Volkswagen uruchomi w Polsce nową fabrykę samochodów

Jak donosi Reuters, według źródeł zaznajomionych ze sprawą Volkswagen rozważa wybudowanie w Polsce fabryki, w której montowane będą samochody dostawcze Crafter. To dobra informacja również dla firm z sektora automatyki, dla których produkcja samochodów i części do nich, stanowi istotny - choć w ostatnich latach cechujący się gorszą koniunkturą - rynek. Jak pisze Puls Biznesu, jest to inwestycja warta 1 mld euro, dzięki której powstanie 3 tys. miejsc pracy, a produkcja może sięgnąć 100 tys. pojazdów.

Posłuchaj
00:00

O inwestycji w montownię samochodów mówił wicepremier Janusz Piechociński. Jej oficjalne ogłoszenie ma nastąpić jeszcze w grudniu. Wiosną 2013 r. VW poszukując lokalizacji nowej fabryki brał pod uwagę Polskę i Turcję. Chodziło o zakład produkujący auta LCV (Light Commercial Vehicles), czyli pojazdy o masie do 3,5 tony. Nie jest wykluczone, że niemiecki koncern mógłby przenieść do Polski produkcję aut osobowych. Spowodowałoby to jednak konieczność zamknięcia niektórych fabryk w Niemczech.

Umiejscowienie produkcji Craftera w Polsce wymaga zgody rady nadzorczej Volkswagena, w której równą liczbę miejsc zajmują przedstawiciele pracowników i właścicieli. Reuters uważa, że ewentualna decyzja negatywna jest mało prawdopodobna, gdyż w listopadzie rada zatwierdziła wydatki na niemieckie fabryki VW w wysokości niemal 40 mld euro. Celem tych inwestycji jest pokonanie Toyoty i General Motors, i zdobycie w roku 2018 pozycji największego producenta samochodów na świecie.

Według kolońskiego instytutu ekonomicznego IW, przypadające na jednego pracownika koszty pracy w przemyśle w Polsce wynoszą 6,65 euro na godzinę, czyli blisko 6-krotnie mniej niż w Niemczech, gdzie osiągają 36,98 euro.

źródło: Reuters, Puls Biznesu

Powiązane treści
Polskie fabryki samochodów produkują coraz więcej
We Wrześni, za ponad 800 mln euro, powstanie fabryka Volkswagena
Volkswagen zbuduje pod Poznaniem fabrykę
Przemysł motoryzacyjny w Polsce - raport
Trwa rozbudowa zakładu Volkswagen Motor Polska
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
Partnerstwo Dassault Systèmes i BoConcept zmieni planowanie przestrzeni i projektowanie wnętrz
Aktualności
Druk 3D w przemyśle lotniczym i kosmicznym
Zasilanie, aparatura nn
Enea buduje magazyn energii
Roboty
Materiały eksploatacyjne do spawania
Roboty
Współpraca ludzi i robotów - czy to dobry kierunek?
Aktualności
Sprzęt do prac leśnych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów