Bezpieczne ryglowanie przy użyciu elektromagnetycznych wyłączników bezpieczeństwa firmy Pizzato Elettrica
| Energetab 2013 ArtykułyOsłony uniemożliwiające dostęp do strefy niebezpiecznej wykorzystuje się powszechnie. Aby ograniczyć dostęp osób niepowołanych do strefy pracy urządzenia, osłony wyposaża się w elementy blokujące - np. metalowe zwory ryglujące, które są mechanicznie blokowane po wprowadzeniu w otwór wyłącznika. Firma Pizzato Elettrica wprowadziła na rynek nowe elektromagnetyczne wyłączniki bezpieczeństwa z serii FG, które łączą w sobie właściwości urządzeń ryglujących i nadzorujących stan osłony.
Wyłącznik bezpieczeństwa służy do kontroli otwarcia osłony maszyny w celu wykrycia próby dostępu do strefy niebezpiecznej i w momencie zaistnienia takiej sytuacji powoduje natychmiastowe zatrzymanie maszyny. Samo wyłączenie zasilania napędu nie rozwiązuje problemu w przypadku maszyn, których całkowite zatrzymanie wymaga określonego czasu i samo wykrycie otwarcia osłony nie jest wystarczające. Elektromagnetyczne wyłączniki bezpieczeństwa dodatkowo ryglują osłonę maszyny, aż do momentu uzyskania potwierdzenia, że nastąpiło całkowite zatrzymanie i wejście do strefy pracy nie powoduje już żadnych zagrożeń.
Seria FG to dwa rodzaje elektromagnetycznych wyłączników bezpieczeństwa różniących się metodą ryglowania. Typ D pracuje w trybie blokowania bez podanego napięcia, natomiast typ E pracuje w trybie ryglowania, gdy cewka jest zasilona. Moduł cewki ryglowania wyłącznika jest produkowany w wykonaniach na napięcia: 12 VDC, 24 VAC/DC, 120 VAC/DC i 230 VAC.
Zastosowana technologia ryglowania pozwala na blokowanie zwory w wyłączniku siłą 2500 N. W przypadku zaniku napięcia zasilającego cewkę wyłącznika istnieje możliwość awaryjnego ręcznego oddzielenia zwory od wyłącznika za pomocą kluczyka lub imbusa w zależności od wersji (rys. 1). Konstrukcja wyłącznika pozwala na umieszczanie zwory (klucza) w wielu różnych płaszczyznach względem otworu (rys. 2). Elementy ryglujące tzw. klucze produkowane są w wersji prostej i kątowej.
Ciekawym rozwiązaniem jest klucz o symbolu VF KEY28 mający możliwość adaptacyjnego centrowania względem otworu wyłącznika. Jest on niezastąpiony w sytuacjach gdy konstrukcje osłon ruchomych nie są idealnie spasowane względem siebie. Pióro klucza nie jest sztywne względem mocowania, lecz ma funkcję nieznacznego ruchu w obu osiach (rys. 3). Dzięki temu w pewnym zakresie zwora może zniwelować niespasowanie elementów osłony i dopasować się do wyłącznika.
Zarówno głowica, jak i korpus wyłącznika wykonane są jako odlew aluminium malowany proszkowo. Głowicę i blok wyłącznika awaryjnego można dowolnie obracać względem korpusu, co pozwala na bardzo łatwe dostosowanie wyłącznika do miejsca montażu (rys. 4).
Solidna metalowa obudowa wyłączników serii FG pozwala na ich zastosowanie w trudnych warunkach przemysłowych, na dużych osłonach, bez obawy, że łatwo ulegną uszkodzeniu mechanicznemu. Wysoki stopień ochrony IP67 oraz szeroki zakres pracy w temperaturach od -25 do +60°C pozwalają na zastosowanie produktu w aplikacjach o najbardziej rygorystycznych wymaganiach.
W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa i łatwej aplikacji wyłączniki z serii FG mogą współpracować z dodatkowymi zestawami montażowymi z klamką. Zestaw o nazwie P-KUBE dedykowany jest do osłon uchylnych oraz przesuwnych (rys. 6).
Standardowe i regulowane w pewnym zakresie otwory montażowe zestawu pozwalają na prostą i łatwą instalację. Bezpieczna klamka P-KUBE wyposażona jest w metalowy trzpień, który przenosi obciążenia mechaniczne wynikające ze zbyt mocnego zamykania osłony przez użytkowników.
Bezpieczna klamka P-KUBE wyposażona jest w elementy zapewniające bezpieczną pracę służb serwisowych. Często zdarza się sytuacja, że strefa niebezpieczna pracy maszyny jest na tyle duża, że pracownik może serwisować urządzenie wykonawcze, znajdując się wewnątrz tej strefy. Istnieje wtedy realne niebezpieczeństwo, że niepowołana osoba bezwiednie zamknie osłonę, zasilając jednocześnie maszynę, uruchomi ją, pozostawiając osobę serwisującą w strefie zagrożenia.
Aby uniknąć takich sytuacji, stosuje się nakładkę zakrywającą światło otworu wyłącznika, uniemożliwiając tym samym zatrzaśnięcie zwory i przypadkowe uruchomienie maszyny. Gdy daną maszynę w strefie niebezpiecznej serwisuje kilka osób lub ekip, każda z nich - za pomocą opcjonalnych kłódek - może zagwarantować sobie i innym pewność, że nakładka zakrywająca pozostanie w niezmienionym położeniu, aż do momentu, gdy ostatnia osoba serwisująca opuści strefę niebezpieczną. Gdyby mimo wszystko zdarzyła się sytuacja, że osoba znajdzie się wewnątrz strefy niebezpiecznej przy zamkniętej osłonie, ma ona możliwość opuszczenia tej strefy przez naciśnięcie opcjonalnego przycisku odryglowania ewakuacyjnego (rys. 1).
Innym rozwiązaniem bezpiecznej klamki jest zestaw aluminiowych lub wykonanych z tworzywa uchwytów o oznaczeniu VF AP-S. Rozwiązanie to jest dedykowane tylko do osłon przesuwnych (rys. 7). Klamka VF AP-S pozwala również na bezpieczną pracę służb serwisowych przy wykorzystaniu rozwiązań stosowanych w P-KUBE.
Elektromagnetyczne wyłączniki bezpieczeństwa serii FG firmy Pizzato Elettrica w połączeniu z zestawami uchwytów P-KUBE pozwalają w pełni zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa i wygodną eksploatację.
INS-TOM Sp. z o.o.
www.instom.com.pl