Partnerzy firmy INSTOM na targach w Norymberdze

| Technika

W dniach 28-30 listopada 2017 roku w Norymberdze odbyła się kolejna edycja targów SPS IPC Drives. Z roku na rok impreza staje się coraz bardziej prestiżowa i znacząca, czego dowodami są: rozszerzenie powierzchni wystawienniczej ze 122 do 130 tys. m², zwiększenie liczby wystawców do 1675 oraz wzrost liczby odwiedzających z 63 tys. do ponad 70 tys. osób.

Partnerzy firmy INSTOM na targach w Norymberdze

Fot. 1. Przykład zastosowania systemu AndonSPEED na linii montażowej

Na targach prezentowała się światowa czołówka dostawców z branży automatyki, w tym producenci, których firma INSTOM sp. z o.o. jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce. Byli to m.in.: WERMA - światowy lider produkcji urządzeń sygnalizacyjnych oraz systemów bezprzewodowego monitoringu pracy maszyn, Pizzato - producent wyłączników krańcowych, bezpieczeństwa oraz przekaźników bezpieczeństwa oraz ReeR - producent wysokiej jakości kurtyn bezpieczeństwa oraz twórca programowalnego, modułowego przekaźnika bezpieczeństwa z serii Mosaic.

Prezentowane na targach rozwiązania, zarówno w odniesieniu do podstawowych elementów, jak i gotowych systemów, pokazują, że procesy związane z automatyzacją obejmują coraz szersze kręgi. Dobrym przykładem jest w tym przypadku branża automotive, gdzie jeszcze do niedawna wykorzystywano ponad 90% wszystkich robotów przemysłowych.

Aktualnie wskaźnik ten spadł poniżej 60% i trend ten utrzymuje się. Można powiedzieć, że automatyzacja i robotyzacja stają się wszechobecne. Dlatego też część produktów znajdujących się w ofercie handlowej naszych partnerów handlowych przechodzi niejako "drugą premierę", ponieważ z uwagi na większe możliwości związane z ich praktycznym zastosowaniem zaprezentowane zostały pod nowym kątem.

WERMA - INTELIGENTNE SYSTEMY SIECIOWE

Fot. 2. Wizualizacja stanu pracy poszczególnych urządzeń linii produkcyjnej objętych monitoringiem w ramach systemu SmartMONITOR

W odpowiedzi na coraz to nowe wyzwania płynące ze strony klientów firma WERMA zaprezentowała zmodyfikowaną ofertę swoich inteligentnych systemów optymalizacji procesów, które można w elastyczny sposób dopasować do stopnia industrializacji oraz wielkości firmy, zgodnie z wymogami dotyczącymi Przemysłu 4.0. Oznacza to, że użytkownikiem tych rozwiązań może być zarówno firma z segmentu MŚP, jak i światowi potentaci.

Są to proste i intuicyjne rozwiązania oferowane w kompleksowej formie (hardware i software) pozwalające na digitalizację nadzoru nad przebiegiem procesów produkcyjnych przy relatywnie niskich nakładach inwestycyjnych. Są to systemy gotowe do użycia niejako "od ręki", ponieważ jedynym wymogiem, jaki musi być spełniony, jest doprowadzenie do modułu komunikacyjnego sygnału związanego z nadzorowanym parametrem.

Przedmiotowe rozwiązania można bez przeszkód zaimplementować zarówno w dowolnych, pojedynczych urządzeniach, liniach produkcyjnych, gniazdach roboczych, jak i systemach magazynowych, np. systemach regałów FIFO.

Fot. 3. Panel sterowniczy systemu AndonSPEED

W skład pakietu prezentowanych rozwiązań wchodzą systemy:

  • StockSAVER - nowy system kanbanowy trzeciej generacji dotyczący logistyki produkcji,
  • SmartMONITOR - system zbierania i monitorowania danych maszynowych,
  • AndonSPEED - system przywoławczy do optymalizacji procesów w stacjach ręcznego montażu lub przy operacjach logistycznych.

Procesy przekazywania informacji z miejsc ich generowania odbywają się zarówno w oparciu o łącza kablowe, jak i bezprzewodowo.

PIZZATO

Fot. 4. Elektrorygiel serii NG ze zintegrowanym wyposażeniem dodatkowym

Firma Pizzato zaprezentowała praktyczne zastosowania elektrorygli oraz klamek bezpieczeństwa w połączeniu z modułowymi systemami wygrodzeń firmy PROTEC. Przedstawione zostały wyłączniki bezpieczeństwa serii NG oraz NS, wykonane w oparciu o technologię RFID. Zastosowanie wysokiego stopnia kodowania RFiD w ww. wyłącznikach pozwala zarówno na personalizację dostępu do wydzielonych stref, jak i zapewnienie najwyższej kategorii bezpieczeństwa PL e oraz SIL3, zaś kompaktowa obudowa zapewnia stopień ochrony IP67/69.

Prezentowane wyłączniki odznaczają się na tle pozostałych tego typu produktów unikalnym rozwiązaniem dotyczącym sposobu ryglowania. Zarówno przelotowy, o stożkowym kształcie na końcach otwór w głowicy, jak i klucz o obłym kształcie, wyposażony w elastyczne zamocowanie, pozwalają na bezproblemowe łączenie obu elementów przy założeniu, że ruchomy element, na którym jest zabudowany klucz, uległ niewielkiej deformacji np. drzwi, w których poluzowały lub wyrobiły się zawiasy.

Na szczególną uwagę zasługuje seria wyłączników NG, która oferowana jest w wykonaniu z szeregiem skojarzonych elementów zabudowanych na obudowie wyłącznika (do trzech sztuk), np. przyciskami, lampkami kontrolnymi, wyłącznikiem STOP. Tego typu rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie dodatkowych puszek, w których są montowane ww. akcesoria.

REER

Fot. 5. Przykłady wykorzystania kurtyn do pomiaru elementów na taśmie w trzech wymiarach oraz zliczania i identyfikacji kategorii pojazdów na parkingu

Firma ReeR skupiła się na zaprezentowaniu swoich najnowszych produktów, tj. kurtyn bezpieczeństwa Safegate (produkt ten prezentowaliśmy na łamach magazynu APA w listopadzie 2017 roku) oraz kurtyn pomiarowych Micron. Kurtyny serii MICRON przeznaczone są do wykorzystania w bardzo wielu obszarach, począwszy od identyfikacji obiektów na podstawie wymiarów, w układach zliczających, układach pomiarowych, układach kontroli urządzeń transportowych itp.

Za pomocą sygnałów generowanych przez opisywane kurtyny można, po dostarczeniu ich do sterownika PLC lub komputera oraz odpowiedniemu przetworzeniu, dokonywać identyfikacji większej liczbie cech obiektów. Kurtyny dostępne są w szerokim zakresie w odniesieniu do kontrolowanej wysokości - dostępne są modele od 140 do 2990 mm, rozdzielczości: od 5 do 75 mm, wykonania wyjść - analogowe, cyfrowe, programowalne oraz zasięgu od 2,5 do 10 m.

Więcej informacji na temat oferty produktów firmy INSTOM uzyskają Państwo, wysyłając zapytanie na adres: handlowy@instom.com.pl

INSTOM sp. z o.o.
www.instom.com.pl