Volkswagen uruchomi w Polsce nową fabrykę samochodów

Jak donosi Reuters, według źródeł zaznajomionych ze sprawą Volkswagen rozważa wybudowanie w Polsce fabryki, w której montowane będą samochody dostawcze Crafter. To dobra informacja również dla firm z sektora automatyki, dla których produkcja samochodów i części do nich, stanowi istotny - choć w ostatnich latach cechujący się gorszą koniunkturą - rynek. Jak pisze Puls Biznesu, jest to inwestycja warta 1 mld euro, dzięki której powstanie 3 tys. miejsc pracy, a produkcja może sięgnąć 100 tys. pojazdów.

Posłuchaj
00:00

O inwestycji w montownię samochodów mówił wicepremier Janusz Piechociński. Jej oficjalne ogłoszenie ma nastąpić jeszcze w grudniu. Wiosną 2013 r. VW poszukując lokalizacji nowej fabryki brał pod uwagę Polskę i Turcję. Chodziło o zakład produkujący auta LCV (Light Commercial Vehicles), czyli pojazdy o masie do 3,5 tony. Nie jest wykluczone, że niemiecki koncern mógłby przenieść do Polski produkcję aut osobowych. Spowodowałoby to jednak konieczność zamknięcia niektórych fabryk w Niemczech.

Umiejscowienie produkcji Craftera w Polsce wymaga zgody rady nadzorczej Volkswagena, w której równą liczbę miejsc zajmują przedstawiciele pracowników i właścicieli. Reuters uważa, że ewentualna decyzja negatywna jest mało prawdopodobna, gdyż w listopadzie rada zatwierdziła wydatki na niemieckie fabryki VW w wysokości niemal 40 mld euro. Celem tych inwestycji jest pokonanie Toyoty i General Motors, i zdobycie w roku 2018 pozycji największego producenta samochodów na świecie.

Według kolońskiego instytutu ekonomicznego IW, przypadające na jednego pracownika koszty pracy w przemyśle w Polsce wynoszą 6,65 euro na godzinę, czyli blisko 6-krotnie mniej niż w Niemczech, gdzie osiągają 36,98 euro.

źródło: Reuters, Puls Biznesu

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Pomiary
Testy nowego sposobu detekcji uszkodzeń kabli
Aktualności
Firma Unilever rozbudowuje bydgoską fabrykę
Aktualności
Cyfryzacja w projektowaniu i prefabrykacji szaf sterowniczych - II edycja konferencji Smart Engineering and Production
Pomiary
Matrix 220 XAI - Ultimate DPM z najszybszą automatyczną konfiguracją w historii
Aktualności
Światowy rynek sprężarek śrubowych
Przemysł 4.0
Innowacje, technologie i maszyny na targach ITM INDUSTRY EUROPE
Powiązane treści
Polskie fabryki samochodów produkują coraz więcej
We Wrześni, za ponad 800 mln euro, powstanie fabryka Volkswagena
Volkswagen zbuduje pod Poznaniem fabrykę
Przemysł motoryzacyjny w Polsce - raport
Trwa rozbudowa zakładu Volkswagen Motor Polska

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów