Wyłączniki zawiasowe Pizzato serii HP i HX

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Pizzato posiada w swojej ofercie wyłączniki zawiasowe, które łączą w sobie funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz estetyczny design. Wyłącznik bezpieczeństwa jest ukryty w mechanicznym zawiasie, co sprawia, że urządzenie świetnie się prezentuje, a zabezpieczenie ciężej obejść. Dzięki montażowi bez widocznych śrub wyłącznik idealnie wkomponuje się w konstrukcje nowocześnie wyglądających maszyn. Dostępne są również czysto mechaniczne zawiasy, które pełnią funkcję wspomagającą wyłącznik w przypadku drzwi i osłon o dużych rozmiarach (np. 800×1600 mm lub 1000×2500 mm).

Wyłączniki zawiasowe Pizzato serii HP i HX

REGULACJA PUNKTU PRACY I KĄTA ZADZIAŁANIA

Punkt pracy wyłącznika można dostosować za pomocą śrubokrętu płaskiego. Regulacja punktu pracy pozwala poprawnie ustawić wyłącznik w przypadku pracy z nieprecyzyjnie dopasowanymi do siebie osłonami. Po ustawieniu wyłącznika należy zatkać otwór do regulacji zaślepką (VF AC7032).

Na zamówienie dostępne są również wyłączniki zawiasowe o kącie zadziałania, który jest wielokrotnością kąta 15° (np. 45° lub 90°). Zmiana kąta zadziałania nie ma wpływu na maksymalny zakres mechanicznego działania wyłącznika, który wynosi 180°.

Fot. 1. Wyłączniki zawiasowe z wyjściem kablowym z tyłu

Fot. 2. Wyłączniki zawiasowe Pizzato

WYJŚCIA KABLOWE

Wyłączniki zawiasowe serii HP i HX mogą mieć przewód wyprowadzony od góry, od dołu, a także z tyłu wyłącznika. Wyprowadzenie przewodu z tyłu pozytywnie wpływa na estetykę urządzenia ze względu na to, że przewód jest niewidoczny z zewnątrz. Dostępnych jest wiele przewodów oraz złączy, aby jak najlepiej dopasować wyłącznik do stawianych mu wymagań. Dostępne są m.in.: złącza M12, przewody poliuretanowe, przewody PVC, przewody kolejowe i inne.

STOPIEŃ OCHRONY IP67 I IP69K

Wyłączniki zawiasowe Pizzato serii HP i HX pozytywnie przeszły testy zanurzeniowe IP67 wg IEC 60529. Urządzenia mogą osiągnąć również stopień ochrony IP69k, gdy przewody zostaną poprowadzone w peszlu. Urządzenia zostały przetestowane pod względem stopnia ochrony IP69k zgodnie z normą ISO 20653 przy użyciu strumienia wody o ciśnieniu 100 atmosfer i temperaturze 80°C.

Fot. 3. Wyłącznik zawiasowy do drzwi szklanych

Fot. 4. Wyłączniki zawiasowe serii HX

WERSJE DLA OSŁON SZKLANYCH LUB POLIWĘGLANOWYCH

Do montażu na osłonach szklanych lub poliwęglanowych bez ramek dostępne są specjalnie ukształtowane wyłączniki. Szersze ramię zawiasu i odpowiednio rozstawione punkty mocowania zapobiegają powstawaniu pęknięć spowodowanych wierceniem otworów zbyt blisko krawędzi osłony.

WYŁĄCZNIKI ZAWIASOWE SERII HX

Fot. 5. Wyłączniki zawiasowe HX połączone szeregowo

Wyłączniki zawiasowe serii HX są wykonane ze stali nierdzewnej austenitycznej ANSI316L. Sprawdzą się one idealnie w środowiskach, gdzie wymagana jest czystość i higiena oraz wysoka odporność na działanie wody, np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym lub morskim. Wyłączniki serii HX wykonane są z materiałów o zwiększonej grubości oraz wysokiej wytrzymałości mechanicznej.

Wyłącznik jest w stanie wykonać milion cykli operacyjnych bez smarowania przy obciążeniu osiowym wynoszącym nawet do 2000 N oraz obciążeniu promieniowym aż do 600 N. Wyłączniki serii HX mają również laserowo grawerowane oznaczenia, co sprawia, że napisy są trwałe i czytelne.

ELEKTRONICZNY BLOK STYKOWY

Wyłączniki zawiasowe serii HX mogą zostać wyposażone w blok stykowy, który ma elektroniczne monitorowane wyjścia bezpieczeństwa. Wyłączniki z blokiem elektronicznym są wyposażone w cztery diody sygnalizacyjne LED na obudowie. Każda dioda reprezentuje konkretną funkcję wyłącznika zawiasowego, co znacznie ułatwia proces regulacji punktu zadziałania, bo instalator widzi od razu, w którym momencie i przy jakim kącie zaświeci się dioda odpowiadająca funkcji "ACT".

Oprócz diody "ACT" Na obudowie znajdują się również trzy inne diody LED: jedna sygnalizuje stan wejść, druga sygnalizuje stan wyjść, a trzecia sygnalizuje, czy do urządzenia jest doprowadzone napięcie i czy funkcjonuje ono prawidłowo.

Przy łączeniu szeregowym wielu urządzeń diody umożliwiają identyfikację przerw w układzie bezpieczeństwa lub błędów wewnętrznych urządzeń, ponieważ informacja na temat zadziałania wyłącznika wyświetlana jest bezpośrednio przez konkretną diodę bez konieczności identyfikowania sekwencji migania itp.

MAKSYMALNY POZIOM BEZPIECZEŃSTWA

Fot. 6. Wyłącznik zawiasowy z wyjściem kablowym z dołu

Wyłączniki zawiasowe serii HX BEE1 pozwalają stworzyć układ bezpieczeństwa o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa PL e oraz SIL 3 nawet przy zastosowaniu aż 32 urządzeń w połączeniu szeregowym. Aby to osiągnąć, dwa elektroniczne wyjścia bezpieczeństwa OSSD ostatniego urządzenia w szeregu muszą zostać podłączone do odpowiedniego modułu bezpieczeństwa (np. Pizzato CS-AR).

Wyłączniki zawiasowe Pizzato serii HX mogą zostać połączone również z innymi urządzeniami bezpieczeństwa Pizzato. Opcja ta umożliwia stworzenie układu bezpieczeństwa zawierającego różne urządzenia, np. układu bezpieczeństwa łączonego szeregowo, składającego się z wyłączników zawiasowych ze stali nierdzewnej (np. HX BEE1), wyłączników bezpieczeństwa z technologią RFID (np. seria ST), elektrorygli (np. seria NG) przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa PL e SIL 3.

POZOSTAŁE PRODUKTY

Opisane w tym artykule wyłączniki zawiasowe Pizzato HP i HX stanowią jedynie ułamek szerokiej gamy produktów oferowanych przez firmę Pizzato oraz spółkę INS-TOM. Więcej informacji na temat oferty produktów firmy INS-TOM znajdą Państwo pod adresem: handlowy@instom.com.pl

INS-TOM sp. z o.o.
www.instom.com.pl