Gazoport w Świnoujściu gotowy do pracy

Za tydzień - 11 grudnia - terminal LNG w Świnoujściu przyjmie pierwszy transport gazu. Gazowiec z Kataru dostarczy skroplony ładunek o objętości 205 tys. m³. Pełne uruchomienie gazoportu i rozpoczęcie normalnej eksploatacji ma nastąpić w czerwcu 2016 roku. Terminal zbudowany w Świnoujściu to pierwszy tego typu obiekt w regionie. W perspektywie dwóch lat otwiera on możliwość przesyłania gazu nie tylko na wewnętrzny rynek polski, ale również do państw Europy Środkowej i na Ukrainę. Ponadto terminal będzie mógł w przyszłości służyć do zaopatrywania statków napędzanych skroplonym gazem oraz do jego redystrybucji do lokalnych terminali.

Posłuchaj
00:00

Polskie LNG szacuje, że pod koniec przyszłej dekady potencjał rynku bunkrowania statków na Bałtyku osiągnie nawet 5 mld m³ gazu rocznie. Szacunki te wspiera rosnące znaczenie tego paliwa ze względu na wprowadzenie zaostrzonych norm emisji na Bałtyku i Morzu Północnym. Obecnie Świnoujście jest jedynym realnym źródłem zaopatrzenia w skroplony gaz na Morzu Bałtyckim. Odpowiednią instalację umożliwiającą przetłoczenie skroplonego gazu ze zbiorników na statek trzeba jednak dopiero wybudować.

Możliwe, że już w pierwszym kwartale 2016 roku Polskie LNG podejmie decyzję czy powstaną projekty rozbudowy terminala o trzeci zbiornik oraz instalacje do bunkrowania statków i przeładunku LNG na małe transportowce. Nawet bez rozbudowy polski terminal, oferując skroplony gaz w dużych ilościach, jako jedyny taki obiekt zajmie w regionie uprzywilejowaną pozycję.

źródło: Rynek Infrastruktury

Powiązane treści
W tym roku Świnoujście przyjmie jeszcze cztery transporty gazu
Terminal gazowy w Świnoujściu uzyskał pozwolenie na użytkowanie
Do gazoportu w Świnoujściu dotarł pierwszy, historyczny transport LNG
Terminal gazowy w Świnoujściu będzie rozbudowywany
Budowa gazoportu w Świnoujściu wchodzi w etap rozruchu
ABB dostarczy układ zasilania dla budowanego w Świnoujściu gazoportu
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Roboty humanoidalne przejdą do natarcia w przemyśle
Silniki i napędy
Wyjątkowy hangar sterowców z napędami SEW-EURODRIVE
Obudowy, złącza, komponenty
Maksymalna jakość obrazu przy minimalnym oświetleniu – GigE uEye LE z przetwornikami Sony Starvis 2
Aktualności
Szkolenie: Rozporządzenie Maszynowe UE 2023/1230 - wiedza dla producentów i integratorów
Aktualności
Renex zaprasza na konferencję RAAD 2025 w Belgradzie
Roboty
Comau i Roboze łączą siły: automatyzacja i druk 3D napędzają przemysł przyszłości

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów