Bez przestojów i opóźnień. Innowacyjny system WIN firmy WERMA

| Prezentacje firmowe Artykuły

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa branży przemysłowej kładą mocny nacisk na optymalizację procesów produkcyjnych poprzez automatyzację i stosowanie systemów nadzoru produkcji. Jedne z największych problemów, z którymi borykają się zakłady przemysłowe, to przestoje i awarie maszyn. Sposobem na ograniczenie negatywnych skutków tych zjawisk jest szybka diagnoza problemu i natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań. Dzięki badaniom nad technikami lean production firma WERMA oferuje wsparcie dla firm w postaci autorskiego systemu WIN.

Bez przestojów i opóźnień. Innowacyjny system WIN firmy WERMA

KLUCZEM JEST ORGANIZACJA

Idealnym rozwiązaniem optymalizacyjnym dla procesów technologicznych jest zastosowanie odpowiedniego HMI (Human-Machine Interface), czyli zespołu urządzeń i oprogramowania, dzięki którym człowiek może odbierać klarowne sygnały dotyczące pracy i stanu danego urządzenia technologicznego. WERMA dostarcza klientom technologię stosowaną przy wdrażaniu technik lean production, czyli metod efektywnego zarządzania produkcją, których celem jest ograniczenie marnotrawstwa oraz zwiększenie wydajności pracy.

INNOWACYJNOŚĆ SYSTEMU WIN

Jest to tani i łatwy w instalacji bezprzewodowy system monitorowania i sterowania, który może być zastosowany praktycznie w każdej maszynie i urządzeniu, niezależnie od jego wieku, konstrukcji i stopnia automatyzacji. WIN (Wireless Information Network) łączy w sobie technologię kolumn sygnalizacyjnych z technologią bezprzewodowej transmisji danych, dając przy tym możliwość archiwizacji dzięki funkcjonalnemu oprogramowaniu MDC (Machine Data Collection).

System ten składa się z modułów WIN slave podłączanych do kolumn sygnalizacyjnych KombiSign oraz modułu WIN master, który umożliwia monitorowanie danych z 50 stanowisk roboczych, z których każde może wysyłać do 8 sygnałów jednocześnie.

WIN master może zostać podłączony za pomocą złącza USB lub kabla Ethernet do komputera PC lub serwera znajdującego się w znacznej odległości od monitorowanych urządzeń. Zasięg działania systemu WIN zwiększa się wraz ze wzrostem jego elementów składowych, ponieważ każdy moduł WIN slave może pracować jako przekaźnik sygnału (repeater).

Dostępna jest również wersja systemu WIN performance, która oferuje szereg dodatkowych funkcji, m.in. moduł licznika, który daje możliwość kontrolowania ilości produkowanych elementów, czy moduł produktywności, który pozwala przeanalizować efektywność dla pojedynczej maszyny lub całego zakładu podczas różnych okresów pracy np. nocnej zmiany.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z ZASTOSOWANIA SYSTEMU WIN

W rozbudowanych halach produkcyjnych trudno jest uzyskać kompleksowy przegląd wizualny stanu pracy maszyn. Jest to spowodowane m.in. tym, że maszyny zasłaniają się wzajemnie lub hali panują inne warunki ograniczające widoczność, np. silne nasłonecznienie. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie system WIN.

Na jednym ekranie można przedstawić aktualny status wszystkich kluczowych maszyn i procesów. Olbrzymią zaletą jest tutaj kompatybilność ze wszystkimi maszynami bez względu na ich wiek i stan techniczny. System WIN może być w prosty i tani sposób zaadaptowany do już istniejących instalacji.

Innym atutem systemu WIN jest bezprzewodowa praca, co eliminuje problem z instalacją przewodów i przyśpiesza wdrożenie.

Mocnym punktem systemu WIN jest intuicyjne oprogramowanie, które nie wymaga licencji, dzięki czemu możliwe jest udostępnienie informacji w nim zawartych dowolnej liczbie użytkowników.

A teraz wyobraź sobie, że jesteś na ważnym spotkaniu lub w delegacji, daleko od swojej firmy. W tym czasie nastąpiła awaria jednej z maszyn. Nagle otrzymujesz powiadomienie o nowej wiadomości w skrzynce e-mail. Okazuje się, że to system WIN wysłał powiadomienie o awarii, a dzięki temu masz szansę szybko zareagować i zminimalizować straty związane z tym zdarzeniem. Niskie koszty wdrożenia i eksploatacji powodują, że system WIN może spłacić się po krótkim czasie.

System WERMA WIN ma wiele wdrożeń referencyjnych. Przyczynił się do poprawy produktywności m.in.: w branży motoryzacyjnej - firmy: Continental, TRW, w branży farmaceutycznej - firma Teva Limited UK, czy w logistyce magazynowej - magazyny spedycyjne firmy Amazon.

KOMBISIGN 40

Uniwersalnym elementem informującym o statusie dowolnej maszyny jest modułowa kolumna sygnalizacyjna firmy WERMA, do której można łatwo podłączyć nadajnik systemu WIN.

Seria kolumn sygnalizacyjnych KombiSIGN40 prezentuje nowatorskie podejście w kwestii sygnalizacji optyczno-akustycznej. Każda kolumna może składać się z maksymalnie 5 modułów, które stanowią: lampy LED, syreny akustyczne oraz moduły systemu WIN, w dowolnej określonej przez użytkownika konfiguracji. Dostępna jest też szeroka gama akcesoriów montażowych.

W serii KombiSIGN40 firma WERMA oferuje nowe rozwiązania technologiczne, tj. moduł optyczny łączący światło ciągłe ze światłem migającym - TwinLight oraz technologię TwinFlash łączącą w jednym module światło błyskowe ze światłem o zwiększonej widoczności EVS (losowa sekwencja sygnałów świetlnych).

Dodatkową zaletą kolumn sygnalizacyjnych KombiSIGN 40 jest możliwość zastosowania ich w środowiskach, w których panują ciężkie warunki pracy dzięki wysokiemu stopniowi ochronności IP66 oraz możliwości pracy w szerokim zakresie temperatur (od -30°C do +60°C).

DESIGN I FUNKCJONALNOŚĆ

Popyt na nowoczesny i stylowy design wzrasta także na rynku technologii przemysłowych i sygnalizacyjnych. Firma WERMA stawia nie tylko na funkcjonalność swoich produktów, ale również przywiązuje wagę do ich walorów estetycznych. Obok wersji kolumn ClassicLook (czarne obudowy, kolorowe klosze) oferuje wersję DesignLook (srebrne obudowy, przezroczyste klosze).

Jeśli sygnał świetlny nie jest nadawany, kolumna w wersji DesignLook pozostaje niemalże niewidoczna, wtapiając się idealnie w tło dzięki swej częściowej transparentności. Kolumny te idealnie wkomponują się w środowisko, w którym np. pracują maszyny o konstrukcji opartej na profilach aluminiowych oraz doskonale sprawdzą się w miejscach silnie nasłonecznionych.

POZOSTAŁE PRODUKTY

Opisane w tym artykule produkty stanowią jedynie ułamek szerokiej gamy produktów oferowanych przez firmę WERMA Signaltechnik oraz spółkę INS-TOM, która od 22 lat jest wyłącznym przedstawicielem tej firmy w Polsce.

Więcej informacji na temat oferty produktów firmy INS-TOM Sp. z o.o. znajdą Państwo, kontaktując się z jej przedstawicielem pod adresem: cezary.florczak@instom.com.pl.

INS-TOM Sp. z o.o.
www.instom.com.pl