Podsumowanie targów SPS 2016 w Norymberdze - firma INS-TOM

| Technika

Podczas tegorocznej edycji targów automatyki SPS IPC Drives w Norymberdze, wystawiali się europejscy producenci, których przedsiębiorstwo INS-TOM jest wyłącznym przedstawicielem na Polskę. Na targach zostały zaprezentowane interesujące nowości produktowe, których część opisujemy w artykule.

Podsumowanie targów SPS 2016 w Norymberdze - firma INS-TOM

Ciągły rozwój technologiczny pozwala na wprowadzenie znaczących ulepszeń do produktów, dzięki czemu urządzenia stają się wydajniejsze i bardziej przyjazne użytkownikowi. W tym artykule pragniemy Państwu przedstawić wybrane nowości produktowe firm: WERMA, Pizzato, ReeR oraz Gamma System.

WERMA - KOMBISIGN 72

Fot. 1. Kolumny sygnalizacyjne KombiSIGN 72

Europejski lider technologii sygnalizacji - niemiecka firma WERMA Signaltechnik, zaprezentowała nową rodzinę modułowych kolumn sygnalizacyjnych KombiSIGN 72. Nowa seria to rozwinięcie i ulepszenie technologiczne serii KombiSIGN 71. Dzięki zastosowaniu soczewek OmniVIEW oraz nowych diod LED uzyskano znaczną poprawę jasności i jednorodności świecenia modułów optycznych.

Moduły KombiSIGN 72 zapewniają doskonałą widoczność niezależnie od kąta patrzenia obserwatora. Jest to o tyle istotne że często dobrze widoczny sygnalizator patrząc na wprost, może dawać kiepski efekt wizualny gdy zostanie zamontowany na pewnej wysokości. Nowe moduły oferowane są w dwóch opcjach: TwinLight i TwinFlash.

Moduły TwinLight emitują światło stałe lub migające, efekt jest ustawiany za pomocą wewnętrznego mikroprzełącznika. Moduły TwinFLASH emitują światło błyskowe, przy czym błyski mogą być emitowane ze stałą bądź zmienną częstotliwością. Jest to również ustalane wewnętrznym mikroprzełącznikiem.

Nowa seria dostępna jest w standardowym kolorze czarnym oraz także w kolorze szarym. Kolumny serii KombiSIGN 72 można również zintegrować w ramach bezprzewodowego systemu gromadzenia danych i optymalizacji produkcji WIN/Smart Monitor. Jedną z największych zalet kolumn rodziny KombiSIGN 72 jest to, że są one kompatybilne ze wszystkimi akcesoriami oraz uchwytami montażowymi przeznaczonymi dla kolumn serii 71.

Oznacza to, że przechodząc na nowe kolumny sygnalizacyjne mamy szeroką gamę sprawdzonych akcesoriów umożliwiających dostosowanie kolumn sygnalizacyjnych do wymaganych warunków.

WERMA - IO-LINK I SMART MONITOR

Kolejną nowością zaprezentowaną przez firmę WERMA jest zaimplementowanie interfejsu IO-Link do modułowych kolumn sygnalizacyjnych KombiSIGN 40. IO LINK pozwala modyfikować parametry kolumny oraz określać rodzaj wyświetlanej przez nie informacji zdalnie, za pomocą sterownika PLC. IO-Link wpisuje się w ramy koncepcji Przemysłu 4.0 realizującej się na naszych oczach.

WERMA kontynuuje rozwój technologii stosowanych w obszarze systemów optymalizacji produkcji. System WERMA WIN zmienia nazwę na Smart Monitor. Producent zapowiada sukcesywne wzbogacanie funkcjonalności i możliwość dołączania kolejnych urządzeń sygnalizacyjnych.

Na targach zaprezentowano nowy ulepszony panel sterujący SmartBOX, który będzie stosowany w systemach przywołania i sygnalizacji ANDON oraz Smart Monitor. Zastąpi on stary panel AndonBOX.

PIZZATO - NS RFID

Fot. 2. Wyłącznik bezpieczeństwa NS RFID

Od pewnego czasu na rynku automatyki obserwuje się trend szerszego zastosowania technologii RFID w systemach bezpieczeństwa maszyn. Technologia RFID ze względu na unikalność kodowania znaczników pozwala konstruować urządzenia o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa Za tym trendem podąża również firma Pizzato znany i ceniony włoski producent wyłączników i modułów bezpieczeństwa.

Na targach w Norymberdze firma Pizzato zaprezentowała nowy elektromagnetyczny wyłącznik bezpieczeństwa z solenoidem serii NS, wykorzystujący technologię RFID. Wyłączniki serii NS łączą w sobie ponad trzydziestoletnią wiedzę i doświadczenie firmy Pizzato w konstrukcji urządzeń przełączających z nowoczesną technologią i obowiązującymi normami dla rygli w najwyższej klasie bezpieczeństwa.

