ABB wykona podmorskie łącze elektroenergetyczne za 130 mln dolarów

Pozyskane przez ABB zamówienie od firmy Kraftnat Aland AB dotyczy realizacji nowego połączenia elektroenergetycznego między kontynentalną Finlandią a Wyspami Alandzkimi. Niezawodność zapewni technologia HVDC Light. System przesyłowy wysokiego napięcia prądu stałego będzie mógł przewodzić 100 MW energii elektrycznej przy minimalnych stratach na dystansie 158 kilometrów.

Posłuchaj
00:00

Technologia HVDC Light umożliwia podmorski i podziemny przesył energii elektrycznej, oferując wiele korzyści dla środowiska, jak neutralne pola elektromagnetyczne, bezolejowe kable oraz kompaktowe stacje przekształtnikowe. Jest to idealne rozwiązanie dla łączenia odległych źródeł energii, takich jak odnawialne, z siecią na kontynencie, pokonując ograniczenia związane z dystansem oraz niedoskonałości sieci, gwarantując jednocześnie wydajne działanie i minimalne straty.

ABB zaprojektuje, wykona, dostarczy i uruchomi dwie 100 MW, ± 80kV stacje przekształtnikowe HVDC Light, z których jedna stanie w Ytterby na Wyspach Alandzkich, a druga w Naantali w południowo-zachodniej Finlandii. Dwa podmorskie kable 80 kV, każdy o długości 158 km, umożliwią przesył energii elektrycznej. Zgodnie z harmonogramem, podmorskie łącze elektroenergetyczne ma zacząć działać w 2015 roku.

Archipelag Alandzki obecnie otrzymuje energię elektryczną ze Szwecji i lokalnych źródeł odnawialnych za pomocą kabla prądu zmiennego (AC). Działające przy wykorzystaniu paliw kopalnianych urządzenia pomocnicze do wytwarzania energii elektrycznej zostaną wyłączone jak tylko nowe połączenie zacznie funkcjonować.

ABB wynalazła technologię przesyłu HVDC prawie 60 lat temu, posiada rozległe doświadczenie zarówno w tworzeniu nowych instalacji, jak i odnawianiu już działających. Firma zrealizowała ponad 70 projektów HVDC o łącznej zdolności przesyłowej ponad 60 000 MW i pozostaje światowym liderem w tej wysoce efektywnej technologii.

źródło: ABB

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Uruchomiono stację 400/220/110 kV Ołtarzew
Firma ABB wykonała podmorskie połączenie HVDC Light o największej na świecie mocy przesyłowej
Czy powstaną samonaprawiające się sieci energetyczne?
ABB światowym liderem w zakresie falowników fotowoltaicznych
ABB dostarczy za 160 mln dolarów systemy zasilania dla statków wiertniczych
ABB zdobywa warte 110 mln dolarów zamówienie na energetyczne połączenie Litwy i Polski
ABB dostarczy układ zasilania dla budowanego w Świnoujściu gazoportu
ABB otrzymała rekordowe zamówienie od PKP
ABB liderem innowacji w sektorze energetyki

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów