTec - poświęcone głównie produktom z zakresu elektromobilności i pojazdom elektrycznym, Digital Factory, gdzie prezentowane były przemysłowe systemy informatyczne takie jak PLM czy MES, a także ComVac - wystawa skupiona wokół technologii próżniowej i tematyki sprężonego powietrza. W przypadku tej ostatniej wystawcy również zwracali dużo uwagi na sposoby zwiększania efektywności produkcji przy zmniejszaniu zużycia mediów.

Ważnym obszarem tematycznym podczas Hannover Messe były wreszcie technologie obróbki powierzchniowej metali, gięcia blach i odlewania elementów - zagadnienia te znalazły się w centrum uwagi targów Surface Technology oraz prezentowane były, wraz z technikami produkcji konstrukcji lekkich, na wystawie Industrial Supply.

Statystycznie bardzo dobrze

Jeżeli chodzi o statystyki targowe, to imprezę odwiedziło ponad 225 tys. osób, a więc podobnie jak w bardzo udanym, 2011 roku. Większość osób należała do grupy specjalistów branżowych, a co czwarty odwiedzający przyjechał do Hanoweru spoza granic Niemiec. Wielu gości pochodziło z Rosji, która była partnerem tegorocznej edycji i promowała m.in. ofertę związaną z maszynami, przemysłem chemicznym i gazowym.

Jeżeli chodzi o polskich wystawców, to było ich kilkudziesięciu, w tym takie dobrze znane w naszej branży firmy jak Apator, Aplisens, Cantoni Motor, Gudepol, Lumel, Metronic, Relpol oraz Simex i ZPAS. Wielu z nich to stali bywalcy imprezy, którzy już zaplanowali swoje uczestnictwo przyszłorocznych targach. Te ostatnie odbędą się w dniach 7 do 11 kwietnia i tradycyjnie, wraz z przedstawicielami Deutsche Messe, zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Zbigniew Piątek

Zobacz również