Czy powstaną samonaprawiające się sieci energetyczne?

| Gospodarka Artykuły

Firmy ABB i Fortum wykonały w południowej Finlandii pilotażową instalację systemu stanowiącego element przyszłych samonaprawiających się sieci. Dzięki rozwiązaniu ABB, praktycznie wszystkie zwarcia doziemne mogą zostać zlokalizowane. Wcześniej było to niemożliwe. Ostatecznie samonaprawiająca się sieć ma lokalizować miejsce zwarcia, izolować je za pomocą najbliższych wyłączników i przywrócić zasilanie w jej pozostałej części. Wymaga to specjalnej infrastruktury, tj. zasilania wspierającego, automatyki sieci oraz dokładności w lokalizowaniu zwarć.

Czy powstaną samonaprawiające się sieci energetyczne?

Technologia i aplikacje ABB, które wykrywają zwarcia, są obecnie testowane w podstacji Masala. Przekaźniki podstacji zostały wymienione na najnowszą serię z rodziny Relion. Dodatkowo, zautomatyzowana sieć korzysta z komunikacji bezprzewodowej firmy Viola Systems. Testy wykazały, że dzięki rozwiązaniu zintegrowanej automatyki sieci oraz podstacji, większość zwarć w linii elektroenergetycznej może zostać zlokalizowanych i odizolowanych, a zasilanie w krótkim czasie przywrócone do sprawnych części siec.

- Do tej pory nie było możliwe zlokalizowanie w czasie rzeczywistym zwarć doziemnych w odizolowanych sieciach. Takie zwarcia były natomiast lokalizowane poprzez ręczne wyszukiwanie. Jak wykazały próby, nowy system znajduje zwarcia z prawie stuprocentowym prawdopodobieństwem - powiedział Dick Kronman, menedżer ds. rozwoju z ABB. Prawie 70% usterek w sieci dystrybucyjnej jest rezultatem zwarć doziemnych.

Rozwiązanie ABB jest wyjątkowe ze względu na możliwość lokalizowania także krótkich zwarć przemijających, powodowanych przez gałęzie spadające na przewodnik lub dotykające go w wyniku wiatru czy śnieżycy. Zwarciami przemijającymi doziemnymi zajmują się zazwyczaj reklozery - zasilanie jest przerywane na mniej niż pół sekundy i po tym czasie jest automatycznie przywracane. Tam, gdzie urządzenia elektryczne występują w bardzo dużej ilości, takie przerwy w zasilaniu wyrządzają wiele szkód.

Według Dicka Kronmana, sukces prób systemu w Masala to godny uwagi krok w stronę samonaprawiających się sieci energetycznych i dowód, że wdrażanie sieci inteligentnych cały czas trwa. Celem długoterminowym jest zbudowanie systemu, który będzie automatycznie identyfikował miejsce zwarcia, izolował je i przywracał zasilanie poza uszkodzeniem.

System opiera się na standardzie IEC61850, a sieć jest izolowana bez kompensacji ziemnozwarciowej. W kolejnym etapie ABB wraz z firmą Fortum będzie pilotować rozwiązanie dla skompensowanych sieci.

Projekt jest elementem 5-letniego programu badawczego o nazwie "Sieci Inteligentne i Rynek Energii, SGEM", fundowanego przez TEKES - Fińską Agencję Funduszy dla Technologii i Innowacji - i koordynowanego przez CLEEN Oy, inteligentną sieć badań i technologii.

źródło: ABB