Raport o zastosowaniu ogniw paliwowych dla urządzeń przenośnych
| Gospodarka ArtykułyFirma Pike Research, która zajmuje się analizą rynków związanych z ekologicznymi technologiami, opublikowała raport „Fuel Cells for Portable Power Applications”.
Zestawienie dogłębnie prezentuje obecny stan rynku ogniw paliwowych, aplikacje, zagadnienia technologiczne (stan wiedzy), analizę potencjalnych rynków zbytu dla ogniw paliwowych, przegląd producentów oraz, co najważniejsze, prognozy rozwoju rynku na następne 8 lat. Ogniwa paliwowe mają tę zaletę, że są w stanie przełamać bariery, jakie ograniczają dzisiejsze technologie przenośnych źródeł energii.
Są wysoko wydajne energetycznie i cechują się dłuższym (w porównaniu do konwencjonalnych baterii) czasem życia. Można z nich tworzyć hybrydowe systemy zasilania np. łącząc z ogniwami słonecznymi. Pomimo tych wszystkich zalet, komercjalizacja ogniw słonecznych była wielokrotnie odwlekana. Powodem był brak rynku, który gwarantowałby pełne sukcesu wdrożenie technologii. Jednym z głównych wniosków, jaki wysnuli autorzy raportu jest zbliżająca się mikrosegmentacja rynku ogniw paliwowych.
Oznacza to, że ogniwa nie będą ukierunkowane tylko na jeden typ zastosowań i dla jednego rynku. Bardziej prawdopodobny, według analityków, jest scenariusz, w którym ogniwa paliwowe mają wiele, często niszowych zastosowań.
Kluczem sukcesu adaptacji tej nowej technologii jest elastyczność. Producenci powinni wyjść naprzeciw potrzebom i wymogom klientów, którzy poszukują niezawodnych, długotrwałych i ekologicznych przenośnych źródeł energii. Analitycy z Pike Research twierdzą, że rodzaj aplikacji ogniw będzie w dużej mierze zależał od ich mocy.
I tak ogniwa dysponujące mocą maksymalnie 20 W przeznaczone będą dla zabawek, elektroniki użytkowej, małych urządzeń i zdalnych sensorów. Te o mocy 20-100 W znajdą zastosowania w urządzeniach medycznych i wojskowych. Ogniwa do 500 W nadawać się będą do zasilania pojazdów bezzałogowych oraz narzędzi elektrycznych. Moc poniżej 2kW wystarczy do zasilania pojazdów wodnych, pomocniczych systemów zasilania oraz samochodów spalinowych. Największe ogniwa o mocy do 7kW będą wykorzystywane np. w wózkach widłowych.