Nowe zasady pomocy publicznej na badania i rozwój w UE
| Gospodarka ArtykułyWytyczne Komisji Europejskiej mają pomóc UE dogonić światowych rywali w budowie gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach. Zwiększenie innowacyjności oraz nakładów na badania naukowe i rozwój, to jeden z filarów strategii Europa 2020. Nowe reguły mają ułatwić wzrost wydatków w UE z obecnych 2% PKB do 3% w 2020 roku, czyli do poziomu osiąganego teraz w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Dla Polski wskaźnik ten wynosi w przybliżeniu 0,7% PKB. Przedstawione w pakiecie zasady pomocy publicznej zaczną obowiązywać od 1 lipca 2014 r.
KE w ubiegłym tygodniu przedstawiła dwa dokumenty dotyczące warunków wspierania przez państwo projektów w obszarze innowacyjności. Pierwszy z nich określa zasady, według których pomoc publiczna jest wyłączona z wymogu wcześniejszego informowania o niej (notyfikowania) w celu uzyskania akceptacji KE (rozporządzenie o wyłączeniach grupowych - General Block Exemption Regulation GBER). Drugi zawiera nowe wytyczne dla pomocy publicznej w dziedzinie badań naukowych, rozwoju i innowacji dla tych projektów, które nie podlegają zwolnieniu grupowemu i w związku z tym państwa członkowskie muszą uprzednio powiadomić KE, w ramach procedury notyfikacji, o planowanym udzieleniu pomocy. Komisja będzie podejmować decyzje w sprawie takich projektów czy programów na podstawie zgodności z kryteriami określonymi w tych wytycznych.
KE przedstawiła w pakiecie także trzeci dokument, dotyczący przejrzystości w przyznawaniu pomocy publicznej w ogóle. Wprowadza on wymóg publikowania danych przedsiębiorstw otrzymujących wsparcie większe niż 500 mln euro i szczegóły dotyczące tej pomocy.
Limit dozwolonej bez notyfikacji pomocy publicznej został dwukrotnie zwiększony dla projektów badawczych i wyniesie 40 mln euro dla badań podstawowych, 20 mln dla badań przemysłowych i 15 mln dla badań eksperymentalnych. Dla nowych kategorii pomocy publicznej na infrastrukturę czy klastry innowacyjności limity te wynoszą odpowiednio 20 mln i 7,5 mln euro.
Nowe wytyczne KE bardziej szczegółowo opisują wymóg wykazania niepowodzenia projektu badawczego i wysokiego ryzyka, co jest warunkiem udzielenia pomocy publicznej. Efektem zachęty w postaci pomocy publicznej ma być wypracowanie wartości dodanej, a nie finansowanie działań, które i tak by miały miejsce. Ponadto mniejsze mają być obciążenia administracyjne.
Eksperci gospodarczy pozytywnie wypowiadają się na temat zmian w zasadach pomocy publicznej ogłoszonych przez komisarza do spraw konkurencji Joaquina Almunię. Ich zdaniem powinny one, być może, przewidywać większe zróżnicowanie między sektorami, na przykład pomiędzy technologiami informacyjnymi a biotechnologią oraz dopuszczać większe wsparcie dla dużych firm. Analitycy uważają, że o ile dla mniejszych firm zmiany idą w dobrym kierunku, obniżając koszty administracyjne, ich wpływ na działalność większych przedsiębiorstw może być ograniczony.
źródło: naukawpolsce.pap.pl