Sygnalizatory panelowe WERMA

| Prezentacje firmowe Artykuły

Sygnalizatory panelowe firmy WERMA cechuje nowoczesny design idący w parze z wysoką jakością wykonania oraz niezawodnością działania. W ofercie firmy znajdują się sygnalizatory optyczne, akustyczne oraz optyczno-akustyczne przeznaczone do montażu tablicowego w otworach o średnicach 20,5 mm (M20x1,5), 22,5 mm (M22x1,5) lub 37 mm (PG29).

Sygnalizatory panelowe WERMA

Elementy oferowane są w szerokiej gamie wysokości oraz kształtów kloszy, a ich średnice zewnętrzne mieszczą się w granicach od 29 do 75 mm. Taka różnorodność daje szeroką możliwość dopasowania ich do własnych potrzeb pod kątem doboru efektu świetlnego - do wyboru jest światło ciągłe, migające i błyskowe. Jako źródła światła stosowane są żarówki tradycyjne, żarówki LED oraz światło ksenonowe. W niniejszym artykule pragniemy również przedstawić Państwu inne propozycje z zakresu sygnalizacji takie jak sygnalizatory z rodziny FlexSQUARE.

SERIA 450 Z POTWIERDZENIEM

Sygnalizatory serii 450 (Fot. 1) wyróżniają się na tle konkurencji nietypową zasadą działania. W momencie, gdy urządzenie zostanie aktywowane, sygnalizator zaczyna świecić światłem ciągłym oraz emitować sygnał akustyczny (brzęczyk). Po dotknięciu frontu obudowy sygnalizatora, sygnał akustyczny zostaje wyciszony a urządzenie emituje jedynie światło. Urządzenie ma wyjście przekaźnikowe wystawiające sygnał potwierdzenia wyciszenia czyli potwierdzenia obecności obsługi.

Sygnalizator wygasza się całkowicie, gdy sygnał aktywujący go przestanie być nadawany. Urządzenie idealnie sprawdza się w aplikacjach, gdzie wymagana jest lokalna sygnalizacja stanów niebezpiecznych wraz z potwierdzeniem, czyli np. na portierniach czy pokojach dyspozytorów. Sygnalizator ma średnicę zewnętrzną 50 mm i jest przeznaczony do montażu w otworze o średnicy 22,5 mm (M22).

Rys. 1. Sygnalizator serii 450

Rys. 2. Sygnalizatory serii 239

Rys. 3. Sygnalizatory serii 239

SERIA 239 I 816 MULTICOLOR

Firma WERMA ma również sposób na rozwiązanie problemów z sygnalizowaniem różnych stanów urządzenia za pomocą jednego sygnalizatora, oferując urządzenia wersji multicolor. Firma posiada w swojej ofercie sygnalizator panelowy serii 239 o średnicy zewnętrznej 50 mm do montażu w otworze o średnicy 22,5 mm (M22) oraz sygnalizator serii 816 przeznaczony do uniwersalnego montażu (szafy sterownicze, panele sterownicze, montaż na rurze) o średnicy zewnętrznej 75 mm do montażu w otworze o średnicy 37 mm (PG29).

Sygnalizator serii 239 ma do wyboru transparentny (niski 22 mm, fot. 2) lub mleczny (wysoki 32 mm, fot. 3) klosz i może emitować pięć różnych kolorów. Sygnalizator serii 816 pozwala na wygenerowanie siedmiu kolorów (fot. 4) i również jest dostępny w wersji z transparentnym lub mlecznym kloszem. Klosz serii 816 jest wykonany z mocnego poliwęglanu i wykazuje odporność na uderzenia rzędu 20 J wg normy EN60079-0. Dzięki temu urządzenie znajduje często zastosowanie w aplikacjach narażonych na wandalizm.

Efekt zmiany koloru uzyskuje się przez podawanie w odpowiedniej kombinacji plusa zasilania 24 V na wejścia sygnalizatora (kodowanie binarne).

Fot. 4. Kolory sygnalizatora 816 multicolor

Fot. 5. Micro sygnalizator z lampką ksenonową

MICRO SYGNALIZATORY SERII 230/231/232

Sygnalizatory rodziny micro charakteryzują się bardzo małymi wymiarami. Ich średnica zewnętrzna wynosi zaledwie 29 mm, a montować je można w otworach o średnicy 20,5 mm (M20). Mogą one emitować światło stałe lub błyskowe. Efekt błysku uzyskuje się za pomocą lampki ksenonowej, której wykorzystanie w tak małym urządzeniu jest możliwe dzięki zastosowaniu niewielkiej obudowy, w której mieści się kondensator (fot. 5). Urządzenia tej serii idealnie sprawdzą się m.in. do wskazywania stanu zadziałania danego urządzenia, np. przycisku zatrzymania awaryjnego (fot. 6) lub wyłącznika krańcowego.

FLEXSQUARE

Ciekawe możliwości dają również urządzenia z rodziny FlexSQUARE, na którą składają się sygnalizatory optyczne serii 853 oraz sygnalizator głosowy serii 153. Cechą charakterystyczną rodziny FlexSQUARE jest kwadratowy kształt urządzeń, co pozwala na tworzenie za ich pomocą różnych zestawień i plansz sygnalizacyjnych (fot. 7).

Użytkownik ma również do wyboru kilka efektów świetlnych takich jak: światło ciągłe, światło z podwójnym błyskiem oraz światło EVS, czyli emisja błysków o nieregularnych częstotliwościach. Dostępna jest również wersja multicolor sygnalizatora 853 pozwlająca na wygenerowanie siedmiu różnych kolorów.

Fot. 6. Micro sygnalizator zamontowany na obudowie przycisku awaryjnego

Fot. 7. Przykładowa konfiguracja sygnalizatorów FlexSQUARE

Całości dopełnia sygnalizator serii 153, odpowiadający wyglądem sygnalizatorom 853, pozwalający na wyemitowanie jednego z ośmiu różnych tonów dźwięku o natężeniu aż 105 dB.

POZOSTAŁE PRODUKTY

Opisane w tym artykule sygnalizatory firmy WERMA stanowią jedynie ułamek szerokiej gamy produktów oferowanych przez firmę WERMA oraz spółkę INSTOM. Więcej informacji na temat oferty produktów firmy INSTOM znajdą Państwo pod adresem: handlowy@instom.com.pl

INSTOM sp. z o.o.
www.instom.com.pl