Oferta szkoleniowa Grupy RENEX
| Prezentacje firmowe ArtykułyPotrzeba przeszkolenia kadr towarzyszy niemal każdej działalności produkcyjnej i usługowej. Jest szczególnie ważna w przedsiębiorstwach wchodzących w nowe obszary działalności oraz inwestujących w nowe rozwiązania technologiczne. Przyszłość i rentowność przedsięwzięcia często zależy od tego, czy pracownicy będą potrafili funkcjonować w nowych warunkach z użyciem nowych urządzeń i procedur.
Dobrym rozwiązaniem może być w takim przypadku uzyskanie wsparcia od podmiotu mającego niezbędne zaplecze kadrowe i infrastrukturalne. Takim podmiotem w Polsce jest Centrum Technologiczno-Szkoleniowe RENEX. Ten ośrodek doradczy, szkoleniowy i badawczo-rozwojowy powstał w ramach działalności jednej z największych i najdłużej funkcjonujących polskich firm z branży elektronicznej – Grupy RENEX. Zainteresowane podmioty mają tam możliwość czerpania z wiedzy światowej klasy specjalistów oraz korzystania z dostępnych na miejscu zaawansowanych urządzeń produkcyjnych w szkoleniu własnych kadr. Co ważne, wiedza i zaplecze nie są ograniczone do sfery produkcji SMT, ale rozciągają się na pozostałe specjalizacje Grupy RENEX, takie jak robotyka przemysłowa czy inspekcja rentgenowska.
Infrastruktura Centrum Technologiczno-Szkoleniowego obejmuje kompletne linie produkcji pakietów elektronicznych z drukarkami pasty lutowniczej, automatami Pick & Place, systemami AOI firmy YAMAHA, robotami przemysłowymi REECO, falami lutowniczymi, sprzętem do inspekcji rentgenowskiej firmy SEC, urządzeniami do reworkingu i uniwersalnymi robotami firmy YAMAHA. Właśnie ze względu na szeroką ofertę sprzętową, w jej obrębie funkcjonują dwie jednostki: RENEX Electronics Education Center oraz Autoryzowane Centrum Szkoleniowe YAMAHA.
Renex Electronics Education Center
Jest to największe i najdłużej działające autoryzowane centrum szkoleniowe IPC w Europie Środkowo-Wschodniej, oferujące szkolenia dla elektroników. Obecnie ma swoich przedstawicieli m.in. w Serbii, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i na Litwie. Jest równocześnie jednym z najnowocześniejszych tego typu centrów na świecie. Oferowane tu szkolenia obejmują pełen zakres norm IPC, zagadnienia związane z ochroną ESD oraz szkolenia autorskie, w tym te z obszaru ochrony antystatycznej. Trenerzy centrum mogą się pochwalić prawie 20-letnim doświadczeniem w opracowywaniu standardów IPC i materiałów szkoleniowych oraz prowadzeniu autoryzowanych szkoleń. Ponadto, kadra RENEX EEC wniosła duży wkład w opracowanie modułu praktycznego w zakresie tworzenia wiązek przewodów w myśl wytycznych normy IPC/WHMA-A-620, zasiadając w komitecie technicznym IPC.
Szkolenia IPC
IPC jest najważniejszym, międzynarodowym stowarzyszeniem producentów przemysłu elektronicznego, którego członkami są m.in. Alcatel, Cisco, Delphi, Flextronics, Hewlett Packard, Jabil, Kimball, Lucent Technologies, Motorola, Nokia, Pace, Sony i wielu innych. Często korzystają oni z usług podwykonawców, od których żądają zapewnienia wysokiej jakości pracy, potwierdzonej znanym i powszechnie honorowanym certyfikatem IPC. Z tego względu posiadanie przez załogę firmy wspomnianego certyfikatu jest najlepszą drogą do pozyskania nowych rynków i możliwości nawiązania partnerstwa z najbardziej uznanymi podmiotami przemysłu elektronicznego.
Szkolenia IPC są prowadzone w kategoriach dla specjalistów, trenerów i projektantów PCB. Centrum przeszkoliło już ponad 30 tys. specjalistów w kraju i za granicą. Nadaje uprawnienia nawet na poziomie Certyfikowanego Trenera IPC. Oferuje szkolenia z pełnego zakresu norm IPC, których tematyka obejmuje m.in.:
- standardy jakości montażu układów elektronicznych,
- naprawę i modyfikacje układów elektronicznych oraz płytek drukowanych,
- wymagania i akceptacje w zakresie montażu kabli i wiązek przewodów,
- kryteria dopuszczenia płytek drukowanych,
- wymagania dla lutowanych zespołów elektrycznych i elektronicznych.
