Rynek silników skokowych w dół o 3,9%

| Gospodarka Artykuły

Światowy rynek silników skokowych wykorzystywanych w przemyśle, z którego dochody w 2008 oszacowano na 987,1mln dol., jeszcze rok temu notował stabilny wzrost, napędzany głównie przez branżę medyczną, spożywczą i tytoniową.

Rynek silników skokowych w dół o 3,9%

Jednak począwszy od trzeciego kwartału 2008 przez całą pierwszą połowę roku bieżącego w wielu segmentach rynku nastąpiło znaczne spowolnienie spowodowane globalną recesją. W rezultacie rynek silników skokowych według ostatnich prognoz analityków z IMS Research zmniejszy się w tym roku o 3,9%.

Jako przyczyny wymieniane są m.in. spodziewane ograniczenia produkcji maszyn oraz spadek produktu krajowego brutto w poszczególnych krajach. W mniejszym stopniu na pogorszenie sytuacji wpływają także problemy ze zdobywaniem kapitału w związku z trudną sytuacją na rynku kredytów.

Jednocześnie przedstawiciele IMS Research zapewniają, że prognozowany spadek, w porównaniu z sytuacją na rynkach innych produktów automatyki przemysłowej także dotkniętych kryzysem, będzie stosunkowo niewielki, tym bardziej że lekka poprawia nastąpi prawdopodobnie już w 2010 roku. Spowolnienie gospodarcze zdaniem ekspertów z IMS Research szczególnie wpłynie na europejski rynek silników skokowych.

Dzięki obecności licznych producentów maszyn na terenie Europy Zachodniej stanowi on jedną trzecią całego globalnego rynku pod względem dochodów, jednak w tym roku w związku z recesją w tym regionie prognozowany jest 2% spadek. Poza Europą problemy możliwe są także na rynku japońskim oraz amerykańskim, które również mają spory udział w całkowitym rynku silników skokowych ze względu na obecność w tych rejonach wielu dostawców tych urządzeń oraz ich odbiorców z branży półprzewodników oraz medycznej.

Analitycy przewidują 4,2% zmniejszenie rynku amerykańskiego oraz 6,7% spadek na rynku japońskim. Spełnienie tych prognoz w dużym stopniu będzie uzależnione od powodzenia rządowych programów realizowanych w tych regionach, których celem jest pobudzenie rynku w czasie kryzysu.