ABB dostarczy układ zasilania dla budowanego w Świnoujściu gazoportu

| Gospodarka Artykuły

Spółka ABB dostarczy urządzenia, które posłużą do zasilenia terminalu LNG w Świnoujściu. Gazoport ma być zasilany dwiema liniami 110kV z sieci 110kV należącej do firmy ENEA Operator. ABB będzie odpowiedzialna za projekt, montaż i uruchomienie rozdzielni 110kV oraz szaf zabezpieczeń dla rozdzielni 100kV wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

ABB dostarczy układ zasilania dla budowanego w Świnoujściu  gazoportu

Zamówione rozdzielnie 110kV mają charakteryzować się wysokim poziomem IP. IP określa stopień ochrony przez wpływami czynników zewnętrznych. Zazwyczaj IP w tego typu urządzeniach znajduje się na poziomie 45, jednak stopień ochrony w rozdzielniach, które wyprodukuje ABB, musi wynosić około 55, głównie ze względu na wpływ środowiska morskiego. W skład układu zasilania budowanego w Świnoujściu gazoportu wejdą także dwa transformatory 45MW, duża rozdzielnia średniego napięcia i system rozdzielni niskiego napięcia.

Z uwagi na niekorzystne środowisko firma ABB zaproponowała zastosowanie modułowej, napowietrznej rozdzielni typu COMPASS, która dzięki zintegrowaniu wielu funkcji w jednym urządzeniu, zwiększa niezawodność pracy przy jednoczesnym ograniczeniu miejsca zajmowanego przez rozdzielnię.

- Postawiliśmy na sprawdzoną, niezawodną instalację. Od kilkunastu lat zajmujemy się urządzeniami modułowymi, byliśmy prekursorami we wprowadzeniu ich na rynek polski. Z rozdzielni ABB typu COMPASS korzystają największe polskie firmy sektora energetycznego, między innymi PGE, PGNiG, ENEA, czy ENERGA - powiedział Krzysztof Pałgan, Dyrektor Obszaru Sprzedaży Systemy Energetyki w ABB.

W gazoporcie w Świnoujściu, dostarczany drogą morską, skroplony gaz ziemny (LNG) będzie poddawany regazyfikacji, czyli przekształcany do postaci gazowej. Początkowo zdolność regazyfikacyjna ma wynieść około 5 mld m³ gazu rocznie, co stanowi jedną trzecią jego zużycia w Polsce. Po rozbudowie gazoport będzie mógł odbierać około 7,5 mld m³ gazu. Jak podała spółka GAZ-SYSTEM SA, wartość projektu to około 2,7 mld zł.

źródło: ABB
zdjęcie: Polskie LNG SA

Zobacz również