steute - czujniki zbiegania taśmy przenośników
| Energetab 2013 ArtykułyFirma steute jest dobrze znana na rynku jako dostawca szerokiej gamy wyłączników linkowych zatrzymania awaryjnego, stosowanych głównie przy taśmociągach. W ofercie znajdują się jednak także czujniki zbiegania taśmy przenośników, odgrywające bardzo ważną rolę w zapobieganiu awariom i przestojom systemów transportu bliskiego.
Czujniki zbiegania taśmy montowane są przy krawędzi taśmociągów, a ich zadaniem jest sygnalizacja krzywobieżności taśmy przenośnika. W przypadku, gdy taśma zaczyna schodzić z prawidłowego toru (co może być np. wynikiem nierównomiernego zasypywania transportowanego surowca), jej krawędź napotyka dźwignię czujnika, mającą formę łożyskowanego walca.
Ponieważ czujnik ma działanie dwustopniowe, lekkie wychylenie taśmy może jedynie wywoływać alarm lub uruchamiać automatyczny system korekcji jej biegu. Jeśli natomiast taśma nadal zjeżdża na bok, przenośnik jest niezwłocznie zatrzymywany. Łatwo można sobie wyobrazić następstwa uszkodzenia długiego taśmociągu zapełnionego, przykładowo, setkami ton kruszywa - jego rozładowanie i naprawa wymagałyby ogromnych nakładów czasu i środków.
Firma steute ma w ofercie trzy podstawowe typoszeregi czujników zbiegania taśmy, od najlżejszego ES 61 SR do, wprowadzonego niedawno do oferty, najtrwalszego ZS 91 SR ("heavy duty").
steute: wyłączniki do złożonych zastosowańFirma steute Schaltgeräte GmbH & Co. KG, z siedzibą w Löhne w Niemczech, obecna jest na polskim rynku od 17 lat. steute jest specjalistą w projektowaniu i produkcji bezpiecznej aparatury łączeniowej NN do złożonych i krytycznych zastosowań, koncentrując się na czterech głównych dziedzinach: technice sterowania (Automation), aplikacjach ekstremalnych i ochronie przeciwwybuchowej (Extreme), technice bezprzewodowej (Wireless) oraz technice medycznej (Meditech). Oferta obejmuje między innymi łączniki krańcowe, łączniki bezpieczeństwa, systemy zatrzymania awaryjnego oparte na łącznikach linkowych, łączniki nożne, czujniki bezpieczeństwa oraz złożone urządzenia sterujące wykorzystywane w technice medycznej. Firma steute wdraża innowacyjne technologie, do których należy zaliczyć m.in. bezpieczny system transmisji radiowej sWave. Od czasu wprowadzenia do oferty czujników i wyłączników całkowicie niezależnych od zewnętrznych źródeł zasilania, steute należy do ścisłej czołówki firm opracowujących innowacyjne rozwiązania z dziedziny automatyki i sterowania, zajmuje też bardzo ważne miejsce na rynku związanym z ochroną przeciwwybuchową. |
ES 61 SR - PODSTAWOWY MODEL DO MNIEJ WYMAGAJĄCYCH ZASTOSOWAŃ
Czujnik typu ES 61 SR 1S/1Ö UE (fot. 1) przeznaczony jest do lżejszych aplikacji i jest najtańszym rozwiązaniem tego typu w ofercie. Charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi gabarytami, ale obudowa, odlewana całkowicie ze stopu aluminium, jest odporna na udary mechaniczne. Osiągnięto też wysoki stopień ochrony - IP65.
Dźwignia ma możliwość regulacji długości w szerokim zakresie, a rolka w formie walca wykonana jest z bardzo twardego nylonu. Urządzenie ma dwa zestyki: zwierny zamyka się po przechyleniu dźwigni o 25 stopni, rozwierny natomiast (bezpieczeństwa) otwiera się po przechyleniu dźwigni o 45 stopni. Po ustaniu nacisku na dźwignię powraca ona samoczynnie do pozycji spoczynkowej, zestyki nie wymagają resetowania. W przypadku tego typoszeregu niedostępna jest wersja przeciwwybuchowa.
ZS 73 SR - UNIWERSALNY JAK NIGDY DOTĄD
Czujnik serii ZS 73 SR jest dobrze znany na polskim rynku. Urządzenie to wykonane jest ze stopu aluminium, jedynie pokrywa zamykająca wykonana jest z odpornego na uszkodzenia tworzywa termoplastycznego. Zmodyfikowana w ostatnim czasie rolka dźwigni (w kształcie walca), osadzona na szczelnych łożyskach maszynowych, wykonana jest ze stali nierdzewnej.
Najnowszy wariant wyłącznika, o oznaczeniu ZS 73 SR 1S/1Ö UE (VD) (fot. 2), ma działanie dwustopniowe (pochylenie dźwigni o 10 stopni - zamknięcie zestyku zwiernego, pochylenie dźwigni o 20 stopni - otwarcie zestyku rozwiernego). Ponadto, w przypadku tej wersji urządzenia, dźwignia wraca samoczynnie do pozycji spoczynkowej po ustaniu nacisku taśmy przenośnika na dźwignię.
Czujnik dostępny jest z, lub bez przycisku reset. W przypadku, gdy jest on obecny, po awaryjnym zatrzymaniu przenośnika konieczne jest zresetowanie zestyków przez obsługę techniczną obiektu.
W ofercie firmy steute dostępna jest też wersja przeciwwybuchowa tego czujnika, o identycznej funkcjonalności, nosząca oznaczenie Ex ZS 73 SR 1S/1Ö UE (VD).
ZS 91 SR - DO PRACY W NAJTRUDNIEJSZYCH WARUNKACH
Czujnik zbiegania taśmy ZS 91 SR (fot. 3) został opracowany z myślą o zastosowaniu w bardzo trudnych warunkach środowiskowych, takich jak niskie lub wysokie temperatury (od -40°C do +85°C), obecność substancji agresywnych, duża wilgotność lub zapylenie czy wreszcie duże ryzyko uszkodzeń mechanicznych.
Obudowa, charakteryzująca się stopniem ochrony IP66 lub IP67, wykonana jest z tworzywa termoplastycznego, a wszystkie elementy metalowe wykonane są ze stali nierdzewnej, łącznie z rolką osadzoną na szczelnych łożyskach maszynowych. Urządzenie może być wyposażone w dźwigienkę reset, służącą do odblokowania głównej dźwigni wyłącznika po jego zadziałaniu.
Także i w tym przypadku czujnik ma działanie dwustopniowe - jeden zestyk zwierny i jeden rozwierny przełączają się po przechyleniu dźwigni o 15 stopni, a druga para zestyków przełączana jest po osiągnięciu przez dźwignię pochylenia 25 stopni. W ofercie dostępnych jest też cały szereg wersji o różnych kombinacjach zestyków.
Wkrótce do oferty wejdzie kolejna wersja tego czujnika, przeznaczona do pracy w strefach zagrożonych wybuchem pyłów i/lub gazów (1 i 21 oraz 2 i 22). Nosi ona oznaczenie Ex ZS 91 SR. Urządzenie to wyposażone jest standardowo w przewody przyłączeniowe o określonej przez odbiorcę długości.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na targach Energetab - hala N, stoisko 21.
.steute Polska
www.steute.pl