Obudowa wyłączników wykonana jest z technopolimeru, co pozwala zachować dobrą wytrzymałość przy korzystnej cenie produktu. Główne cechy wyłączników serii NS to: unikalne kodowanie kluczy dzięki technologii RFID, zapewnienie najwyższej kategorii bezpieczeństwa Ple+SIL 3 oraz stopnia ochrony IP67/IP69K.

Duży otwór centrujący oraz obrotowa głowica znacznie ułatwiają odpowiedni montaż mechaniczny. Wyłączniki serii NS można łączyć szeregowo dzięki czemu świetnie nadają się do zabezpieczenia maszyn posiadających wiele drzwi wygrodzeń bezpieczeństwa lub osłon.

PIZZATO - EROUND JOYSTICK

Fot. 3. Joysticki E2 MA

Kolejnym nowym produktem zaprezentowanym przez Pizzato w Norymberdze są nowe joysticki, które stanowią uzupełnienie linii Eround obejmującej wyposażenie paneli sterowniczych. Joysticki E2 MA łączą w sobie najbardziej pożądane na rynku cechy. Urządzenia dostępne są w dwóch wielkościach: 55mm oraz 45mm.

Mogą zostać wyposażone w blokadę zapobiegającą przypadkowemu wysterowaniu drążka. Dostępne są wersje manipulatorów operujących w dwóch jak i czterech kierunkach.

Elastyczny mieszek drążka został wykonany z jednoczęściowego, bezszwowego kawałka gumy, które zapewnia brak jakichkolwiek niepożądanych otworów lub szczelin. Dzięki temu rozwiązaniu urządzenia przeszły pomyślnie testy dla zapewnienia poziomu ochrony IP67 oraz IP69K. Oznacza to, że joysticki E2 MA idealnie nadają się do zastosowań w ciężkich warunkach pracy, np. do zastosowań morskich.

REER - SAFEGATE

Fot. 4. Kurtyna świetlna SafeGate

Firma ReeR zaprezentowała nową kurtynę świetlną SafeGate. Produkt ten jest udoskonalonym odpowiednikiem kurtyn serii Janus, stosowanych głownie w systemach transportu i paletyzacji. Kurtyny SafeGate mają możliwość częściowego programowania parametrów za pomocą komputera PC, mają zaimplementowane funkcje mutingu oraz blankingu.

Opcjonalnie kurtyny mogą być wyposażone w lampę sygnalizującą fazę mutingu zamontowaną w górnej zaślepce profila kurtyny. W opcję dostępne będą również ramiona z zamontowanymi fabrycznie optycznymi czujnikami mutingu. Kurtyny SafeGate będą dostępne komercyjnie od kwietnia 2017 roku.

GAMMA SYSTEM - SRC

Włoski producent naciskowych urządzeń bezpieczeństwa - firma Gamma System powróciła na targi SPS po kilkuletniej nieobecności, także pokazując nowe produkty. Gamma System zaprezentowała nowy model listew naciskowych dedykowany szczególne do bram przesuwnych i segmentowych.

Jest to bardzo interesujący rynek, gdyż obecne regulacje unijne nie pozwalają na stosowanie pneumatycznych czujników nacisku powszechnych w aplikacjach bram i drzwi przesuwnych. W to miejsce wchodzą listwy naciskowe działające na zasadzie elementów stykowych wraz z odpowiednim modułem bezpieczeństwa.

Pokazano również nowe powłoki wykończenia zderzaków naciskowych bezpieczeństwa odporne na pracę w warunkach mokrych i na udary mechaniczne. Gamma System wprowadza również do swojej oferty bezprzewodowy sterownik radiowy SRC, który pozwala na montaż naciskowych urządzeń bezpieczeństwa w miejscach, w których poprowadzenie okablowania jest kłopotliwe.

Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się m.in. jako zabezpieczenie bram przesuwnych, gdzie listwa zamontowana na krawędzi przęsła bramy może wysyłać bezprzewodowo informacje do odbiornika zlokalizowanego przy napędzie.

POZOSTAŁE PRODUKTY

Opisane w tym artykule produkty stanowią jedynie ułamek szerokiej gamy produktów oferowanych przez firmy WERMA Signaltechnik, Pizzato, ReeR, Gamma System oraz spółkę INS-TOM.

Więcej informacji na temat oferty produktów firmy INS-TOM uzyskają Państwo kontaktując się pod adresem: cezary.florczak@instom.com.pl

INS-TOM Sp. z o.o.
www.instom.com.pl

Zobacz również