Prawie 6 mld euro unijnego wsparcia dla projektów energetycznych
| Gospodarka ArtykułyKomisja Europejska przeznaczy 5,85 mld euro na 250 projektów dotyczących infrastruktury energetycznej. Na przyjętej 14 października br. liście kluczowych inwestycji są też przedsięwzięcia energetyczne z Polski. Zdaniem KE, realizacja projektów ułatwi państwom członkowskim zintegrowanie rynków energii oraz pozwoli na zdywersyfikowanie źródeł energii, przyczyniając się do zakończenia energetycznej izolacji niektórych krajów. Zwiększy się też gotowość sieci do przyjęcia większej ilości energii ze źródeł odnawialnych.
Na liście Komisji Europejskiej znalazło się 140 projektów z dziedziny przesyłu i magazynowania energii elektrycznej, około 100 projektów z dziedziny przesyłu gazu, jego magazynowania i LNG, oraz kilka projektów dotyczących ropy naftowej i inteligentnych sieci.
Aby projekt został umieszczony na liście, jego realizacja musiała przynieść znaczne korzyści co najmniej dwóm państwom członkowskim, przyczynić się do integracji rynku i wzrostu konkurencyjności, poprawić bezpieczeństwo dostaw oraz ograniczyć emisję CO2. Komisja zapowiedziała, że będzie monitorować wdrażanie środków w zakresie przyznawania pozwoleń i realizacji projektów. Lista "projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania" (PWZ) będzie aktualizowana co dwa lata w celu uwzględnienia nowych projektów i usunięcia zdezaktualizowanych.
Komisja Europejska uwzględniła wśród wybranych projektów kilkanaście inwestycji z Polski:
- połączenie energetyczne Polska-Litwa,
- połączenie gazowe Polska-Litwa,
- terminal gazowy w Świnoujściu,
- terminal naftowy w Gdańsku,
- elektrownię szczytowo-pompową Młoty,
- linię energetyczną z Plewisk (Polska) do Eisenhüttenstadt (Niemcy),
- linię energetyczną z Krajnika (Polska) do Vierraden (Niemcy),
- rurociąg Adamowo-Brody,
- połączenie gazowe Polska-Czechy,
- połączenie gazowe Polska-Słowacja,
- połączenie gazowe Polska-Dania,
- punkty gazociągu Jamał w Lwówku i Włocławku.
źródło: wnp.pl