Budowa gazoportu w Świnoujściu wchodzi w etap rozruchu

| Gospodarka Artykuły

Prace budowlane w gazoporcie są już w ponad 90 procentach ukończone. Pozostały jeszcze do wykonania próby rozruchowe. Pod koniec bieżącego roku ma być również podjęta decyzja o ewentualnej rozbudowie obiektu, która zwiększałaby możliwości przeładunkowe gazoportu o około 50%, czyli rocznie do 7,5 mld m³. Według planów budowa terminalu kosztować ma 3 mld zł, z czego 2,4 mld to wartość umowy z konsorcjum, któremu przewodzi włoski Saipem.

Budowa gazoportu w Świnoujściu wchodzi w etap rozruchu

Mimo że wykonawca w połowie lipca br. zażądał podpisania aneksu do umowy z inwestorem, inwestycja ma być realizowana bez kolejnych opóźnień a jej koszty pozostaną na przewidzianym poziomie. Koniec fazy budowlanej nastąpić ma na przełomie 2014 i 2015 r. a w kolejnych miesiącach prowadzone będą rozruchy, których celem jest gotowość obiektu do przyjęcia gazu w 2015 r.

Obecnie przeprowadzana jest próba wodna polegająca na wtłaczaniu do pierwszego zbiornika 100 tys. m³, czyli 100 mln litrów wody morskiej. To jest obciążenie, któremu będzie poddany zbiornik wypełniony 160 tys. m³ LNG. Celem jest sprawdzenie wytrzymałości i weryfikacja sposobu osiadania instalacji.

- Terminale LNG jako inwestycje skomplikowane i złożone narażone są na wiele perturbacji. We Francji podobna inwestycja została oddana 36 miesięcy po terminie, we Włoszech - 27, w Wielkiej Brytanii - kilkanaście miesięcy. To naturalne, że wykonawca składa roszczenia. Nie ma jednak zagrożenia, że zejdzie z budowy. Naszym wspólnym celem jest zbudować ten terminal tak, by był jak najwyższej jakości, i nie otrzymujemy żadnych sygnałów, by było to w jakikolwiek sposób zagrożone - mówił Maciej Mazur, rzecznik prasowy inwestora - spółki Polskie LNG.

Dwa zbiorniki terminalu będą przyjmować rocznie do 5 mld m³ gazu. Rozważana jest budowa trzeciego zbiornika oraz dodatkowego stanowiska dla statków, co pozwoli na powiększenie tzw. mocy regazyfikacyjnej gazoportu do 7,5 mld m³.

Według Ministerstwa Gospodarki zużycie gazu ziemnego w Polsce wyniosło w 2013 r. blisko 16 mld m³. W ramach kontraktu jamalskiego z Federacji Rosyjskiej sprowadzono około 9 mld m³ - 77% dostaw z zagranicy. Uzupełniające bilans Polski krajowe wydobycie wyniosło w ub. roku 4,3 mld m³.

źródło: Rynek Infrastruktury
zdjęcie: msp.gov.pl

Zobacz również