Polska technologia zeroemisyjna do indywidualnej produkcji energii elektrycznej
| Gospodarka ArtykułyUnikatowe polskie urządzenie do produkcji energii elektrycznej z paliw i biopaliw, będące wynalazkiem Grzegorza Wcisło z Małopolskiego Centrum Odnawialnych Źródeł Energii "BioEnergia", otrzymało na wystawie "BRUSSELS INNOVA 2012" jeden ze złotych medali z wyróżnieniem. Z kolei Światowa Organizacja Własności Intelektualnej OMPI przyznała urządzeniu GRAND PRIX.
- Innowacją jest cały zespół rozwiązań: ogniwa paliwowe, reformery oraz innych pomocniczych urządzeń i technologii, które w sumie pozwalają na produkcję energii elektrycznej przy zerowej emisji dwutlenku węgla. Produktem ubocznym, zamiast spalin, jest tu woda. Takie urządzenie, wielkości lodówki, w ciągu kilku lat będzie mógł kupić każdy, kto zechce uniezależnić się od dostaw prądu z sieci - wyjaśniał Grzegorz Wcisło.
Opracowane urządzenia mają docelowo produkować prąd z paliw alkoholowych lub biodiesla, a także z gazu ziemnego. Według wynalazcy cena wytwarzanego w ten sposób prądu elektrycznego będzie stanowiła około 30% obecnej. W tym przypadku nie ma bowiem opłat za przesył, a dodatkowo zielona energia będzie dotowana przez Unię Europejską i użytkownik otrzyma dopłatę do każdej kilowatogodziny.
Obecnie nowa polska technologia zeroemisyjna do indywidualnej produkcji energii elektrycznej nie ma żadnej konkurencji na rynku. Prąd można produkować tylko na prądnicach napędzanych spalinowo, a urządzenia są bardzo drogie. Na etapie poprzedzającym komercjalizację cena wynalazku Grzegorza Wcisło wynosi około 20 tys. zł. Ostateczna cena zależeć będzie od mocy urządzenia. Procedura patentowa jest już realizowana.
Małopolskie Centrum "BioEnergia" zajmuje się technologiami z dziedziny biopaliw, ze szczególnym naciskiem na konstruowanie i produkcję urządzeń unikatowych w skali świata. Zgodnie z ustawą o biopaliwach i biokomponentach ciekłych, w Polsce można legalnie produkować paliwa na cele własne. Mogą to robić m.in. rolnicy lub właściciele flot pojazdów, pod warunkiem, że się zarejestrują i zostaną wpisani na listę wytwórców paliw. Własne paliwo może być wykorzystywane zamiast oleju opałowego na ogrzewanie domu lub szklarni.
źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Grzegorz Wcisło