VIII Forum Energetyczne za nami

Forum Energetyczne to spotkanie, które co roku odbywa się w Sopocie i poświęcone jest zagadnieniom związanym z szeroko pojętą tematyką energii. Podczas ostatniego, które odbyło się w dniach 16-18 grudnia, dyskutowano o przyszłości unijnej polityki klimatycznej i energetycznej, integracji infrastruktury, bezpieczeństwie energetycznym, zwiększaniu efektywności energetycznej oraz współpracy krajów regionu Europy Środkowej.

Posłuchaj
00:00

W tegorocznej forum energetycznego edycji uczestniczyło około 800 osób z Polski i z zagranicy: politycy, biznesmeni, eksperci ds. energetyki. Część z dyskusji poświęcona była tematyce inteligentnych sieci oraz inteligentnych miast. Jednym z nich był panel dyskusyjny "Smart Cities: koszty przyszłych korzyści", w którym udział wzięli m.in.: Philip Turner z Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego w Wielkiej Brytanii, Anh Vu, dyrektor ds. Smart Cities w Réseau et Marché de l'Electricité we Francji, a także Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska. Ważnym tematem poruszanym podczas forum były też inteligentne sieci elektroenergetyczne, któremu poświęcony był panel "Smart Grid i inne innowacyjne rozwiązania w energetyce".

- Smart Grid jest głównym elementem w Smart City, szczególnie wspieranym przez Schneider Electric. Łączy ono elektryczność i infrastrukturę IT, integrując wszystkich uczestników rynku energetycznego: producentów, operatorów, konsumentów (zarówno indywidualnych, jak i przemysłowych), aby efektywnie zrównoważyć popyt i dostarczyć coraz bardziej zaawansowane sieci. Do prawidłowego funkcjonowania konieczna jest nieustanna i prawidłowa komunikacja między uczestnikami rynku energii.

Chodzi więc o dostarczanie niezawodnych usług energetycznych przy jednoczesnym obniżaniu kosztów i zwiększeniu efektywności. Rozwiązania Smart Grid wspomagają miasta w zarządzaniu rosnącym popytem na energię elektryczną, łączą odnawialne źródła energii z siecią energetyczną, a także podnoszą standard usług dzięki zwiększonej wydajności sieci oraz zmniejszeniu konsumpcji i ograniczeniu emisji zanieczyszczeń środowiska naturalnego - powiedział podczas spotkania Wojciech Świątek, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Schneider Electric.

Biorący udział w panelu dyskusyjnym zgodzili się, że dla pełnej implementacji smart grid niezbędne są aktualizacja polityki energetycznej państwa, współpraca uczestników rynku oraz zdecydowane działania w zakresie tworzenia rozwiązań legislacyjnych.

źródło: Schneider

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Sterowanie i kontrola - fundamenty automatyki w jeszcze nowszym wydaniu
PLC, HMI, Oprogramowanie
Oprogramowanie GenAI Studio wzmocni rozwój dużych modeli językowych - LLM
Aktualności
Rozwój oświetlenia samolotów
Przemysł 4.0
Dassault Systèmes i Airbus rozszerzają strategiczne partnerstwo
Aktualności
Maszyny do produkcji papieru
Przemysł 4.0
Emerson rozwija DeltaV Mimic: nowa wersja 6.LTS wspiera zaawansowane symulacje cyfrowe
Powiązane treści
Efektywność energetyczna w przemyśle
Prawie 6 mld euro unijnego wsparcia dla projektów energetycznych
100 mld zł na modernizację polskiej energetyki
Opracowano standard dla smart grid
Przyszłość rynku technologii dla smart grid
Inwestycje w technologie smart grid do 2020 przekroczą 80 mld dol.

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów