Prognoza dla rynku ogniw paliwowych

| Gospodarka Artykuły

Według MarketsandMarkets sprzedaż ogniw paliwowych w latach 2010 – 2016 wzrośnie z 0,14 mln sztuk o łącznej mocy 240 MW do 10 mln sztuk o całkowitej mocy 3,76 GW. W rezultacie wartość globalnego rynku tych urządzeń zwiększy się w tym okresie z 240 mln dol. do1,6 mld dol., średnio o 17,6% rocznie. W 2016 roku ich największym rynkiem zbytu będzie Ameryka Północna (37% całego rynku), najszybciej popyt na te komponenty wzrośnie natomiast w Japonii (z 14% całego rynku w 2009 do 26% w 2016).

Prognoza dla rynku ogniw paliwowych

Na szybki wzrost rynku ogniw paliwowych wpływa kilka czynników. Są przede wszystkim ich zalety - m.in. większa pojemność w porównaniu do innych technologii oraz możliwość magazynowania energii dostarczanej nieregularnie z odnawialnych źródeł, na przykład z elektrowni wiatrowych lub słonecznych. Poza tym istotne jest wsparcie prywatnych inwestorów oraz dotacje rządowe, dzięki którym możliwe jest prowadzenie badań nad tymi urządzeniami i w efekcie wdrożenie ich do produkcji.

To ostatnie jest największym wyzwaniem, dlatego w przypadku niektórych zastosowań nastąpiło stosunkowo niedawno. Na przykład dopiero w 2008 skomercjalizowano produkcję wykorzystującego ogniwa paliwowe zasilania zapasowego dla telekomunikacji, a w 2010 systemów kogeneracji oraz pomocniczych jednostek mocy tego typu.

Kolejnym etapem będzie wprowadzenie do masowej produkcji pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi, co ma nastąpić w 2015. Będzie to możliwe, o ile uda się zredukować ich koszty do wartości konkurencyjnej w stosunku do kosztów eksploatacji silników spalinowych.

JM