Informacje o szkoleniach IPC, obejmujące ich cele, wymogi wstępne, program i uzyskiwane certyfikaty, można znaleźć pod adresem https://www.ipctraining.pl.
Szkolenia ESD oraz autorskie
Oprócz tematyki związanej z normami IPC, Centrum prowadzi również szkolenia autorskie, w tym kursy poświęcone ochronie przed wyładowaniami antystatycznymi (ESD). Zagadnienie to odgrywa szczególną rolę podczas produkcji i naprawy pakietów elektronicznych, gdzie wraz z postępującą miniaturyzacją komponentów rośnie ich wrażliwość na najmniejsze nawet wyładowania. Wśród podmiotów działających w tej branży widać coraz większą świadomość konieczności tworzenia tzw. stref EPA, czyli przestrzeni zabezpieczonych przed tym zjawiskiem.
Szkolenia z zakresu ochrony antystatycznej obejmują takie zagadnienia, jak mechanizmy elektryzacji, postępowanie z komponentami i modułami elektroniki, środki ochrony oraz identyfikację przyrządów czułych na wyładowania ESD.
Centrum oferuje również szerokie spektrum innych szkoleń autorskich, skierowanych do podmiotów z branży produkcji i naprawy pakietów elektronicznych. W tym zakresie dostępne są kursy:
- lutowania komponentów w technice THT i SMT,
- lutowania ręcznego przewodów i kabli,
- naprawy i regeneracji płytek drukowanych,
- montażu/demontażu i regeneracji komponentów BGA.
Warto zauważyć, że uczestnicy zajęć praktycznych mają możliwość pracy z narzędziami i wyposażeniem stosowanym m.in. w branży militarnej i w przestrzeni kosmicznej.
Szkolenia ESA
Program szkoleń ESA (European Space Agency) jest prowadzony w dwóch kategoriach: inspektora i operatora. Ich zakres obejmuje cztery grupy tematyczne:
- połączenia zaciskane o dużej niezawodności,
- lutowanie dużej niezawodności dla technik montażu SMT i mieszanego,
- naprawę i modyfikację obwodów drukowanych, wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej,
- lutowanie manualne połączeń elektrycznych o dużej niezawodności.
Szczegółowy program tych szkoleń można znaleźć pod adresem https://esatraining.pl.
Autoryzowane centrum szkoleniowe YAMAHA
Infrastruktura Centrum obejmuje szeroki zakres robotów przemysłowych oraz stworzonych z ich wykorzystaniem gotowych stanowisk, w tym robotów serii REECO, pozwalających na łatwe zautomatyzowanie procesów lutowania, skręcania, etykietowania i dozowania. Znajdują się tu również kompletne testowe linie produkcyjne, oparte na urządzeniach produkcji YAMAHA, rozszerzone m.in. o piece rozpływowe HELLER i urządzenia do inspekcji rentgenowskiej SEC. W Centrum są obecnie prowadzone kursy obsługi oraz programowania robotów przemysłowych i urządzeń produkcyjnych SMT. Mają one na celu udostępnianie wiedzy, pozwalającej na jak najszersze wykorzystanie możliwości robotów i urządzeń produkcji YAMAHA, a co za tym idzie – zwiększenie zysków ich użytkowników.
Centrum zostało wyróżnione wśród europejskich firm najważniejszym tytułem – Złotej Jednostki Szkoleniowej. Firma YAMAHA, przyznając certyfikat, doceniła najwyższy poziom przekazywanej wiedzy technicznej i zaplecza technologicznego. Zwróciła też uwagę na fakt, że każdy uczestnik może korzystać z oddzielnego, w pełni funkcjonalnego stanowiska, obejmującego robota przemysłowego. Dla komfortu nauki nie bez znaczenia jest również wyposażenie audiowizualne przestrzeni, pozwalające na wyświetlanie materiałów na indywidualnych monitorach.
Ze względu na szeroki zakres dostępnych na miejscu urządzeń i najwyższy poziom kursów, w Centrum szkoleni są również sami specjaliści firmy YAMAHA.
