Czy ogniwa wanadowe będą przełomem w magazynowaniu energii?

| Gospodarka Artykuły

Jednym z największych wyzwań energetyki odnawialnej jest skuteczne magazynowanie wytwarzanej energii. Spółka Renewable Energy Dynamics Technology Ltd. (REDT) otrzymała od brytyjskiego Departamentu Energii i Zmian Klimatu (DECC) wsparcie finansowe w wysokości 3,6 mln funtów, na realizację projektu zbudowania magazynu energii pochodzącej z elektrowni wiatrowej pracującej na szkockiej wyspie Gigha. Do magazynowania zastosowane zostaną ogniwa wanadowe, które mogą zgromadzić nadwyżki energetyczne do 100 kW.

Czy ogniwa wanadowe będą przełomem w magazynowaniu energii?

Projekt firmy REDT przewiduje budowę baterii o pojemności około 75 tys. litrów kwasu siarkowego, w których wanad pełni funkcję utleniacza. Baterie te będzie można wielokrotnie wykorzystywać. Akumulatory będą mogły pracować nawet przez 20 lat i wytrzymają ponad 10 tys. cykli ładowania i rozładowania. Ich zaletą jest też bardzo wysoka efektywność - pozwalają na odzyskanie do 80% magazynowanej energii.

Wdrażana przez REDT technologia ogniw wanadowych ma urzeczywistnić uniezależnienie wytwarzania energii od warunków pogodowych. Celem Szkocji jest pozyskiwanie ze źródeł odnawialnych 100% energii już w 2020 roku. Turbiny wiatrowe elektrowni z wyspy Gigha produkują nadwyżki energii, których bez możliwości magazynowania nie można w całości przesłać poza wyspę - obecnie są one tracone.

Ostatecznym celem projektu REDT jest wprowadzenie na wyspie skutecznego i taniego zarządzania energią także podczas ewentualnej awarii sieci oraz wzrost dochodów wyspy dzięki produkcji nadwyżek energii pozyskiwanej z wiatraków i fotowoltaiki.

Partnerami projektu są: Scottish and Southern Energy - Dystrybucja Zasilania (SSE), EA Technology Ltd., Wspólnota Energetyczna Szkocji (CES) oraz Gigha Green Power Ltd. (GGPL).

źródło: energia-pl.pl, ekonomia.rp.pl