Szkolenia z zakresu robotyki przemysłowej
Celem szkoleń z zakresu obsługi robotów przemysłowych jest dostarczenie wiedzy, pozwalającej na możliwie najpełniejsze wykorzystanie możliwości tych urządzeń, również przez operatorów mających niewielkie doświadczenie w programowaniu. Jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji, gdy wraz z postępującą automatyzacją systemy zrobotyzowane są często wprowadzane do obszarów działalności, w których nie stosowano ich wcześniej. Oferowane szkolenia pozwalają zespołom pracowników na szybkie przyswojenie wiedzy, a przedsiębiorstwom na zwiększenie wydajności i zapewnienie szybszego zwrotu z inwestycji.
Szkolenia procesowe
Szkolenia z zakresu obsługi urządzeń produkcyjnych są skierowane do firm z branży elektronicznej, produkujących urządzenia i pakiety elektroniczne na własne potrzeby bądź jako zleceniobiorcy (EMS). Dotyczy to zarówno nowo powstałych, jak i funkcjonujących już na rynku przedsiębiorstw. W tym zakresie Centrum dostarcza szerokie spektrum szkoleń, pozwalających na maksymalizowanie wydajności, poprzez właściwe ustawienie procesów oraz eliminację błędów produkcyjnych i przestojów. Co szczególnie istotne, kursy tego typu odbywają się w oparciu nie tylko o wspomnianą wcześniej infrastrukturę, ale również o wiedzę najwyższej klasy specjalistów Grupy RENEX, popartą współpracą z takimi światowymi markami, jak INDIUM, HELLER czy też YAMAHA.
Szkolenia indywidualne i online
Oprócz szerokiego zakresu szkoleń programowych, Centrum Technologiczno-Szkoleniowe RENEX prowadzi również kursy indywidualnie dobrane do potrzeb klientów. Dotyczy to zarówno omówionej wcześniej tematyki, jak też pozostałych obszarów działalności Grupy RENEX. Kluczowym dla tej kategorii szkoleń jest fakt, że ich zakres, forma i tematyka są opracowywane wraz z zainteresowanym podmiotem, by jak najlepiej dopasować je do realnych potrzeb. Największe znaczenie mają w tym przypadku: szeroki zakres wiedzy specjalistów Centrum, poparty ponad 30-letnim doświadczeniem Grupy RENEX oraz odzwierciedlający całe spektrum podmiotów, marek i sfer jej działalności, a także omówione wcześniej zaawansowane i rozległe zaplecze technologiczne.
Pomocy w opracowywaniu urządzeń i procesów udzielają m.in. doświadczeni inżynierowie, operatorzy urządzeń SMT, programiści oraz trenerzy IPC. Pozwala to na przekazanie wiedzy o charakterze interdyscyplinarnym, opartej na bogatym doświadczeniu i praktyce.
W ramach Centrum organizowane są ponadto szkolenia online, przeznaczone również dla użytkowników zagranicznych. Kursy w tej formie cieszą się zainteresowaniem specjalistów nie tylko z Polski, ale również z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Litwy, Macedonii, Niemiec, Rumunii i Serbii.
Pozostałe obszary działalności centrum
Ośrodek, powstały w celu wspierania rozwoju technologicznego, świadczy również szerokie spektrum usług doradczych i badawczo-rozwojowych. Wspomaga m.in. procesy projektowania nowych urządzeń elektronicznych i ich optymalizacji pod kątem masowej produkcji. Obejmuje to wsparcie skierowane zarówno do nowo powstałych, jak i działających już na rynku przedsiębiorstw. Dotyczy ono w szczególności tych podmiotów, które rozwijają lub wdrażają własną produkcję pakietów i urządzeń elektronicznych, bądź tych, które dążą do automatyzacji swoich procesów, poprzez implementowanie robotów przemysłowych.
W ramach własnej marki REECO, Grupa RECOM produkuje odzież ESD, meble antystatyczne oraz uniwersalne roboty i urządzenia specjalistyczne dla branży elektronicznej.
Dzięki rozbudowanej infrastrukturze – obejmującej m.in. dostępny na miejscu park obróbki metalowej, lakiernię i urządzenia specjalistyczne – w toku całego procesu specjaliści Centrum Technologiczno-Szkoleniowego RENEX wspomagają opracowywanie nie tylko pakietu elektronicznego, ale również obudów, etykiet, instrukcji i akcesoriów. Dzięki temu, dostarczane klientom rozwiązania są kompleksowe i obejmują wszystkie aspekty tworzenia nowego produktu elektronicznego, a także są indywidualnie dobierane do potrzeb danego projektu.
RENEX
www.renex.pl
tel. 48 885 592 555
48 54 231 10 05
dth@renex.pl